ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایت
معرفی و آشنایی با 10 ابزار کاربردی گوگل

Rating: 5 - 9 votes

معرفی و آشنایی با  10 ابزار کاربردی گوگل

 


گوگل در تلاش است تا به هدف های خود در قبال اطلاع رسانی به دنیا دست پیدا کند. در این مطلب از ابزارهای مفید گوگل 10 نمونه ذکر می شود.امیدواریم این مقاله مورد توجه شما کاربران محترم سایت سرزمین دانلود قرار بگیرد.
گوگل قدرتمندترین موسسه در فضاهای اینترنتی اطلاعاتی در جهان  است. گوگل آن قدر مهم است که یاهو پیشنهاد حضور آگهی های گوگل را در جستجوهای خود ارائه کرد و گوگل همچنان با بودجه ای میلیارد دلاری و هزاران رایانه به کار خود در مسر توسعه ادامه می دهد.

گرچه به نظر می رسد که مهمترین کار گوگل جستجو است اما این شرکت ابزارهای دیگری را هم ارائه داده است. اگر در سایت گوگل جستجو کنید متوجه می شوید که این شرکت پروژه هایی را شروع کرده که توسط دیگر شرکت ها طراحی و تولید می شوند. اکنون به معرفی این 10 ابزار می پردازیم:

1) نامه های الکترونیک گوگل Gmail:
سال 2004 شرکت گوگل اعلام کرد که تنها وجود موتورهای جستجو این شرکت را راضی نمی کند و به همین خاطر می خواهد نامه های الکترونیکی را هم با آدرس خود ایجاد کند و برای این کار از چندین نفر برای تست صفحات نامه های الکترونیکی طراحی شده با نام جیمیل استفاده کند.
گوگل سیستم نامه های الکترونیک خود را با نام جیمیل راه اندازی کرد. در ابتدا اگر کسی می خواست از سیستم نامه های الکترنیک جی میل استفاده کند تنها باید دعوت نامه را از سوی فردی که از این سیستم استفاده می کرد دریافت کند. اما سه سال بعد این استفاده عمومی شد و اکنون هر کسی می تواند به سیستم نامه های الکترونیک جیمیل دسترسی داشته باشد.
گوگل در کاری ابتکاری نامه هایی را که فرد ارسال و یا دریافت کرده است را به عنوان محاوره می شناسد. به این معنی که اگر فردی برای شما نامه ای ارسال کند و یا شما نامه ای را ارسال کنید گوگل آن را در یک پوشه قرار می دهد. اولین نامه در بالای صفحه قرار می گیرد و دیگر ارتباطات شما به ردیف در پائین صفحه واقع می شوند و به همین روش کمترین جا در صفحه نامه های الکترونیک شما قرار می گیرد. به این روش شخص قادر خواهد بود تا تمام نامه های ردو بدل کرده با یک فرد خاص را در یک پوشه داشته باشد و برای پدا کردن یک موضوع وقت کمتری از او گرفته شود.

2) گفت وگو از طریق گوگل (Gtalk):
دقیقا زمانی که شما فکر می کنید که اینترنت دیگر هیچ سیستمی را برای گفت وگو کردن ارائه نداده متوجه می شوید که هنوز هم محیط هایی برای یک گفت وگوی آسان وجود دارد. سال 2005 گوگل اعلام کرد که سیستم "گوگل تاک" را راه اندازی کرده است. استفاده کنندگان از این سیستم می توانند برنامه آن را به طور کامل روی رایانه های خود بریزند. در "جی تاک"شما می توانید فایل ها را با هر اندازه که باشند به صورت آنلاین به شخصی که در لیست گفت وگوی شما حضور دارد بدون هیچ اتلاف وقتی بفرستید. تلف شدن وقت برای شما تنها زمانی صورت می گیرد که فایل اندازه بزرگی داشه و یا آن که سرعت اینترنت کند باشد و این مشکل تنها به "آی اس پی" شما مربوط می شود.
"گوگل تاک" همچنین سیستم صدا و تصویر هم راه اندازی کرده است. این به معنی آن است که شما می توانید از رایانه به رایانه دیگر افرادی که در سیستم گفت گوی شما قرار دارند تماس بگیرید. آن چه شما احتیاج دارید تنها یک میکروفن، دوربین و بلندگو است و بقیه ماجرا تنها به گوگل مربوط می شود.

3) خرید اینترنتی گوگل (Google checkout):
افراد زیادی که در کشورهای اروپایی و آمریکا زندگی می کنند از اینترنت برای خرید اجناس مورد نیازشان استفاده می کنند  و از خرید های آنلاین استقبال فراوانی می کنند. یکی از ضررهای این کار آن است که شما مجبورید اطلاعات شخصی خود را وارد اینترنت کنید. اگر بخواهید اجناس مختلفی را از سایت های متفاوت خریداری کنید تمام اطلاعات خود را باید به همان تعداد سایت وارد کنید. سیستم گوگل راهی را برای این مشکل طراحی کرده است.
برای حل این مشکل شما کاری ندارید. ابتدا باید یک حساب گوگل باز کنید. سپس در اولین قدم اطلاعات شخصی از جمله شماره کارت اعتباری و مشخصات و آدرس خود را وارد می کنید و آن زمان خرید کردن شما آسان می شود.
کاری که باید انجام دهید آن است که وارد سایت هایی شوید که "سمبل و لوگوی خرید اینترنتی گوگل داشته باشند. آن زمان است که می توانید مطمئن باشید هر خریدی که می کنید اطلاعات حساب شما از گوگل برداشته می شود و دیگر لازم نیست بار دیگر در محیطی ناامن همچون فروشگاهای آنلاین آن را وارد کنید. این سیستم گوگل کاملا رایگان است.

4) تقویم گوگل (Google calendar):
سال 2006 گوگل اعلام کرد که تقویمی را طراحی کرده است. اگر شما عضو گوگل باشید می توانید تقویم گوگل را هم داشته باشید. اگر هم عضو نباشید کار شما مشکل نیست به صورت رایگان عضو می شوید و از این وسیله استفاده می کنید.
ویژگی که تقویم گوگل دارد آن است که می توانید رویدادها را در آن ثبت کنید و حتی دیگران را هم در آن دعوت به شرکت کنید. اگر پوشه های برنامه هایتان را به اشتراک بگذارید می توانید آن را با دیگر استفاده کنندگان مقایسه کنید و اگر همه تقویم خود را به روز کنند هیچ اختلافی به وجود نمی آید.
یک کاربر تنها می تواند تمام حوادث و اتفاقات نوشته شده را در یک پنجره تنها ببیند. و از آنجا که ممکن است تعداد اتفاقات و نوشته ها زیاد باشد گوگل آن را به شکلی طراحی کرده است که هر کدام یک رنگ داشته باشد.
دارندگان تقویم گوگل می توانند آن را شخصی نگه دارند و یا آن که آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. حتی این امکان وجود دارد که یک نفر از چندین تقویم استفاده کند. این حالت یک خصوصیت ویژه دارد و آن است که به طور مثال یک مدیر برنامه تئاتر می تواند برنامه هایش را برای عموم روی تقویم به نمایش بگذارد و از سوی دیگر نیز تقویمی را برای بازیگران بگذارد تا آنها را زمان تمرین ها مطلع کند.

5) اسناد گوگل (Google docs):
این ابزار گوگل برای طراحی کردن و ساخت تولیداتی همچون بازی ها مناسب است. ابزار رایگان فوق، برنامه های پایه نرم افزاری را که برای بسیاری از کارها مفید است در اختیار قرار می دهد. به این معنی که به جای آنکه شما اطلاعات رایانه خود را روی درایو های آن ذخیره کنید و می توانید اسناد گوگل را در سیستم فایل گوگل بگذارید و از آنجایی که این اطلاعات روی گوگل قرار گرفته اند شما از هر کجا به اینترنت متصل شوید می توانید به این مدارک که شبیه به جایی همچون "word" قرار دارند دسترسی داشته باشید و احتیاجی به حافظه های جانبی ندارید.
خصوصیت دیگر اسناد گوگل؛ قابلیت اشتراک گذاشتن محتویات و از جمله اسناد آن با دیگر کاربران است. چندین نفر می توانند هم زمان روی یک سند که در این پوشه گذاشته شده دسترسی و حتی ویراستاری داشته باشند.
گوگل حتی اسنادی که در حال ویراش هستند را از اولین شکل آن برای کاربر نگه می دارد تا اگر هنگام به اشتراک گذاشتن یکی از کاربران به طور اتفاقی آن را پاک کردن فرد به طور کامل اسناد خود را از دست ندهد.

6) نقشه گوگل (Google map):
گوگل ابزار نقشه خود را در سال 2005 برای کاربران ارائه کرد. نقشه گوگل کاربران را ممکن می سازد تا بتوانند نقشه شهرها و کشورهای مختلف را ببینند و حتی مسیر نقطه ای به نقطه دیگر را در بیاورند. با استفاده از این ابزار افراد می توانند نقشه خیابان ها و حتی مشاهده ماهواره ای داشته باشند.
نکته جالب این است که ماهواره ها حتی می توانند نقطه های کور ترافیکی را هم در نقشه های گوگل پوشش دهند و کاربران را مجذوب خود کنند.
در سال 2008 گوگل امکاناتی را ایجاد کرد که هر کس می تواند مشخصات راهی را که می خواهد با پای پیاده طی کند را نیز به راحتی در بیاورد. سابق این نقشه؛ تنها امکانات را برای جاده ها و بزرگراه ها و برای خودروها امکان پذیر می ساخت اما از این پس کاربران خواهند توانست نزدیک ترین راه پیاده به مقصد خود را نیز به راحتی از نقشه گوگل پیدا کنند.

7) نقشه زمینی گوگل (Google earth map):
گوگل همیشه در تلاش است تا راه های جدیدی را برای ارائه اطلاعات به کاربران عرضه کند که یکی از آنها اطلاعات "جیوتگ (geotag)" است. "جیوتگ" همان راهی است که اطلاعات را به مکان های واقعی در دنیا مربوط می کند. گوگل برای کاربران خود راهی را اندیشیده است که جهانی دیجیتالی را در دسترس داشته باشند و ه همین خاطر نقشه زمینی گوگل طراحی شده است.
شرکت "کی هول" در سال 2005 به گوگل کمک کرد تا جهانی دیجیتالی را برای این شرکت ایجاد کند تا کاربران آن بتوانند با استفاده از زیاد و کم کردن فاصله عدسی ها تا فاصله بسیار کم زمین را ببینند.
با این روش افراد قادر خواهند بود تا تصویرهای ماهواره ای را ببینند .یکی از مهمترین خصوصیت های این ابزار آن است که افراد با درخواست خود روی یک نقطه و یا منطقه می توانند اطلاعات و حتی اخبار مربوط به آن منطقه را دریافت کنند.
در ابتدا کاربران برای استفاده از این ابزار باید برنامه آن را روی رایانه های خود منتقل می کردند اما از سال 2008 این امکان داده شد تا این ابزار به طور کامل روی وب جاسازی شده باشد.

8) دسکتاپ گوگل (Google desktop):
تا به حال شده چند دقیقه خود را صرف پیدا کردن فایل های خاص در رایانه شخصی خود کنید؟ مثلا نامه الکترونیکی که بین ده ها نامه دیگر و در پوشه ای دور مانده باشد؟کاری که گوگل دسک تاپ با دانلود کردن برنامه مجانی اش برای شما می کند بسیار خوشایند است. این ابزار می تواند فایلها را روی رایانه شما جستجو کند و تمام این کار را زمانی انجام می دهد که رایانه شما در حال انجام دادن هیچ کاری نیست.
این ابزار تنها نام فایل را پیدا نمی کند بلکه محتویات آن را هم بررسی می کند. ممکن است شما نام یک نامه خاص خود را به یاد نداشته باشید اما یک خط از محتویات آن را به یاد بیاورید. این ابزار با همان اطلاعات بسیار کم هم می تواند اطلاعات مربوط به آن را به شما ارائه دهد.
با ابزار فوق همچنین کاربران می توانند اطلاعات به روز شده ای را همچون آب و هوا و وضعیت ترافیکی و حتی دفترچه یادداشت و یادبود روی صفحه رایانه خود داشته باشند.

9) آی گوگل (i Google):
شما هم اگر کاربر دائمی اینترنت هستید حتما سایت هایی وجود دارد که بیش از یک بار به آنها سر می زنید. اگر به شما بگوئیم که این ابزار گوگل می تواند به شما کمک کند تا تمامی صفحات مورد علاقه و توجه خود را در یک صفحه وب باز کنید حتما خوشحال خواهید شد.
آی گوگل به کاربران امکان می دهد که چندین صفحه درخواستی و خبری را در تمامی اینترنت انتخاب کنند. با این برنامه کاربر می تواند صفحعه شخصی برای خود داشه باشد. به طور مثال یک طرفدار ورزش می تواند پوشه هایی ایجاد کند که در آن آخرین خبرها از دنیای ورزش از تمامی اینترنت جمع شده و در آن ذخیره شوند.

10) گوگل سلامت (Google health):
تغییر دادن پزشک کار آسانی نیست و اگر شما به بیماری مبتلا باشید و بخواهید پزشک خود را تغییر دهید اولین مشکل شما توضیح دادن تمامی مدارک پزشکی شما از پزشک قبلی تان خواهد بود. انتقال اطلاعات پزشکی شما در این حالت بسیار مهم است و هر چه پزشک جدید شما اطلاعت بیشتر و درست تری داشته باشد بهتر می تواند به شما کمک کند.
راه گوگل برای این مشکل شما؛ ایجاد صفحات الکترونیکی است که گوگل سلامت نام گرفته است. پزشک تان می تواند اطلاعات پزشکی شما را به این صفحات منتقل کند و به این روش پزشک دوم شما تنها کافی است از طریق رایانه خود به این صفحه دسترسی پیدا کند.
اما موضوعی که ممکن است نگران کننده به نظر برسد آن است که شاید فردی به این اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند. اما گوگل اصرار دارد که امنیت این فایل ها کاملا امن هستند و هیچ خطری برای دسترسی افراد دیگر به این فایل ها وجود نخواهد داشت.


( بدون کامنت - اولین کامنت را شما بنویسید ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب

هنوز نظری در مورد این مطلب ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید!

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------