ورود کاربران VIP پشتیبان سایت امروز به 28 کامنت پاسخ داده است. (اطلاعات بیشتر) سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایت


آموزش ساده ترین روش برای نصب ویندوز اکس پی (XP)

Rating: 5 - 306 votes

آموزش ساده ترین روش برای نصب ویندوز اکس پی (XP)

 

 


● پیش نیاز های نصب ویندوز XP:
آیا تا به حال سعی کرده اید که ویندوز را خودتان در خانه نصب نمایید؟ انجام این کار بسیار ساده است اما در ابتدا برای نصب ویندوز Xp چند نکته را در نظر داشته باشید:

1) شماره سریال برای نصب لازم است لذا ابتدا آن را از CD در آورده و جایی یادداشت کنید. معمولا شماره سریال نصب ویندوز بر روی جلد CD نیز نوشته شده است.

2) برای مرحله اول نصب ، حتما باید سیستم از روی CD بوت شود و در سایر مراحل ( پس از اولین Restart ) باید سیستم از روی هارد بوت شود. بنابراین می توانید بلافاصله در شروع بوت شدن سیستم با زدن دکمه Delete وارد Setup سیستمتان شوید و سپس با انتخاب گزینه Advanced BIOS And Feature (در سیستم ها متفاوت است) وارد صفحه مربوطه شده و سپس از آنجا First Boot Device را CD Rom انتخاب نمایید. سپس دکمه ESC را زده و از صفحه ظاهر شده گزینه Save And Exit را انتخاب نموده و سپس Enter نمایید. پس از اولین Restart در طول نصب همین مسیر را طی کرده و این بار First Boot Device را Hard Disk انتخاب کنید.

 


مراحل نصب : سیستمتان را روشن کرده و سپس CD نصب را در CD Rom قرار داده و ادامه بدهید. مطمئن شوید که سیستم از روی CD بوت می شود. به این منظور گزینه ای ظاهر می شود که از شما می خواهد برای ادامه نصب یک دکمه از روی صفحه کلید را فشار دهید. دکمه را فشار دهید. پس از چند لحظه عملیات پردازشی شروع شده و در صفحه آبی رنگی سیستم به چک کردن سخت افزارها و فایل های نصب روی CD می پردازد. اگر مشکلی وجود نداشته باشد و عملیات با موفقیت اجرا شود ویزاردی ظاهر می شود.سپس برای نصب  مراحل زیر را مرحله به مرحله طی نمایید:

1. در صفحه ظاهر شده سه گزینه وجود دارد که به ترتیب زیر باید یکی را انتخاب نمایید:

الف) برای ادامه نصب دکمه ENTER را فشار دهید. در این صورت یک ویندوز جدید روی سیستمتان نصب خواهد شد.

ب) برای تعمیر ویندوز قبلی، دکمه R را فشار دهید. در این حالت ویندوزی نصب نخواهد شد اما ویندوز قبلیتان رفع اشکال شده و فایل های سیستمی لازم نصب می شوند.

ج) برای انصراف از ادامه عملیات و خارج شدن از مراحل نصب دکمه F3 را فشار دهید. در این حالت بدون هیچ اتفاق خاصی از ویزارد نصب خارج می شوید و سیستم بوت می شود و اگر ویندوزی از قبل روی سیستمتان نصب بوده است ، بدون نصب ویندوز جدید وارد ویندوز قبلی می شوید.

 


2. دکمه Enter را فشار دهید. پنجره ای ظاهر شده و توافقنامه ای را به شما نشان می دهد. با زدن دکمه F8 آن را تایید نمایید.

نکته : اگر دکمه R را برای تعمیر ویندوزتان بزنید این صفحه ظاهر نمی شود اما سیستمتان به مرحله 6 رفته و شروع به کپی کردن فایل ها می کند.

 


3. در ادامه وارد صفحه ای می شوید که تمام ویندوزهایی که بر روی سیستم شما نصب است نشان داده می شود. در این حالت نیز دو گزینه خواهید داشت :

الف) اگر می خواهید ویندوز قبلیتان را به روز رسانی نمایید ، دکمه R را بزنید.

ب) اگر می خواهید یک ویندوز جدید نصب نمایید ، دکمه ESC را بزنید.

 


4. ما دکمه ESC را می زنیم. این صفحه یکی از صفحات کاربردی است که می توانید درایوی را برای نصب ویندوز در آن انتخاب نمایید ، درایوی را حذف نمایید و یا درایوی را ایجاد نمایید و کلا هاردتان را پارتیشن بندی نمایید. در این صفحه در لیست زیرین تمام درایوهای سیستمتان نشان داده می شود و در بالای کادر با گزینه های زیر روبه رو خواهید بود:

الف) اگر می خواهید بدون هیچ تغییری در درایوهایتان نصب را ادامه دهید ، یکی از درایوها را انتخاب نموده و سپس دکمه Enter را فشار دهید.

ب) اگر می خواهید پارتیشنی جدید را ایجاد نمایید، دکمه C را بزنید. سپس در صفحه ظاهر شده ظرفیت را بر حسب عدد (مگابایت) تعیین نموده و Enter کنید.

ج) اگر می خواهید پارتیشنی را حذف نمایید دکمه L را بزنید. در این حالت صفحه ای ظاهر شده و به شما اخطار می دهد که اگر پارتیشن را حذف نمایید تمام اطلاعات پاک خواهد شد و از شما می خواهد اگر منصرف شده اید دکمه ESC را بزنید و اگر مطمئنید دکمه Enter را بزنید. با زدن دکمه Enter باز به شما اخطار می دهد و از شما می خواهد برای تایید خواسته تان دکمه L را بزنید والا با زدن دکمه ESC خارج شده و به صفحه درایوها برگردید.

 


5. یکی از درایو ها را انتخاب نموده و دکمه Enter را بزنید. اگر شما پارتیشنی ایجاد کرده باشید و بخواهید در آن درایو ویندوزتان را نصب نمایید، ابتدا باید آن را فرمت کنید. در صفحه فرمت از شما می خواهد که یکی از چهار مورد زیر را انتخاب نمایید:

الف) سیستم یک فرمت سریع Quick NTFS را انجام دهد. اگر هاردتان قبلا فرمت شده است و یا اشکال سخت افزاری ندارد این گزینه را انتخاب نمایید.

ب) سیستم یک فرمت FAT انجام دهد.

ج ) سیستم یک فرمت NTFS کامل را بر روی هاردتان انجام دهد.

پیشنهاد می دهم حتما NTFS را انتخاب نمایید زیرا امنیت زیادی را برای سیستم شما ایجاد نموده و مدیریت فایل هایتان نیز سریعتر ، ساده تر و مطمئن تر خواهد بود. NTFS نسبت به فرمت FAT32 مزایای بیشتری دارد و نسبت به آن هم فرمت جدید تر و قابل اطمینان تر و با امنیت بیشتری می باشد.

با انتخاب گزینه ها سیستم شروع به فرمت کردن درایو نموده و سپس شروع به کپی کردن فایل های نصب برای اجرای ویندوز می نماید. چند دقیقه ای بنا به سرعت سخت افزارتان طول می کشد. سپس سیستم Restart می شود.

دقت کنید که پس از Restart سیستم، حال باید سیستم از روی Hard بوت شود در عین حالی که CD نصب نیز همچنان در CD Rom قرار دارد.

 


6. صفحه ای آبی رنگ ظاهر شده و در یک Progress Bar شروع به نصب سخت افزار و اجزا و رابط های مورد نیاز می کند.

 


7. در ادامه ویزاردی ظاهر می شود که برای نصب زبان است. در کادر بالایی روی دکمه Customize کلیک کرده ، تب Languages را برگزیده و سپس اولین گزینه را تیک دار کنید تا زبان فارسی نصب شود. اگر اخطاری ظاهر شد ، آن را OK کنید. روی دکمه Apply کلیک کنید تا فونت ها نصب شوند. سپس وارد تمام تب ها و دکمه ها شده و تمام کشور ها را به Iran و تمام زبان ها را به Farsi تبدیل نمایید. در انتها بر روی دکمه OK کلیک نمایید.

 


8. صفحه ای ظاهر می شود و از شما می خواهد تا شماره سریال را وارد نمایید. شماره را وارد نموده و بر روی دکمه NEXT کلیک نمایید. اگر سریال وارد شده توسط شما درست باشد به صفحه بعد هدایت می شوید.

9. در این صفحه، ویزاردی ظاهر می شود که از شما می خواهد تا منطقه زمانی را تعیین نمایید. با باز کردن Combo Box گزینه Tehran را انتخاب نمایید.اگر خواستید تاریخ را نیز می توانید در این صفحه  تنظیم نمایید.


10. در ادامه ویزاردی ظاهر می شود که برای نصب شبکه و یا گروه کاری در شبکه داخلی از شما می خواهد تا تنظیمات را اعمال نمایید. پیش فرض را انتخاب نمایید و سپس بر روی دکمه های Next و OK کلیک کنید تا خارج شوید.

 


حال سیستم شروع به نصب فایل ها کرده و شما می توانید با خیال راحت استراحت کنید. حدود یک ربع تا نیم ساعت (بسته به سخت افزار سیستمتان) طول می کشد تا تمام فایل ها را کپی نماید. در پایان سیستم Restart شده و در انتها پس از پیکره بندی ویندوز ، وارد ویندوز جدید می شود. در این حالت گرینه هایی را که نشان می دهد پر نموده تا سر انجام وارد Desktop شوید. CD ویندوز را در آورده و با نصب درایور های سخت افزاری سیستمتان از ویندوز جدید استفاده کنید.

 

 

مقالات مرتبط:

آموزش نصب ویندوز 7

آموزش نصب ویندوز 8


( 30 کامنت - مشاهده کامنت ها ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب (30)

 1. محمد

  سلام خسته نباشید. من میخواستم ویندوز xp نصب کنم بلد نبودم الکی هی زدم رو دکمه ها! حالا هم ویندوز قبلی پریده و هم ویندوز جدید نصب نشده. میخواستم بدونم کامپیوترم درست میشه یا نه؟ اگه میشه چجوری

   

  سرزمین دانلود:

  بله این مشکل به راحتی قابل حل است. کافیست سیستم خود را توسط CD ویندوز بوت کنید، و اقدام به نصب ویندوز کنید.

  در این مورد ده ها مقاله تصویری و فیلم آموزشی در سایت وجود دارد. از کادر جستجوی بالای سایت کمک بگیرید.

 1. محمد

  سلام خسته نباشید، میخواستم بدونم کامپیوتری که ویندوز نداره میشه روش ویندوز نصب کرد؟ اگه میشه سی دی رو باید چجوری بیارم بالا؟

   

  سرزمین دانلود:

  بله. باید سیستم را توسط CD بوت کنید و ویندوز را نصب کنید.

  برای بوت از روی CD این مقاله را مطالعه کنید:

  آموزش تنظیمات بایوس برای بوت از روی CD و DVD

 1. محمد

  سلام مرسی. فقط من نمیدونم بوت چیه که گفتید بعد از ریستارت بوت کنین. نفهمیدم میشه سریع بگید

   

  سرزمین دانلود:

  این مقالات را مطالعه کنید:

  آموزش نصب ویندوز 7

  آموزش نصب ویندوز 8

  آموزش تنظیمات بایوس برای بوت از روی DVD

  آموزش تنظیمات بایوس برای بوت از فلش مموری USB

 1. کاربر

  در مرحله نصب ویندوز وقتی که اینتر برای ادامه نصب میزنم یک صفحه میاره که میگه اینسرت سی دی ویندوز. در حالی که سی دی درحال اجراست ومیگه کلید f3 رو بزن خارج بشو و یا سی دی رو بزار. چیکار کنم

   

  سرزمین دانلود:

  سی دی مورد استفاده برای نصب ویندوز مشکل دارد. از سی دی دیگری استفاده کتید.

 1. کیانا

  واسه من که اولین بارم بود عالی عالی بود

 1. s

  با سلام و تشکر از شما. چطور با صفحه کلید قسمت Num Lock میشه کار موس را انجام داد؟ و آيا اینکار ربطی به عدم نصب SM Bus Controller دارد؟

   

  سرزمین دانلود:

  ربطی به SM Bus Controller ندارد. این مقاله را مطالعه کنید:

  آموزش استفاده از کیبورد به جای ماوس

 1. s

  درود بر شما SM Bus Controller روی سيستم من نصب نشده است. آيا نصب آن خيلي ضروريه؟

   

  سرزمین دانلود:

  اگر همه قسمت های سیستم کار میکند مشکلی نیست.

 1. morteza

  سلام. سيستم من الان ويندوز 8 داره و می خوام عوضش کنم با ویندوز xp . لطفا روش این کار رو رو بهم بگید چون ویندوز 8 نمی زاره ویندوز اکس پی نصب بشه

   

  سرزمین دانلود:

  سیستم خود را توسط CD یا DVD ویندوز XP بوت کنید. سپس درایو ویندوز قبلی را فرمت کنید و ویندوز جدید را روی آن نصب کنید.

 1. سعید

  با سلام و تشکر از شما. من خیلی وقت بود دنبال این مطلب در اینترنت و سایت ها بودم که در هیچ جایی به درستی نبود. ولی شما آن را به طور کامل و دقیق قرار دادید. واقعا از شما متشکرم.

 1. Amin

  با سلام. اگر ما در قسمت مراحل نصب و در مرحله 1 بخواهیم ویندوز جدید نصب شود و این ویندوز را روی درایو C نصب کنیم آیا اطلاعات موجود روی درایو D پاک میشود؟ به طور کلی هنگام تعویض ویندوز کنترل درایو ها برای حذف و یا نگهداشتن اطلاعات دست ما هست یا نه؟

   

  سرزمین دانلود:

  در هنگام نصب ویندوز، فقط درایوی که ویندوز را در آن نصب میکنید (معمولا درایو C) شامل تغییر میشود. یعنی فایل های آن حذف میشوند و فایل های ویندوز جدید روی آن قرار میگیرند.

 1. محمد

  سلام سوال داشتم. اگر بخواهیم ویندوز را نصب کنیم در صورتی که ویندوز و اطلاعات قبلی پاک نشود در مرحله اول چه باید بکنیم؟ می شود راهنماییم کنید؟

   

  سرزمین دانلود:

  ابتدا از همه اطلاعات مهم موجود در درایو ویندوز یک کپی در درایو دیگری تهیه کنید. چون اطلاعات این درایو بعد از نصب ویندوز حذف خواهند شد.

  (مخصوصا از فایل های مهم موجود دسکتاپ و Documents کپی بگیرید)

   

  سپس سیستم را توسط DVD ویندوز بوت کنید. درایو ویندوز قبلی خود را فرمت کنید و شروع به نصب ویندوز کنید.

 1. محمد

  فقط میتونم بگم دمتون گرم. عالی هستین.

 1. محمد

  من طریقه عوض کردن ویندوز رو بلدم ولی برای کسی که مبتدیه اصلا قابل فهم نیست. یک سوال دارم موقعی که سی دی رو میزاریم در یک قسمت باید گزینه ای بیاد که اینتر یا هر دکمه ای زده بشه وارد سی دی ویندوز بشه، که الان مشکل من اینه که این قسمت اصلا بالا نمیاد.

   

  سرزمین دانلود:

  برای آموزش تصویری، این مقالات را مطالعه کنید:

  آموزش نصب ویندوز 7

  آموزش نصب ویندوز 8

  آموزش تنظیمات بایوس برای بوت از روی DVD

  آموزش تنظیمات بایوس برای بوت از فلش مموری USB

 1. مهرناز

  سلام. اگر کامپیوتر هک شده باشه، با عوض کردن ویندوز مشکلش حل میشه؟ میشه لطفا راهنماییم کنید.

   

  سرزمین دانلود:

  بله. به شرط اینکه این مراحل را رعایت کنید:

  - در شروع نصب ویندوز، درایو ویندوز قبلی را فرمت کنید.

  - بلافاصله بعد از نصب ویندوز و قبل از نصب هر نرم افزاری، ابتدا یک آنتی ویروس قوی نصب کنید.

  - آنتی ویروس را آپدیت کنید و سیستم را به صورت کامل اسکن کنید.

  - ویندوز را ریستارت کنید و دوباره کل سیستم را اسکن کنید.

 1. کاربر

  سلام. خیلی ممنون از راهنماییتون.

 1. سمانه

  عالی بود ممنون

 1. نازنین

  با سلام. برای اینکه سیستم از روی CD بوت شود باید وقتی سی دی ویندوز رو میذاریم دکمه Delete رو بزنیم؟ یا قبل از اینکه سی دی رو میزنیم این عملیات رو انجام بدیم و بعد سی دی ویندوز رو در سی رام قرار بدیم؟

   

  سرزمین دانلود:

  هیچ کدام. زدن دکمه Del یا F1 در هنگام روشن کردن سیستم فقط برای ورود به تنظیمات Bios و قرار دادن CD/DVD به عنوان گزینه اول بوت است.

  بعد از اینکه تنظیمات انجام شد، CD یا DVD بوت ویندوز را در دستگاه قرار دهید و سیستم را ریستارت کنید. کامپیوتر از روی CD/DVD راه اندازی میشود و میتوانید شروع به نصب ویندوز کنید.

 1. هيوا

  سلام. جريان product key چيه؟

   

  سرزمین دانلود:

  Product Key همان سریال نصب ویندوز است. برخی از ویندوزها برای نصب به سریال احتیاج دارند. و برخی از به صورت کرک شده هستند و نیازی به شماره سریال ندارند.

 1. محراب

  خیلی خیلی ممنون

 1. ایلیا

  با سلام. من ویندوز 7 داشتم. الان XP نصب کردم اما وقتی سیستمو روشن میکنم خودش رو ویندوز XP میاد بالا. هر ویندوزم در یک درایو جدا نصب کردم و جفتشم نیاز دارم. چطوری می تونم الان به ویندوز 7 برم؟


  سرزمین دانلود :
  به دلیل قدیمی تر بودن ویندوز XP، اگر آن را بعد از ویندوز 7 یا 8 نصب کنید بوت ویندوز قبلی را از بین میبرد. به همین دلیل همیشه توصیه میشود که اگر میخواهید چند ویندوز داشته باشید، آنها را به ترتیب از قدیم به جدید نصب کنید تا منوی بوت چندگانه ایجاد شود.
  در حال حاضر شما میتوانید کامپیوتر خود را با DVD بوت ویندوز 7 راه اندازی کنید و از گزینه Repair استفاده کنید تا اطلاعات بوت ویندوز 7 را برگرداند.
نمایش همه کامنت ها (30)
نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------