ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایتآموزش 10 روش برای سریع تر بوت شدن سیستم عامل لینوکس

 

سیستم عامل لینوکس به ندرت نیازی به راه اندازی مجدد (reboot) دارد اما وقتی ریبوت می شود به آهستگی، راه اندازی (boot) می شود. برای تسریع این روند راه هایی وجود دارد. بعضی از این روش ها متفاوت نیستند و بعضی دیگر مناسب کاربران سرور و کاربران دسکتاپ هستند.برای آموختن این 10 روش برای تسریع بوت شدن لینوکس در سایت سرزمین دانلود با ما همراه باشید.

توجه مهم : هرجا به دسترسی روت در پوسته خط فرمان نیاز بود باید دستورsu را تایپ سپس رمز عبور روت را وارد کنید.

1) غیرفعال کردن سرویس های غیرضروری:
با توجه به کاربرد استفاده سیستم تان، به بسیاری از سرویس ها نیازی نخواهد بود. آیا لینوکس را فقط برای دسکتاپ می خواهید؟ در این صورت نیازی به فرستادن نامه الکترونیکی، httpd و خیلی از سرویس های دیگر نخواهید داشت. اگر سرور شما فقط یک وب سرور است می توانید خیلی از سرویس ها را کاهش دهید. برای انجام این کار، می توانید از طریق منو Administration و زیر منو services نگاهی به سرویس ها بیاندازید. فقط کافی است که سرویس هایی که نمی خواهید شروع به کار کنند را از حالت انتخاب خارج نمایید.

2) غیرفعال کردن ماجول های کرنل غیرضروری:
اگر دسکتاپ شما به Ethernet متصل است در این صورت نیازی به داشتن یک ماجول کرنل بی سیم بارگذاری شده (loaded) نخواهید داشت. این وظیفه (task) اندکی متفاوت تر است و به دوباره کامپایل کردن (recompile) کرنل نیاز خواهد داشت که کار آسانی نیست. برای تحقق این امر به منابع کرنل نیاز دارید. در این صورت مراحل استاندارد کامپایل کرنل را دنبال کنید. در این مرحله به سراغ ماجول ها می روید و آن ها را غیرفعال می کنید.
بهترین راه برای پی بردن به اینکه چه ماجول های کرنلی نصب شده، این است که Bootchart را نصب کنید. با نصب این ابزار نه تنها لیست خوبی از ماجول ها را در اختیار دارید بلکه به صورت گرافیکی به شما توضیح می دهد که چه اتفاقاتی در طول بوت سیستم روی خواهد داد.

3) از یک window manager سبک تر به جای Gnome یا KDE استفاده کنید:
من از یک مدیر پنجره کوچک تر استفاده می کنم زیرا این نوع مدیر پنجره، زمان بوت گرافیکی را کاهش می دهد. به جای اینکه 30 تا 60 ثانیه منتظر راه اندازی Gnome یا KDE باشید می توانید از XFCE برای بوت استفاده کنید؟ این window managerها نه فقط زمان بوت را کاهش می دهند بلکه در حافظه نیز صرفه جویی می کنند.می توانید امتحان کنید.

4) استفاده از یک لاگین متنی به جای یک لاگین گرافیکی:
بیشتر سیستم های لینوکسی به جای راه اندازی از طریق run level 5 (محیط گرافیکی) با run level 3 (محیط متنی) راه اندازی می شوند. در run level 3 شما در محیط لاگین بر مبنای متن (logintext based) متوقف خواهید شد. در این حالت باید نام کاربری و رمز عبور خود را به ترتیب وارد و در صورتی که به محیط گرافیکی نیاز داشتید کافی است از دستور startx استفاده کنید.

5) استفاده از یک توزیع (distribution) سبک تر:
به جای راه اندازی فدورای سنگین وزن، چرا Gentoo، Arch یا Puppy Linux را انتخاب نمی کنید؟ از بزرگ ترین توزیع ها، OpenSuSE ادعای سریع ترین بوت را دارد.شما باید بر اساس کارکردی که با لینوکس خواهید داست سبک ترین نوع آن را انتخاب کنید.

6) استفاده از Open Bios:
اگر به اندازه کافی زیرک باشید، برای ارتقای میان افزار PC خود، ممکن است مهاجرت به بایوس اپن سورس را در نظر بگیرید. در واقع میان افزار (firmware) اپن سورس به لینوکس اجازه مقداردهی اولیه سخت افزار هنگام بوت شدن را می دهد. علاوه بر آن، بسیاری از بایوس های اپن سورس می توانند بر مبنای نیاز مشخص ماشینتان تنظیم شوند. اگر جرات تجربه این مسیر را ندارید حداقل در قسمت Boot Sequence بایوس خود را در صورت نبود درایو فلاپی، غیرفعال کنید و در قسمت تعیین اولویت بوت، راه انداز مستقیم را در هارددرایو قرار دهید.

7) پرهیز از dhcp:
اگر روی یک شبکه خانگی یا یک شبکه تجاری کوچک کار می کنید IP address استاتیک را به کار گیرید. این روش ماشین شما را از فرا خواندن dhcp server برای گرفتن IP address حفظ می کند. مطمئن شوید که تنظیمات را در مسیر etc/resolv.conf به منظور برگرداندن آدرس هایDNS server انجام می دهید.

8) از hotplug خلاص شو:
Hotplug سیستمی است که به شما اجازه متصل کردن یک دستگاه جدید و استفاده سریع از آن را بدون نیاز به خاموش یا Restart کردن سیستم می دهد. اگر می دانید که سرور شما به این سیستم نیاز ندارد، حذفش کنید. با این کار زمان بوت را کاهش می دهید. روی بسیاری از سیستم ها، مصرف hotplug بیشتر از زمان بوت است. حذف این سیستم بستگی به توزیعی دارد که استفاده می کنید.

9) initng را امتحان کن:
سیستم initng به عنوان یک جایگزین برای سیستم sysvinit خدمت می کند و متعهد می شود که در کاهش زمان بوت سیستم عامل های یونیکس، مانند UNIX like مؤثر باشد. اگر می خواهید که سیستم initng را در عمل ببینید، می توانید از Pingwinek livecd (دیسک زنده پینگ وینک) استفاده کنید.
sysvinit شامل یک گروه از فرآیندهاست که وظایف ابتدایی سیستم را کنترل می کند. شامل برنامه init اولین برنامه شروع شده توسط کرنل لینوکس وقتی که سیستم بوت می شود است. سپس init، startup را کنترل می کند و راه می اندازد و تمام برنامه های دیگر را shutdown می کند. Initng جایگزین ابزار sysvinit شده است.

10) دبیان را هک کن:
اگر از توزیع دبیان بهره می برید، یک هک کوچک وجود دارد که می توانید از آن برای سوئیچ به اسکریپت های startup برای اجرای parallel استفاده کنید. اگر نگاهی به اسکریپت /etc/init.d/rc بیاندازید حدود خط بیست و چهارم با عبارتی مانند CONCURRENCY=none مواجه می شوید. این عبارت را به CONCURRENCY=shell تغییر دهید. با این هک شما شاهد کاهش زمان بوت سیستم خواهید بود.


( بدون کامنت - اولین کامنت را شما بنویسید ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب

هنوز نظری در مورد این مطلب ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید!

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------