ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایت
آموزش استفاده بهینه از مرورگر موزیلا فایر فاکس (Mozilla Firefox)

 

 

 

 

این بار در سایت سرزمین دانلود مطالبی آموزشی در مورد استفاده بهینه از مرورگر محبوب فایر فاکس را تقدیمتان می کنیم. اگر چه کاربران حرفه ای ممکن است این آموزش ها را بلد باشند ولی یقینا این دسته از کاربران نیز در کنار کاربران مبتدی خواهند توانست به دانسته های خود در این زمینه اضافه کنند.

 

● زبان زبانه ها:
یکی از بهترین ویژگی های مرورگر فایرفاکس این است که در آن می توانید چندین صفحه ی وب را در زبانه های مختلف به طور هم زمان باز نگه دارید (خاصیت زبانه ای بودن، به تدریج به مرورگرهای دیگر هم سرایت کرد و الآن تقریبا تمام مرورگرهای اینترنت این ویژگی را دارند). اما استفاده ی بهینه و کارآمد از این زبان ها کاری است که هر کاربری آن را بلد نیست. اگر شما هم جزو این گروه از کاربران هستید،می توانید چند ترفند جالب و کاربردی  از کار کردن با زبانه ها را بیاموزید:


برای این که زبانه جدیدی ایجاد کنید، لازم نیست در منوهای مختلف به دنبال دستوری مناسب بگردید، بلکه کافی است کلیدهای Ctrl+T را فشار دهید. با این کار، زبانه ی جدید و سفیدی باز می شود که آماده ی وارد کردن نشانی سایت است. (یعنی مکان نما در نوارنشانی قرار می گیرد تا هرچه تایپ کنید، در آن نوشته شود)

اگر بخواهید ،می توانید هر لینکی را در زبانه ای جدید باز کنید (یا در واقع بارگذاری کنید) تا صفحه ای را اکنون در آن هستید از دست ندهید. برای انجام دادن این کار کافی است روی آن لینک، کلیک راست بزنید و از فهرستی که نمایان می شود، گزینه ی Open Link in New Tab را کلیک کنید. یک روش جالب توجه دیگر، این است که نشانگر ماوس را روی آن لینک ببرید و به جای کلیدهای چپ و راست ماوس، غلتک ماوس را فشار دهید.


برای ورود به هر زبانه، کافی است عنوان آن را کلیک کنید. اما اگر بخواهید این کار را با استفاده از صفحه کلید انجام دهید، باید کلیدهای Ctrl+Tab را فشار دهید تا به زبانه ی سمت راست بروید، با کلیدهای Ctrl+Shift+Tab را فشار دهید تا به زبانه ی سمت چپ بروید. در ضمن اگر عنوان زبانه ای را با ماوس بگیرید و جا به جا کنید، می توانید ترتیب زبانه ها را تغییر دهید.


اگر می خواهید تمام زبانه ها را به جز یکی از آنها ببندید، روی عنوان همان یکی کلیک راست بزنید و در فهرستی که باز می شود، گزینه ی Close Other Tabs را انتخاب کنید. اگر زبانه ای را اشتباهی بستید، می توانید کلیدهای Ctrl+Shift+T را بزنید تا همان زبانه دوباره باز شود و همان صفحه را نمایش دهد. اگر می خواهید ببینید که چه زبانه هایی اخیرا بسته شده اند، منوی History را در بالای صفحه کلیک کنید و نشانگر ماوس را روی گزینه ی Recently Closed Tabs ببرید تا فهرستی از زبانه هایی که به تازگی بسته شده اند ظاهر شود. کافی است نام هرکدام را کلیک کنید تا باز شود.

 


● جست و جو در مروگر:
یکی دیگر از ویژگی های جالب مروگر فایرفاکس، وجود داشتن کادری برای جست و جو در آن است که کاربر را از ورود به سایت های جست وجو بی نیاز می کند. این جست و جو به صورت پیش فرض در گوگل انجام می شود، اما می تواند در سایت ها و سرویس های متنوعی که درکنار آن کادر فهرست شده اند انجام شود و انتخاب آن بر عهده ی کاربر است. برای استفاده ی بهینه از این ویژگی نیز، بد نیست موارد زیر را به خاطر داشته باشید:


قاعدتا برای وارد کردن واژه ای که می خواهید جست و جو شود، نخست باید درون کادر جست و جو را کلیک کنید و به جای انجام دادن این کار، می توانید کلیدهای Ctrl+k را فشار دهید.
برای انتخاب کردن موتور جست و جو، باز کردن فهرست آن، می توانید درحالی که مکان نما درون کادر جست و جو قرار دارد، کلیدهای + Ctrl کلیدهای بالا و پایین صفحه کلید را فشار دهید.


اگر می خواهید ترتیب موتورهای جست و جوی موجود در فهرست را تغییر دهید، فلش کنار آن را بزنید تا فهرست باز شود، سپس گزینه ی Manage Search Engines را در آن کلیک کنید. با این کار، پنجره ای باز می شود که در آن می توانید جست و جوگر دلخواه تان را انتخاب کنید. و با زدن دکمه های Move up یا Move Down آن را به مکانی بالاتر یا پایین تر در فهرست ببرید.


اگر بخواهید، می توانید کاری کنید که نتیجه ی جست و جو در زبانه ای جدید نمایش داده شود تا صفحه ی فعلی تان را از دست ندهید. برای انجام دادن این کار، پس از این که واژه ی دلخواه تان را نوشتید، نشانگر ماوس را روی آیکن ذره بین جلوی کادر جست و جو ببرید و غلتک ماوس را فشار دهید. (کلیک کنید)

یکی دیگر از موارد کاربردی جست و جو، گشتن به دنبال واژه یا عبارتی در صفحه ی موجود (و نه تمام اینترنت) است. برای آغاز کردن چنین جست و جویی، نخست باید کلیدهای Ctrl+F را فشار دهید. تا ابزارهای جست و جو در صفحه، در پایین پنجره مرورگر فایر فاکس ظاهر شوند. همین که شروع به نوشتن واژه ی دلخواه تان کنید، نخستین مورد یافته شده به صورتی متمایز نمایش داده می شود. برای این که به سراغ یافته ی بعدی بروید، باید کلید F3 (یا دکمه ی Find Next در ابزارهای جست وجو) را بزنید.

 


● اندازه مهم است:
اگر به چشم های خود احترام می گذارید و یا اگر چشم های ضعیفی دارید، بد نیست که به فکر بزرگ کردن اندازه ی چیزهایی باشید که در اینترنت می بینید، چون تمام طراحان سایت، دلسوز چشمان پراهمیت شما نیستند. پس خودتان دست به کار شوید و در صورتی که اجزای اینترنتی را کوچک و نامفهوم می بینید، آنها را در مرورگرتان بزرگ تر نمایش دهید:


وقتی فضایی محدود در اختیار دارید، بزرگ کردن اجزا همیشه موجب کمبود جا خواهد شد. بنابراین شاید بد نباشد که پیش از بزرگ کردن اجزا، نخست اندازه ی پنجره مان را تغییر دهیم. می توانید به سادگی با فشار دادن کلید F11، پنجره ی مرورگرتان را تمام صفحه کنید به این ترتیب فضای بیش تری برای دیدن اجزای درون صفحه خواهید داشت. برای بازگشتن به حالت عادی (از حالت تمام صفحه)، دوباره باید کلید F11 را فشار دهید.

اگر کلید Ctrl را نگه داری و کلید + را فشار دهید، اندازه ی همه ی اجزای درون صفحه ی مرورگر بزرگ خواهدشد. می توانید همین کار را چندین بار تکرار کنید تا به اندازه ی دلخواه تان برسید. برای کوچک کردن اجزای صفحه هم می توانید کلید Ctrl را نگه دارید و کلید را فشار دهید. اگر می خواهید اندازه ی همه چیز به حالت عادی بازگردد، کلیدهای Ctrl+0 را بزنید.


اگر با تصاویر موجود در صفحه مشکلی ندارید و فقط خواندن متن ها برایتان دشوار است، می توانید فقط نوشته ها را بزرگ تر کنید. برای این کار، منوی View را در بالای صفحه کلیک کنید تا فهرست آن باز شود، سپس نشانگر ماوس را روی گزینه zoom ببرید و گزینه ی Zoom Text Only را کلیک کنید. حالا اگرکارهایی را که در پاراگراف بالای برای بزرگ و کوچک کردن صفحه گفتیم انجام دهید، به جای اندازه ی تمام اجزای صفحه، فقط اندازه ی نوشته های موجود در آن تغییر خواهد کرد. اگر همین مراحل را تکرار کنید و علامت کنار گزینه ی Zoom Text Only را بردارید، دوباره به حالت قبلی باز خواهید گشت.

 


● تنظیمات مفید برای اینترنت پرسرعت:
تنظیمات پیش فرض فایرفاکس، برای کار کردن با تمام سرعت های اینترنت مناسب است. از اینترنت Dial up (همان نوعی که احتمالا کارت می خرید و از طریق خط تلفن و با بوق هایی عجیب و غریب به اینترنت متصل می شوید) گرفته، تا اینترنت پرسرعت. اما اگر اینترنت پرسرعت (از جمله ADSL) دارید، بهتر است که برای بالا بردن کارآیی مرورگرتان، تنظیمات آن را تغییر دهید. این تنظیمات بسیار حساس اند و هشدار می دهیم که تمام مراحل آن را به دقت بخوانید و بدون اشتباه پیش بروید تا مشکلی ایجاد نگردد.

در کادر نشانی مرورگرتان بنویسید: about:config و کلید Enter را فشار دهید. اگر پیامی ظاهر شد که هشدار امنیت میداد (شبیه پیام های خطایی که معمولا در وب می بینید)، آن را تایید کنید تا بتوانید کار را ادامه دهید. سپس در کادر فیلتر بنویسید: network.http (این بار لازم نیست کلید Enter را فشار دهید)

 

حالا این تغییرات را با دقت انجام دهید: روی سطری که عبارت network.http.pipelining دارد، دابل کلیک بزنید تامقدار آن (در ستون Value) به True تغییر کند. سپس روی سطر network.http.pipelining.maxrequests دابل کلیک بزنید. پنجره کوچکی بازخواهد شد که مقدار 4 در آن ثبت شده است. عددی بزرگ تر از 4 را در این پنجره بنویسید (شاید 15 مناسب باشد) و دکمه OK را بزنید. حالا روی سطر network.http.pipelining دوبار کلیک کنید تا مقدار آن به True تغییر کند.


درجایی خالی در صفحه، کلیک راست بزنید. نشانگر ماوس را روی گزینه ی New ببرید و در صفحه ی بعد، گزینه ی Integer را انتخاب کنید. در پنجره ی کوچکی که باز می شود، عبارت nglayout.initialpaint.delay را بنویسید و کلید Enter را بزنید و در پنجره بعدی، مقدار 0 را وارد نمایید و دکمه OK را کلیک کنید.

 

با ریستارت کردن فایرفاکس، تغییرات اعمال خواهند شد.


( 45 کامنت - مشاهده کامنت ها ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب (45)

 1. محمدحسین

  میخواستم بدونم چرا وقتی توی موزیلا سرچ میکنم میگه: Your connection is not secure

 1. matin

  سلام خسته نباشید. می خواستم بدونم اگر یک فایلی را از برنامه موزیلا دانلود کنیم به کجا میرود

   

  سرزمین دانلود:

  معمولا در پوشه Downloads در User Documents ذخیره میشود.

  برای باز کردن لیست دانلود ها در محیط فایرفاکس کلیدهای Ctrl + J را بزنید.

 1. یوسف

  سلام. من وفتی یک مطلبی رو سرچ میکنم و روی یکی از سایت ها کلیک میکنم رنگ آن از آبی به بنفش عوض میشود. چیکار کنم تا باز به رنگ ابی بمونه؟ لطفا پاسخ دهید. ممنون

   

  سرزمین دانلود:

  این جزو قابلیت همه مرورگرها است. و برای اینکه کاربر متوجه شود قبلا کدام لینک ها را باز کرده آنها را با رنگ دیگری نمای میدهند. اگر میخواهید به حالت قبل برگردد باید History مرورگر خود را پاک کنید:

  Menu > History > Clear History

 1. آریا

  میخواستم بدونم چطور میتونم ویدیو ها را با این مرورگر باز کنم. با گوگل کروم باز میکنه ولی با موزیلا نه.

   

  سرزمین دانلود:

  برای امکان پخش فیلم های آنلاین، نسخه جدید فلش پلیر و جاوا را نصب کنید:

  دانلود فلش پلیر فایرفاکس

   

  دانلود جاوا

 1. محمد سوری

  با سلام. اگر بخواهیم که سایت رو با فونت خاصی پرینت بگیرم باید چکار کنم. موزیلا استفاده می کنم. با تشکر

 1. محمد

  با سلام و تشکر از زحماتتون. چند وقتیه که وقتی یک سایتی رو باز میکنم (در بعضی از موارد از سایت مورد نظر به صورت اتماتیک به ی صفحه دیگه منتقل میشم) و اگه تو همون سایت بمونم سه تا کادر در پایین صفحه واسم میاره که کادر های تبلیغاتی نیستن. تو هر سایتی هم واسم باز میشه یا مثلا تو هر سایتی ک باز میکنم از سمت راست قسمت بالای صفحه مثل یه کاغذ تا شده میشه. وقتی ماوس رو روی اون صفحه میبرم صفحه به کل تا میشه و یه کلیپ کوتاه اجرا میشه. چجوری این مشکلاتو رفع کنم؟ ممنون میشم زودتر جوابمو بدین

   

  سرزمین دانلود:

  یک افزونه تبلیغاتی روی مرورگر شما نصب شده است.

  به بخش Add-ons بروید و همه افزونه هایی که نمیشناسید یا نیازی ندارید را حذف کنید.

  سپس از طریق کنترل پنل و قسمت Programs هم برنامه های ناشناخته را حذف کنید.

 1. محمد

  با سلام. از "تنظیمات مفید برای اینترنت پرسرعت" سایتتان برای راه اندازی فایر فاکس استفاده کردم. اما نمی توانم از فایر فاکس استفاده کنم و مدام پیغام زیر می آید. لطفا راهنمایی کنبد. Your connection is not secure

 1. رضا

  با سلام. من هم مرورگر فایرفاکس رو دارم هم مرورگر اینترنت ایکسپلورر رو. وقتی بر روی لینکی میزنم مرورگر اینترنت ایکسپلورر لینک رو باز میکنه. باید چکار کنم که مرورگر فایرفاکس این کارو کنه؟ با تشکر

   

  سرزمین دانلود:

  باید مرورگر فایرفاکس را به عنوان مرورگر پیش فرض ویندوز قرار دهید. برای این کار وارد تنظیمات فایرفاکس شوید و به دنبال گزینه ای شبیه به Set to default browser بگردید.

 1. هاتف

  سلام. مروگر فایرفاکس را نصب کردم، بیشتر کلماتی را که سرچ می کنم میره رو حالت امن و باز نمکنه، چگونه فایرفکس را از حالت امن خارج کنم؟ با سپاس

   

 1. mehran

  با سلام. آخرین ورژن را نصب کردم 41 فارسی. حالا وقتی که میخواهم یک صفحه ای را نشانه گذاری کنم صفحه یا آدرس نشانه گذاری نمیشود و هیچ اتفاقی نمی افتد. آنرا حذف و دوباره نصب کردم بازم اینطوری است . چند تا افزونه نصب کردم . مشکل کجاست ؟ با تشکر

 1. مهرک

  سلام. من دنبال راه فهمیدن ورژن firefox روی لپ تاپم بودم که بعد از مطالعه ی پرسش و پاسخ دوستان جواب رو گرفتم. از پشتیبان سایت و حوصله و وقتی که می گذارند ممنونم. سپاس فراوان

 1. محسن م

  سلام. وقتی یه تب جدید تو موزیلا باز می کنم، مستقیم میره توی صفحه سرچ ask.com هر کاری می کنم به حالت اول بر نمی گرده. قبلا یه تب جدید باز می کردم، چند تا از سایتهایی که قبلا رفته بودم توش ذخیره می شد، لطفا راهنماییم کنین. ممنون

   

  سرزمین دانلود:

  به این مقاله مراجعه کنید:

  حل مشکل تب جدید فایرفاکس

 1. سهراب

  با سلام. 2 روز میشه که بعد از واردشدن به هر سایتی 30 ثانیه بعد خود به خود از اون سایت خارج و به یه سایت خارجی میرم. خسته شدم میشه لطفا کمک کنید...

   

  سرزمین دانلود:

  یک افزونه تبلیغاتی در مرورگر شما نصب شده است.

  به بخش Add-ons بروید. در آنجا دو قسمت Extensions و Plugins را بررسی کنید و افزونه هایی که نمیشناسید یا نیاز ندارید را حذف کنید.

  همچنین به کنترل پنل و بخش Uninstall بروید و اگر نرم افزاری بدون درخواست شما نصب شده است حذف کنید.

 1. فرشید

  سلام. چطور میشه در مرورگر فایرفاکس کاری کرد که فقط صفحه خالی باز بشه و هیچ چیزی لود نشه (برای کار با سایت های افزایش بازدید میخوام که مصرف حجم رو پایین بیارم)

   

  سرزمین دانلود:

  چنین چیزی ممکن نیست. اما شما میتوانید با یک ترفند مصرف اینترنت خود را در هنگام بازدید از این صفحات بسیار کاهش دهید.

  بیشترین حجم در یک صفحه سایت، به خاطر عکس ها است. مثلا صفحه ای که 900 کیلوبایت حجم دارد 890 کیلوبایت آن عکس است و شاید فقط 10 کیلوبایت مربوط به متن و کدهای سایت باشد.

  شما با غیر فعال کردن نمایش عکس، میتوانید مصرف اینترنت را بسیار بسیار کاهش دهید.

   

  از این مقاله کمک بگیرید:

  آموزش جلوگیری از نمایش عکس ها در فایرفاکس به صورت خودکار

 1. سهراب

  با سلام و خسته نباشید به شما. 10 روز میشه که تمام افزونه های فایرفاکس زرد شدن. یعنی یک مثلث زرد با علامت تعجب رو ای دی ام پلیر و باقی افزونه ها هست. چه کنم؟ با تشکر

   

  سرزمین دانلود:

  احتمالا فایرفاکس خود را آپدیت کرده اید. نسخه جدید فایرفاکس به دلایل امنیتی افزونه های قدیمی که تاییدیه فایرفاکس را نداشته باشند غیر فعال میکند.

   

  به این مقاله مراجعه کنید:

  آموزش فعال کردن افزونه های غیر فعال شده در فایرفاکس

 1. parasto

  باعرض سلام. من چگونه میتوانم مرورگرم را عوض کنم؟ نمیتوانم عکس را در ایمیلم ببینم هشدار میدهد که مرورگرم قدیمی است و پشتیبانی نشده است و از مرورگر جدید استفاده کنم.

   

  سرزمین دانلود:

  نسخه جدیدمرورگرهای مختلف را میتوانید از این بخش دانلود کنید:

  دانلود مرورگر اینترنت

 1. فرهنگی

  دست گلتون درد نکنه با این راهنمایی های کامل. ممنون از شما

 1. اسدی

  واقعا بسیار متشکریم از مطالبتون. چقدر خوشحالم که جواب سوالم را اینجا یافتم. امشب اگه پیدا نمیشد دیوانه میشدم.. ازتون ممنونم.. تلاش امروزم نتیجه داد توی سایت خوب شما

 1. سمیه

  سلام. مدتیه که یاهو مسنجرم باز نمیشه. آیا راه دیگه ای برای چک کردن ایمیلم وجود داره؟

   

  سرزمین دانلود:

  بله. میتوانید مستقیما به صفحه mail.yahoo.com بروید و با ID یاهو وارد حساب ایمیل خود شوید.

 1. الهه الهی

  با سلام. قبلا از طريق موزيلا فیلم های آپارت كودك و حوادث را نگاه مي کردم. حالا صفحه نمايش مي آيد اما صفحه سياه و غير فعال است. حالا چگونه فعالش كنم تا آپارات نمايش دهد؟

   

  سرزمین دانلود:

  تقریبا تمام سایت های پخش آنلاین فیلم از تکنولوژی فلش استفاده میکنند. نسخه جدید فلش پلیر فایرفاکس را دانلود و نصب کنید.

نمایش همه کامنت ها (43)
نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------