ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایت
مکالمه با تلفن همراه حتی بدون داشتن آنتن (آشنایی با فناوری IDEN)

 

● فناوری IDEN:
شبکه یکپارچه دیجیتالی یا به اصطلا ح IDEN ، فناوری برای ارتباطات سیار است که به وسیله شرکت موتورولا ایجاد شده و توسعه یافته است و به کاربران اجازه استفاده از یک شبکه رادیویی ترانک و تلفن همراه را به صورت همزمان می دهد.
این شبکه براساس روش TDMA یا دسترسی چندگانه تقسیم زمانی عمل می کند و از این رو قادر است تا روی هر کانال 20 کیلوهرتزی ارتباط همزمان سه تا شش نفر را در حالت تلفنی یا 6 تا 12 نفر را در حالت رادیوی دوطرفه (بیسیم) برقرار نماید.

گوشی های سیستم IDEN درست مثل تلفن همراه از سیم کارت استفاده می کنند اما در واقع آنها پنج سرویس را در قالب یک دستگاه و یک شبکه به صورت یکپارچه ارائه می دهند.
یک تلفن بدون سیم دیجیتال، یک رادیوی دوطرفه (بیسیم) با قابلیت ارتباط بین المللی یا ملی، سیستم انتقال داده بسته ای جهت دسترسی به شبکه اینترنت، ارسال و دریافت نامه های الکترونیکی و پیام های متنی و در نهایت یک مودم بدون سیم از جمله این خدمات می باشد.

● چگونگی عملکرد سیستم:
شرکت موتورولا فناوری IDEN را به طور اختصاصی در دهه 1990 میلادی معرفی نمود. این فناوری شیوه نوینی را برای ارسال همزمان صوت و دیتا در قالب یک کانال و در نتیجه افزایش کارایی از طیف فرکانسی ارائه می کرد.

این فناوری از روش ترانک ایده گرفته شده بود و از سیستم TDMA بدین منظور استفاده می کرد. فناوری IDEN از روش داده بسته ای جهت تبادل داده و استفاده حداکثر از ظرفیت کانال و فراهم آوردن یک ارتباط پایدار اینترنتی بهره می گرفت.

● سیر تکامل گوشی های IDEN:
موتورولا با ابتکار خود توانست ارتباط push to talk را به منظور امکان ارتباط لحظه ای در سیستم IDEN ترکیب کرده و برای نخستین بار به نیازهای گروهی از کاربران که علا وه بر تماس های تلفنی رایج نیاز به ارتباطات لحظه ای و متناوب اما متعدد با گروه های کاری خود را داشتند، پاسخ دهد.
امروزه این گوشی ها از نظر ابعاد بسیار کوچک و جمع و جور شده اند و امکاناتی را نظیر پخش موسیقی، دوربین دیجیتالی و دیگر سرگرمی ها برای کاربران به ارمغان می آورند.
در اخییار داشتن خدمات مختلف بدون سیم در قالب یک دستگاه کوچک، قطعا قابلیت تحرک کاربر و رضایت وی از خدمات را در پی خواهد داشت به علا وه آنکه امکان ارتباط رادیویی دوطرفه به کاربر اجازه می دهد تا ارتباطی سریع و آنی را تنها با فشردن یک کلید با دیگر کاربران تا فواصلی دور و در کشورهای مختلف مشترک خدمات برقرار سازد و هم از هزینه های ارتباطی خود کاسته و هم آنکه بر سرعت ارتباطات خود بیفزاید.

این خدمت در حقیقت همان PTT است با این تفاوت که کاربران را قادر می سازد تا به صورت مستقل از شبکه و یا در شرایطی که خارج از شبکه قرار گرفته اند (مثلا عدم آنتن دهی گوشی) باز هم بتوانند از ویژگی مکالمه تلفن همراه خود لذت ببرند. البته در این شرایط برد این خدمت حداکثر شش کیلومتر (میزان برد بستگی زیادی به محیط دارد) خواهد بود.
بدین منظور تعداد 10 کانال رادیویی و 15 کد کاهش تداخل برای هر یک از کانال ها درون گوشی تعبیه شده است و کاربران با تنظیم کد و کانال مشابه روی گوشی های خود قادر خواهند بود تا ارتباط دو یا چندطرفه را بدون هزینه برقرار سازند.
در صورتی که کاربران بخواهند به صورت دو به دو با هم مکالمه ای را انجام دهند که از دسترس شنود و دریافت دیگر کاربران پنهان بماند، می توانند از ویژگی منحصر به فردی به عنوان <تماس پوشیده> نیز برای انجام این کار استفاده نمایند.
در این روش مبدا ارتباط باید جهت مکالمه با شخص موردنظر از شماره تلفن همراه وی به عنوان یک کد دسترسی استفاده کند.


( بدون کامنت - اولین کامنت را شما بنویسید ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب

هنوز نظری در مورد این مطلب ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید!

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------