ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایتآشنایی با تکنولوژی WiFi

Rating: 5 - 87 votes

آشنایی با تکنولوژی WiFi


WiFi روش بیسیم برای ایجاد و اداره شبکه است که به آن شبکه سازی 802.11 و شبکه سازی بیسیم نیز گفته می شود . بزرگترین نقطه قوت WiFi ، سادگی آسان است . شما می توانید کامپیوترهای منزل یا محل کار خود را بدون نیاز به سیم به یکدیگر متصل کنید .

اگر در دفتر کار خود یک شبکه داشته باشید ، روش های بسیار زیادی برای اتصال کامپیوترهای شبکه شما به هم وجود دارد .
WiFi روش بیسیم برای ایجاد و اداره شبکه است که به آن شبکه سازی 802.11 و شبکه سازی بیسیم نیز گفته می شود . بزرگترین نقطه قوت WiFi ، سادگی آسان است . شما می توانید کامپیوترهای منزل یا محل کار خود را بدون نیاز به سیم به یکدیگر متصل کنید . کامپیوترهایی که شبکه را تشکلیل می دهند می توانند تا بیش از 100 فوت از هم فاصله داشته باشند .


در این مقاله ما در مورد دو جنبه متفاوت WiFi بحث خواهیم کرد . اول ما در رابطه با تکنولوژی پایه که امکان شبکه سازی WiFi را فراهم می کند بحث می کنیم .
سپس در مورد سخت افزار مورد نیاز برای ساخت شبکه WiFi توضیحاتی را ارائه می کنیم و سپس در مسیر درک مسائل مرتبط با تنظیم و دسترسی به یک WiFi hotspot در منزل به شما کمک می کنیم :


● شبکه Walkie_Talkie :
اگر می خواهید با شبکه سازی بیسیم در ساده ترین سطح آن آشنا شوید ، یک جفت Walkie_Talkie ارزان قیمت 5 دلاری را در نظر بگیرید . اینها رادیوهای کوچکی هستند که قادر به ارسال و دریافت امواج رادیویی می باشند . وقتی در یک Walkie_Talkie صحبت می کنید ، صدای شما توسط یک میکروفون دریافت می شود . سپس به شکل یک فرکانس رادیویی کد گذاری می شود و توسط آنتن آن ارسال می گردد . Walkie_Talkie دیگر می تواند امواج ارسال شده را توسط آنتن خود دریافت کند ، صدای شما را که به شکل امواج رادیویی کد گذاری شده decode کند و آن را از یک بلند گو پخش نماید .

یک Walkie_Talkie نمونه مثل این ، با قدرت سیگنالی در حدود 0.25 وات امواج را ارسال می کند و برد آنها می تواند و برد آنها می تواند به حدود 500 تا 1000 فوت برسد .

 

بیایید تصور کنیم که شما قصد دارید دو کامپیوتر را با استفاده از تکنولوژی Walkie_Talkie در یک شبکه به هم وصل کنید :
شما هر دو کامپیوتر با یک Walkie_Talkie تجهیز می کنید .
شما برای هر دو کامپیوتر روشی را برای مشخص نمودن اینکه آیا قصد ارسال یا دریافت امواج را دارد معین می نمایید .
شما روشی را بمنظور تبدیل کد های باینری ( دودویی ) 0 و 1 ها به دو beep متفاوت که Walkie_Talkie بتواند آنها را ارسال و دریافت کند و بین beep ها و 0 و 1 ها عمل تبدیل به انجام برساند مشخص می کنید .
این سناریو عملا کار می کند . تنها مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که نرخ تبادل داده بسیار آهسته و کند است . یک Walkie_Talkie 5 دلاری برای کار با صدای انسان طراحی شده است ، بنابراین شما نمی توانید حجم زیادی از داده ها را به این روش ارسال کنید . شاید 1000 بیت در ثانیه .


● تکنولوژی رادیویی WiFi :
رادیوهایی که در WiFi استفاده می شود خیلی با رادیوهای بکار رفته در Walkie_Talkie های 5 دلاری متفاوت نیست . آنها از توانایی ارسال و دریافت برخوردار هستند . آنها دارای قابلیت و توانایی تبدیل 0 و 1 ها به امواج رادیویی و سپس تبدیل آنها به 0 و 1 ها هستند .


تفاوت های عمده بین رادیوهای WiFi و Walkie_Talkie ها وجود دارد :


رادیوهای WiFi که با استاندارد های 802.11b و 802.11g کار می کنند در 2.4GHz امواج را ارسال می کنند ، در صورتیکه آنهایی که از استاندارد 802.11a تبعیت می کنند در 5GHz امواج را ارسال می نمایند . Walkie_Talkie های عادی عموما در 49MHz کار می کنند . فرکانس بالاتر امکان نرخ های داده ای بالاتر را فراهم می کند .

رادیوهای WiFi از تکنیک های کد گذاری پیشرفته تری استفاده می کنند که بنوبه خود موجب نرخ های داده ای بالاتری می شود . برای 802.11a و 802.11g ، تکنیک بکار گرفته شده ، multiplexing OFDM نام دارد . برای 802.11b این تکنیک با عنوان : Complementary Code Kying شناخته می شود .


رادیوهای بکار رفته در WiFi از قابلیت تغییر فرکانس ها برخوردار هستند .
کارت های 602.11b میتوانند مستقیما بر روی هر یک از این سه باند ارسال شوند ، یا می توانند پهنای باند رادیویی در دسترس را به چندین کانال و hop frequency بین آنها تبدیل کنند . مزیت frequency hopping در این است که در مقابل اختلال و پارازیت بسیار ایمن تر است و به چندین عدد از کارت های WiFi اجازه می دهد بطور همزمان و بدون ایجاد اختلال در کار هم با یکدیگر مکالمه کنند .


بدلیل اینکه آنها امواج را با فرکانس های بسیار بالاتری در مقایسه با Walkie_Talkie ها ارسال می کنند ، و بدلیل تکنیک های کدگذاری بکار رفته در آنها ، رادیوهای WiFi می توانند در هر ثانیه داده های بسیار زیادی را اداره و کنترل کنند .
802.11b می تواند تا 11 مگابیت در ثانیه ( اگر چه 7 مگابیت درثانیه معمول تر است ، و 802.11b در صورتیکه اختلال زیادی وجود داشته باشد تا کمتر از 1 یا 2 مگابیت در ثانیه تنزل می کند ) را handle کند . 802.11g و 802.11a می توانند تا 54 مگابیت در ثانیه را handle کنند ( اگر چه 30 مگابیت در ثانیه معمول تر است ) .


شما ممکن است از اینکه نامگذاری از کجا نشات گرفته است دچار کنجکاوی شوید . انستیتوی مهندسان الکتریک و الکترونیک استانداردها را ایجاد می کند ، و آنها این استانداردها را به شکل منحصر به فردی شماره گذاری می کنند . استاندارد 802.11 شبکه های بیسیم را در بر می گیرد.

حروف b،a و g به سه نوع استاندارد متفاوت اشاره می کنند :
802.11b اولین نسخه ای بود که به بازار مصرف رسید و کندترین و ارزان قیمت ترین در بین این سه استاندارد محسوب می شود . همانگونه که در بالا اشاره شد ، 802.11b در 2.4GHz ارسال می شود و می تواند تا 11 مگابیت در ثانیه را کند .
802.11a نسخه بعدی این استاندارد بود که در 5GHz عمل می کند و قادر است تا 54 مگابیت در ثانیه را handle کند .
802.11g تلفیقی از هر دو مورد قبل است که در 2.4GHz عمل می کند اما دارای سرعت 54 مگابیت در ثانیه ای 802.11a است .


خوشبختانه ، تمام این تکنولوژی های رادیویی در کارت WiFi گنجانده شده است که کاملا هم مخفی است . در واقع ، WiFi ، یکی از ساده ترین تکنولوژی هایی است که شما از آن استفاده کرده اید


● اضافه کردن WiFi به یک کامپیوتر :
یکی از بهترین چیزها در مورد WiFi سادگی آن است . تعداد زیادی از Laptop های جدید با کارت WiFi داخلی به بازار عرضه شده اند. در بسیاری از موارد شما برای شروع کار با WiFi مجبور به انجام هیچ کاری نیستید.

همچنین افزودن یک کارت WiFi به یک laptop قدیمی تر یا به یک کامپیوتر رومیزی بسیار ساده است . کاری که باید انجام دهید عبارت است از :
یک کارت شبکه 802.11b ، 802.11a یا 802.11g بخرید . 802.11g از مزیت سرعت های بالاتر و قابلیت کار و تطابق مناسب در تجهیرات 802.11b برخوردار است .
برای یک laptop ، این کار بطور معمول یک کارت PCMCIA که آن را در شکاف PCMCIA کامپیوتر قابل حمل خود قرار می دهید خواهد بود . یا می توانید یک آداپتور بیرونی کوچک خریداری کنید و آن را به یک درگاه USB وصل کنید .
برای یک کامپیوتر رو میزی ، شما می توانید یک کارت PCI که آن را در داخل کامپیوتر نصب می کنید خریداری کنید و یا یک آداپتور بیرونی کوچک که می توانید از طریق کابل USB آن را به کامپیوتر متصل کنید تهیه نمایید .
کارت را نصب کنید .
درایورهای کارت را نصب کنید .
به hotspot دسترسی پیدا کنید .


یک hotspot عبارت است از یک نقطه برای یک شبکه WiFi که یک جعبه کوچک است که به اینترنت متصل شده است . این جعبه شامل یک رادیوی 802.11 است که می تواند بطور همزمان با بیش از 100 کارت 802.11 صحبت کند . در حال حاضر WiFi hotspot های زیادی در مکان های مثل رستوران ها ، هتل ها ، کتابخانه ها و فرودگاه ها وجود دارند.


( 13 کامنت - مشاهده کامنت ها ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب (13)

 1. عاطی

  سلام. من از دانگل استفاده میکنم. مشکلم اینجاست که اگر بیشتر از یک روز روشنش نکنم و وارد اینترنت نشم، از دسترس خارج میشه.. و وقتیم که به وای فای متصل میشه وارد گوگل نمیشه. مممنون میشم کمک کنید

 1. MiLaD

  متشکرم 🌹🌹🌹

 1. MiLaD

  سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان عزیز، ممنون از مطالب مفید و آموزنده ای که زحمت میکشید و به اشتراک می گذارید. یه سوال داشتم، گوشی من htc مدل 816g هستش. وقتی که گوشی رو حالت هواپیما میزارم دیگه وای‌فای گوشیم روشن نمیشه. در صورتی که یه گوشی htc دیگه که خیلی قدیمی تر از هم دارم که اون روشن میشه و وصل میشه به وای‌فای. قبلا هم سامسونگ چند مدل داشتم همین کارو انجام میدادن و مشکلی نداشتن، من اینجوری فکر میکنم که توی تنظیمات یا جای دیگه باید این قابلیت رو براش فعال کنم! لطفا راهنماییم کنید و بگید باید چکار کنم. بازم تشکر از زحماتتون

   

  سرزمین دانلود:

  بر اساس استاندارد Airplane Mode ، در این حالت آنتن دهی موبایل قطع میشود ولی WiFi باید همچنان کار کند.

  اما در گوشی شما، این استاندارد رعایت نشده است. و در حالت هواپیما، وای فای هم قطع میشود. این مورد در سایت رسمی HTC هم ذکر شده است:

  When you enable Airplane (Flight) mode, all wireless radios on HTC Desire 816G dual sim are turned off, including the call function, data services, Bluetooth, and Wi‍-Fi.

  هیچ تنظیمات خاصی برای رفع این مشکل وجود ندارد.

 1. مرتضی موفق

  سلام. من کامپیوتر قدیمی دارم. آیا امکانش هست با استفاده از مودم وای فای به گوشی وصل بشم؟ از نت مودم نمیخوام استفاده کنم فقط میخوام مودم رابط بین گوشی و کامپیوتر باشه. اگه میشه راهنماییم کنین

   

  سرزمین دانلود:

  بله میتوانید. برای این کار باید یک WLAN تهیه کنید و آن را به کامپیوتر خود وصل کنید تا امکان اتصال وایرلس به مودم را داشته باشید:

  آموزش اضافه کردن وای فای به کامپیوتر

 1. مونا

  سلام. من رمز وای فای رو فراموش کردم. اگه میشه راهنمایی کنید چگونه از کامپیوتر پیداش کنم

   

  سرزمین دانلود:

  مقالات این بخش را مطالعه کنید:

  آموزش مشاهده رمز وای فای

 1. غریبه

  سلام؛ میخواستم بدونم اینترنت از طریق Wifi از گوشی به کامپیوتر (HotSport) چگونه است. تشکر

   

  سرزمین دانلود:

  آموزش استفاده از اینترنت موبایل برای کامپیوتر و لپ تاپ

 1. مهدی

  سلام. بخشید می خواستم ببینم سخت افزار وایرلس قیمتش از چند تومن شروع میشه. بعد این سخت افزار وایرلس میتونه وای فای اطراف خودش نشون بده؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدید!

   

  سرزمین دانلود:

  قیمت Wireless Adapter حدود 30 هزار تومان است. و دقیقا مثل وای فای لپتاپ و موبایل میتواند فرستنده های اطراف را ببیند.

 1. پویا

  سلام. ببخشید آیا دانگل (wifi) فرستنده هم وجود دارد یا همگی گیرنده هستن؟ اگه هست مشخصات آن را میفرمایید. کامپیوتری داریم قدیمی فاقد وای فای. میخواستم به کامپیوتر وصل کنم که اینترنت را به اشترک بگذارد (پخش کند) که بوسیله موبایل یا تبلت بشه از اینترنت این کامپیوتر استفاده کرد.

   

  سرزمین دانلود:

  همه کارت های وایرلس قابلیت ارسال و دریافت از طریق وای فای را دارند.

  شما میتوانید یک Wireless Adapter تهیه کنید و به کامپیوتر قدیمی خود وصل کنید. سپس از یک نرم افزار اشتراک گذاری اینترنت (هات اسپات) برای شیر کردن اینترنت استفاده کنید. البته برای اینکه اینترنت همیشه در دسترس باشد باید کامپیوتر همیشه روشن باشد و نرم افزار اشتراک گذاری هم فعال باشد.

  این روش مشکلات زیادی دارد . در این موارد خرید یک مودم وای فای به صرفه تر است.

 1. غزی

  سلام ببخشید من نرم افزار WiFi HotSpot Creator رو دانلود کردم. میخواستم بدونم نحوه استفاده از اون چه جوریه؟ از این راه جواب میده اصلا؟ چون مودم و کامپیوترم وای فای ندارند.

   

  سرزمین دانلود:

  توسط نرم افزار WiFi HotSpot Creator و نرم افزارهای مشابه میتوانید اینترنت کامپیوتر یا لپتاپ خود را به صورت وای فای به اشتراک بگذارید. ولی لازمه این کار داشتن کارت شبکه وایرلس است.

  همه لپتاپ ها دارای وایرلس هستند. ولی برای کامپیوتر باید یک کارت شبکه وایرلس یا همان Wireless Adapter یا WLAN بخرید تا قابلیت وایرلس به کامپیوتر شما اضافه شود.

  WLAN یک وسیله کوچک شبیه به فلش مموری است و قیمت آن حدود 30 هزار تومان است.

 1. امیذ

  سلام. من یه وای فای tp_link دارم. میخواستم بدونم آیا به وسیله اون میشه با کامپیوتر وای فای محله رو جست و جو کرد و به وای فای دیگری متصل شد. اگر میشود لطفا بگویید ممنون از سایت خوبتون.

   

  سرزمین دانلود:

  این موضوع ارتباطی به مودم شما ندارد. اگر لپتاپ دارید و یا کامپیوترتان وایرلس دارد وقتی وارد بخش Networks ویندوز شوید (آیکون کنار ساعت) به صورت خودکار اسکن میکند و مودم های وای فای که در شعاع 50 متری شما قرار دارند را پیدا میکند. سپس میتوانید به آنها متصل شوید.

  البته اگر پسورد داشته باشند باید پسورد را از صاحب مودم دریافت کنید تا بتوانید به آن وصل شوید.

 1. امیر حسین

  با سلام. من چند روز پیش ویندوز کامپیوترم را عوض کردم و الان اینترنت اون قطع شده و به اینترنت متصل نمیشود. لطفا راهنماییم کنید ممنون

   

  سرزمین دانلود:

  بررسی کنید که کارت شبکه شما نصب شده است یا خیر. اگر نصب شده باشد باید بتوانید علامت شبکه را در System Tray (کنار ساعت ویندوز) مشاهده کنید.

  اگر نصب نبود، آن را از روی درایورهای سیستم خود نصب کنید.

  (با نام Network Adapter یا Wireless Adapter)

 1. امیر

  خوب بود

 1. majid

  خیلی عالی بود.

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------