ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایت
آموزش انتخاب بهترین نام برای وب سایت

Rating: 5 - 14 votes

آموزش انتخاب بهترین نام برای وب سایت

 


همه ی افرادی که تا به حال نشان گر ماوس خود را بر روی بخش «نام کاربر» در صفحه ی وب سایتی متوقف کرده اند می دانند که ابداع یک نام برای وب سایت، وبلاگ یا نام کاربری سخت تر از هر چیز دیگری  است که تصورمی کردند. زیرا این نام باید به گونه ای انتخاب شود که به یاد سپردنی بوده و کاربر سال آینده از آن متنفر نباشد.

اساتید رسانه های جمعی و متخصصان نام گذاری، شیوه های قابل استفاده ای برای نام گذاری مناسب برای یک وب سایت یا هر صفحه ی اینترنتی دیگری را مورد بررسی قرار داده است.

● چگونه آغاز کنیم؟
«کریستوفر جانسون» مشاور نام گذاری و نویسنده ی وبلاگ The Name Inspector معتقد است که یافتن نام مناسب را باید با لیستی از کلمات کلیدی که به وب سایت، وبلاگ یا شرکت مورد نظر در ارتباط است آغاز کرد. سپس به بررسی مفاهیم و ریشه شناسی کلمات انتخاب شده پرداخت تا شاید گزینه های بیش تر و مناسب تری بتوان پیدا کرد.

در ابداع یک نام می توان از واژه های مرکب، واژه های چند بخشی و ترکیبی، افزودن پیشوند یا پسوند، یا اصطلاحات استفاده کرد. پس از تهیه ی لیست نهایی از واژه های مناسب باید از خود پرسید آیا واژه های این لیست مفهومی دارند؟ نکته ی منفی در رابطه با این اسامی، خسته کننده بودن و عام بودن آن ها است و در عین حال معمولا" نام دامنه همراه این اسامی از قبل اشغال شده است.

● نام های انتخابی مفهومی دارند؟
می توان نام ها را بر اساس نحوه ی ارتباط آن ها با مخاطب نیز دسته بندی کرد. به گفته ی «نینا بکهارد» رئیس شرکت نام گذاری The Naming Group، آژانسی که نام گذاری شرکت هایی از قبیل Walmart، پوما و Target را به عهده داشته است طیفی از اسامی وجود دارد که از اسامی توصیفی که مستقیما" درباره ی فواید یک محصول یا ویژگی های آن اطلاع رسانی می کند آغاز شده و به اسامی پوچ که هیچ مفهومی را در رابطه با محصول ارائه نمی کند، ختم می شود.

برخی از اسامی به سرعت اطلاعاتی را در رابطه با محصول و ویژگی های آن ارائه می کنند. این اسامی ساده و قابل درک بوده و به مخاطبان یا مشتریان امکان درک ساده ی گرایش و توانایی های یک شرکت یا وب سایت را خواهد داد. با این حال استفاده از این اسامی برای صنایع رو به رشد از قبیل صنایع وابسته به تکنولوژی از محدودیت های زیادی برخوردار است زیرا در این صنایع دانسته های امروز به سرعت کهنه شده و تغییر پیدا می کنند، تحت چنین شرایطی یک نام می تواند به یک زندان تبدیل شود، مشابه نام شرکت AT&T که T آخر از ابتدای واژه ی Telagraph برگرفته شده است.

● ... یا مفهومی ندارند؟
بکهارد معتقد است نام های پوچ می توانند نام هایی کاملا" ساختگی باشند مانند Kodak یا نام هایی از زبان های دیگر باشند مانند Hulu که برگرفته از زبان چینی باستانی است و یا حتی می توانند به اندازه ای مبهم باشند که افراد آن را در قالب نامی ساختگی ترجمه و استفاده کنند. نمونه ی بارز این نوع از نام ها Google مشهور است که از واژه ی Googol به معنی عدد یک به همراه 100 صفر در برابرش برگرفته شده است.

این نوع از نام ها سرگرم کننده تر بوده و می توانند شرکت یا یک وب سایت را از میان خیل نام هایی که مورد استفاده قرار می گیرند مجزا سازد. هم چنین این نام ها زیرکانه تر از نام های توصیفی بوده و تفاوت خود را با نام های عادی به خوبی به رخ می کشند. با این حال نباید بررسی مفهوم نام انتخاب شده را در زبان های دیگر فراموش کرد زیرا وجود مفهومی ناخواسته و ناآگاهانه می تواند نامی که به سختی و با دقت انتخاب شده است را به استهزا بکشاند.

در صورت عدم استفاده از نام های توصیفی یا نام های پوچ می توان از نام هایی میان این دو نوع استفاده کرد. اسامی مانند Apple یا Yahoo به صورت غیر مستقیم به ارزش هایی از برند اشاره دارند که پایه گذاران آن به شناخته شدن و شهرت یافتن در آن زمینه علاقمندند.

● آیا نام ها تاثیرگذار خواهند بود؟
هیچ چیز سریع تر از وجود نامی مشابه در اینترنت نمی تواند نامی که به سختی و دقت انتخاب یا ساخته شده است را به ورطه ی نابودی بکشاند و گاهی اوقات در جستجوی نام ها دامنه به نظر می رسد تمامی گزینه های ممکن اشغال شده اند. یکی از راه های پیشنهادی برای غلبه بر این مشکل استفاده از غلط املایی، واژه های ساختگی یا مرکب است، مشابه آن چه در نام گذاری سایت های Flickr، Digg یا Topix رخ داده است.

به گفته ی جانسون موتورهای جستجو بر روی شیوه ی نام گذاری افراد تاثیر بسزایی  گذاشته است. از آن جا که افراد مختلف در جستجو برای یافتن یا خلق نام های بدیع و جدید هستند تا نام سایت آن ها تنها گزینه در نتیجه ی جستجو در موتور جستجوی گوگل به شمار رود، از این رو از واژه های محبوب موجود در موتورهای جستجو در کنار نام های منتخب خود استفاده می کنند تا به این شکل جایگاه خود را در جستجوهای اینترنتی بهبود بخشند. شیوه ای که به اعتقاد برخی از متخصصان و از دیدگاه نام گذاری برندها استراتژی شکست خورده ای است.

● آیا نام فراگیر خواهد شد؟
استفاده از ریتم و تم موسیقیایی در نام گذاری می تواند جذابیت و دوام نام های انتخاب شده را بهبود بخشد. قافیه، تکرار و تکرار یک صدا یا واج آرایی می تواند نام نهایی یک محصول، سایت یا شرکت را به سوی تبدیل شدن به نامی فراموش نشدنی هدایت کند.

در عین حال بکهارد معتقد است استفاده از بخش های مختلف دستوری یک واژه در نام گذاری نیز تاثیر بسزایی در محبوب شدن نام های نهایی دارد. برای مثال نام LinkedIn را می توان به عنوان یک فعل، صفت یا اسم استفاده کرد. به اعتقاد بکهارد زمانی که یک نام بتواند از میان بخش های مختلف دستوری یک واژه عبور کند می تواند به نامی فراگیر تبدیل شود.

تلفظ، هجا و درک و نگارش نام انتخاب شده باید آسان باشد. هم چنین کوتاه بودن آن نیز در بسیاری از موارد می تواند به شهرت و محبوبیت آن بی افزاید. با این همه در صورتی که نام انتخاب شده مفهوم عمیقی داشته باشد می توان بدون در نظر گرفتن همه ی قوانین و معیارها آن را به عنوان نام نهایی یک وب سایت انتخاب کرد.


( بدون کامنت - اولین کامنت را شما بنویسید ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب

هنوز نظری در مورد این مطلب ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید!

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------