ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایتمقایسه ویندوز با لینوکس و برتری های لینوکس نسبت به ویندوز

 

به عقیده نگارنده این مقاله، به دلایل زیر Linux هزار برابر از Windows بهتر و کارآمد تر است.

حتما پیش خودتان می پرسید پس اگر لینوکس بهتر است چرا بیش از هفتاد درصد کامپیوتر ها با ویندوز کار می کنند.


مزیت های لینوکس در مقابل ویندوز:
1) لینوکس مشکل ویروسی شدن ندارد. نه اینکه ویروسی برای لینوکس ساخته نشده باشد بلکه این به دلیل ایمنی بسیار  بالای آن است و مانند ویندوز نیست که پس از نصب آن ضروری باشد یک Antivirus یا Internet Security روی سیستم نصب شود. محیط ویندوز به مراتب مستعد تر برای ویروسی شدن است.

2) در ویندوز به دلیل نصب نرم افزار ها و پاک کردن آن ها و همچنین تغییر و تحولات این چنینی سیستم از چیدمان اصلی خود  خارج می شود برای همین است که سیستم دارای Disk Defragmenter است که بتواند به چیدمان از هم پاشیده سر و سامانی دهد تا سرعت دسترسی به مطالب افزایش یابد. اما در لینوکس یک سیستم خود چیدمانی تعبیه شده است که داده ها را روی دیسک می نویسد و سرعت فراخوانی اطلاعات به مراتب بیشتر خواهد بود.

3) در لینوکس هسته سیستم Kernel Linux است و عملکرد جداگانه از محیط گرافیکی و نرم افزارها دارد در نتیجه هنگ کردن یک برنامه (Crashing) باعث هنگ کردن کل سیستم نمی شود در حالیکه در ویندوز به دلیل برخوردار بودن از سیستم یکپارچگی ، هنگ یک عامل مانند Internet Explorer ممکن است شما را حتی وادار به Restart کند. اما در لینوکس فقط کافیست همان برنامه ای که هنگ کرده Restart شود. این قابلیت در لینوکس تعبیه شده است.

4) هر بار که ویندوز جدید نصب می کنید لازم است کلی نرم افزارهای مورد نیاز خود را نصب کنید و همچنین همه سخت افزار های موجود در کامپیوتر خود را از طریق Driver به ویندوز معرفی کنید در حالیکه لینوکس در خود قابلیتی دارد که تمامی سخت افزار ها را می شناسد و نیازی به Driver نیست. همچنین در لینوکس به صورت پیش فرض نرم افزارهای بسیار پیشرفته ای موجود است که در ویندوز چنین نیست. مثلا در ویندوز به صورت پیش فرض برای تایپ کردن ، Notepad را در اختیار شما قرار داده است. آیا این نرم افزار برای رفع نیازی های Type کافیست؟

مثلا شما برای باز کردن فایل های PDF در ویندوز نیاز به نصب نرم افزار Adobe Acrobat Reader دارید در حالیکه در لینوکس بدون نیاز به هیچ نرم افزاری می توانید اسناد PDF را به راحتی باز کنید. از هم اینها مهمتر این که لینوکس مانند ویندوز نیازی به نصب کردن ندارد.

5) لینوکس قابلیت خواندن بیش از 100 نوع از سیستم فایل ها را دارد در حالیکه ویندوز دو یا سه فایل سیستم آن هم از سیستم فایل های خودش را می خواند.

6) ویندوز فقط می تواند در پارتیشنی که Primary است نصب شود اما لینوکس در پارتیشن های Logical نیز نصب می شود.

7) لینوکس را می توان بر روی یک تلفن همراه تا یک ابر کامپیوتر نصب نمود. لینوکس در راه اندازی برنامه های حساس یک هواپیما نیز کاربرد اساسی  دارد.

8) Bug ها یا خطاهای  لینوکس به مراتب کمتر از ویندوز است و دلیل پایداری آن نیز همین است در حالیکه عمر مفید یک ویندوز حداکثر چهار پنج ماه است.

9) سیستم عامل لینوکس  کاملا رایگان است اما سیستم عامل ویندوز نه تنها رایگان نیست بلکه گران قیمت نیز هست.

10) لینوکس را هم می توان از درون CD بوت کرد و هم می تواند بر روی Hard نصب نمود اما ویندوز لزوما نیاز به نصب دارد.

11) لینوکس در درون خود مجازی سازی یا Built in دارد که به شما اجازه می دهد همزمان سیستم عامل های دیگری نیز داشته باشید.

12) در محیط لینوکس به شما بی شمار انتخاب گرفیکی تعلق می گیرد در حالیکه در ویندوز تنها با یک محیط گرافیکی روبرو هستید. به عبارت دیگر در لینوکس واسط های گرافیکی بی شمار هستند.

13) در ویندوز شما Internet Explorer دارید اما در لینوکس Mozilla FireFox عمل Web Browsing را با سرعت 10 برابر انجام می دهد. همچنین شما می توانید از 101 عملکرد این برنامه نسبت به Internet Explorer برخوردار شوید.

14) Pidgin و Kopete دو نرم افزار محبوب Chat در لینوکس هستند که به صورت رایگان در آن قرار دارند با همه Protocol ها سازگاری دارند.

15) برای راه اندازی Media Center در لینوکس نیازی به نرم افزار نیست اما در ویندوز شما ملزم به نصب نرم افزارهای خاص دارید.

16) محیط Desktop لینوکس سه بعدی است که کاربران در آن راحت تر می توانند کار کنند.

17) متنی که در لینوکس Copy می کنید تا ساعت ها می توانید از آن در جاهای دیگر استفاده کنید. این کار توسط نرم افزار خاصی که به طور پیش فرض در Desktop شما قرار دارد میسر است.

18) در لینوکس قابلیتی وجود دارد که با یک تصویر نمادین کوچک به شما حجم هر فایل نشان داده می شود تا متوجه بشوید چقدر از فضای شما را اشغال کرده است.

19) لینوکس های Server در خود My SQL و PostgreSQL که از ابزارهای قوی مدیریت داده ها هستند نصب دارد.

20) لینوکس از تکنولوژی Cluster بندی استفاده می کند و قابلیت محاسبات فوق پیشرفته و سنگین را دارد برای همین است که در ابر کامپیوتر ها از لینوکس به جای ویندوز استفاده می شود.

21) فایل سیستم NTFS در ویندوز حداکثر تا 16 TeraByte را پشتیبانی می کند در حالیکه لینوکس با فایل سیستم XFS تا یک میلیون TeraByte را Support می کند و همین است که باعث بالا بودن سرعت در لینوکس می شود. همچنین لینکس می تواند تا 1024 پردازنده در یک کامپیوتر را پشتیبانی کند که ویندوز از آن ناتوان است و صدها مزیت دیگر نیز وجود دارد که نیازمند داشتن اطلاعات بیشتری در شما است.


توجه داشته باشید بزرگ ترین مشکلی لینوکس که باعث شده است مورد استقبال کمتری قرار بگیرد این است که اغلب نرم افزار های مورد نیاز یک کاربر بر روی آن نصب نمی شود. زیرا کمپانی های سازنده نرم افزار ترجیح می دهند نرم افزار خود را برای قشر عموم که همان کاربران ویندوز هستند بسازند وگرنه با فروش خوبی روبرو نخواهند بود. این قضیه در مورد Driver های سخت افزاری هم متاسفانه حکمفرماست.


( 16 کامنت - مشاهده کامنت ها ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب (16)

 1. لب

  اتفاقا لینوکس امنیت داره. چون اپن سورسه همه کدهاش رو میتونن ببینن اما ویندوز یه ابزار جاسوسییه.

 1. علی

  در پاسخ به (assemblyforall , شنبه، 31 تير ماه، 1396) :

  خیر . کاملا اشتباه میکنید. سیستم عامل گنو/لینوکس برای هر نوع کاربری طراحی شده است و هرکس میتوانید از لینوکس برای کار های روزمره خود استفاده کند. فقط بخاطر متن باز و آزاد بودن آن هست که برنامه نویس ها بیشتر تمایل به لینوکس دارند تا اینکه در محیط بسته ویندوز بکار خود ادامه دهند. من پیشنهاد میکنم حداقل یکبار از اوبونتو استفاده کنید تا معنی نرم افزار آزاد رو درک کنید

 1. assemblyforall

  فقط ویندوز. لینوکس به درد کاربر خانگی نمی خورد. لینوکس سیستم عامل هکرهاست. فقط به درد هکرها می خورد.

 1. حسین

  نه، به نظر من ویندوز صددرصد بهتره. لینوکس اصلا امنیت اطلاعاتی نداره

   

 1. کاربر

  بنظر من این دوتا سیستم عامل رو اصلا نمیشه باهم مقایسه کرد. هر دو کاربردهای منحصر به فرد خودشان را دارند

   

 1. محمد

  اطلاعاتی که در ویندوز هست در لینوکس مشاهده میشوند؟

   

  سرزمین دانلود:

  اگر منظورتان فایل ها است (مثل عکس و فیلم و آهنگ و ...) بله این اطلاعات در لینوکس قابل دسترسی هستند.

 1. حسن

  آیا سیستم عامل لینوکس نرم افزاری مشابه ACDsee در ویندوز دارد که امکان مدیریت و ادیت اولیه عکس ها را به کاربر بدهد؟ آیا نرم افزارهای تبدیل فرمت فیلم و مثلا تبدیل فیلم به عکس و ... را دارد؟

   

  سرزمین دانلود:

  بله. مشابه تمام نرم افزارهای ویندوزی در لینوکس هم وجود دارد.

 1. Alan

  با سلام. برای پخش فایل های تصویری و فیلم روی لینوکس برنامه ای وجود داره؟

   

  سرزمین دانلود:

  بله. در تمام توزیع های لینوکس یک نرم افزار پیش فرض برای پخش فیلم و موسیقی وجود دارد.

 1. ali

  دستون درد نکنه. می خواستم ببرسم آیا میشه نرم افزار های ویندوز را روی لینوکس اجرا کرد؟

   

  سرزمین دانلود:

  خیر. برنامه های ویندوز در لینوکس قابل اجرا نیستند. البته برای اکثر برنامه های ویندوزی نرم افزارهای مشابهی در لینوکس وجود دارد.

 1. yasin

  پیشنهاد میکنم اصلا فقط لینوکس داشته باشین (فقط linux) موفق باشید با لینوکس
 1. علی

  دوست عزیز، چند سال پیش تمام شرکت ها از مایکروسافت شکایت کردن که چرا نرم افزار مدیا پلیر ، اینترنت اکسپلورر ، movie maker و خیلی نرم افزارهای دیگه رو توی ویندوزش به صورت رایگان میده. چون نرم افزارشون رو دیگه مردم خرید نمیکردن. واسه همین توی ویندوز مایکروسافت زیاد روی این قضیه مانور نداده چون اجازه نداره
 1. کاربر

  سعی کنید جهت گیری نکنید و از منابع معتبر استفاده کنید. به نظر من اعتبار علمی نداشت مطلبتون
 1. hamid

  واقعا لينوكس عاليه. مخصوصا لينوكس backtrack
 1. علیرضا

  بسیارعالی بود.ممنون
 1. mmjahann

  کاربردی و مفید بود. ممون
 1. رامین

  متشکرم بسیار مفید بود. آیا میتوان همزمان هم ویندوز داشت وهم لینوکس؟


  سرزمین دانلود :
  بله. مخصوصا در نسخه های جدید لینوکس این قابلیت به صورت پیش فرض وجود دارد.
نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------