ورود کاربران VIP پشتیبان سایت اکنون آنلاین است. (اطلاعات بیشتر) سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایت
آموزش کامل نصب کردن روتر (Router)

Rating: 5 - 78 votes

آموزش کامل نصب کردن روتر (Router)


در این آموزش چگونگی پیکر بندی یک روتر را برای شما بیان میکنیم. این اموزش از انجایی که با مثال بسیار شیرین تر مینماید فرض را بر این گرفته ایم که شما از روتر EtherFast Cable/DSL استفاده میکنید . با استفاده از این روتر میتوانید سرعت اینترنت خود را بین 253 کاربر تقسیم کنید.

ابتدا سراغ کابل بندی این روتر میرویم . کابلهای شبکه همانطور که میدانید برای اتصال PC ها در شبکه های اترنت به کار میروند بنابراین میتوان منابعی اصلی مانند پرینتر و دسترسی به اینترنت را بین کامپیوتر هایی که در شبکه قرار دارند به اشتراک گذاشت . اینکه شما در شبکه خود از چه کابلی استفاده کنید بسیار مهم است چون که در صورت عدم انتخاب صحیح کابل از سرعت و کیفیت مطلوب برخوردار نمی شوید.

کابلهای شبکه در انواع و درجه های متفاوتی عرضه شده اند که به انها categories میگویند . Category 5 یا همان Cat5 قابل اطمینان ترین کابل است که شما میتوانید این کابل را از بیرون با قیمتی مناسب تهیه کنید.این کابلها از نوع کابلهای جفت شده به هم میباشند چرا که سیم هایی که درون این کابل هستند بصورت جفت شده قرار دارند میتوانید برای انواع کابلها به مقاله مربوطه مراجعه کنید

کابلهای Cat5 با اتصال دهنده های RJ 45 هستند که درون پورتهای RJ 45 جای میگیرند . پورتهای RJ 45 ساده ترین و در عین حال بهترین و معمولترین پورتهای رابط درشبکه برای اتصال دو PC میباشند مودم های کابلی و DSL نیز از پورتهای RJ 45 برای اتصال به اینترنت استفاده میکنند . پورت RJ 45 را میتوانید روی کارت شبکه یا هاب و یا سوئیچ های خود پیدا کنید که در این مقوله انرا روی روتر خود میبینید .

اما برای اینکه بفهمید کابل شما از کدام نوع است یعنی از نوع Straight Through یا از نوع CrossOver Cable است . دو سر کابل را گرفته و کنار هم قرار دهید اگر کابل شما از نوع Straghit Throgh بود سیم های همرنگ با هم در دوسر کابل از نظر مکانی تطبیق میکنند . اما اگر از نوع CrossOver بود این سیم ها به نظم و ترتیب رنگ نخواهند بود.

و اما اینکه برای شروع نصب باید بدانید که چه چیزهایی دارید یا ندارید برای شروع با هم ملزومات را مرور میکنیم:

قبل از تنظیمات روتر مطمئن شوید که از مقدار لازم کابل شبکه برای اتصال مودم به روتر و هر PC به شبکه یا روتر در اختیار دارید. در ضمن شما برای هر PC به یک کارت شبکه نیز نیازمند هستید.

بعضی کابلها یا مودم های DSL از کابلهای CrossOver برای اتصال به روتر استفاده میکنند . بنابراین حتما چک کنید که از چه نوع کابلی استفاده میکنید.وقتی موفق به اتصال دو سخت افزار به همدیگر از طریق کابلها شدید همیشه در صورت منطبق شدن این دو با هم چراغ LED لینک روشن خواهد شد برای مثال چراغ WAN LINK در صورت درست بودن اتصال مودم و روتر روشن میشود . در ضمن احتمالا یک چراغ هم روی کارت شبکه خود برای فایند موفقیت خواهید داشت .

نکته ای که در این قسمت حیاتی به نظر میرسد استفاده از کابلهای هم نوع برای اتصال با روتر میباشد در صورت هر گونه اشکال در بخظ کابل بندی اتصالات شما با مشکل مواجه خواهد شد .حال برای اتصال کابل ها یا مودم به روتر اماده میشویم .ابتدا اداپتور برق را که وظیفه تامین برق روتر شما دارد را به پشت روتر خود بزنید . بعد از اتصال برای انکه از تامین شدن برق روتر خود مطمئن شوید به چراغ LED روی روتر نگاه کنید تا ببینید برق در روتر جاری شده است یا خیر . در ضمن یادتان باشد هر گاه خواستید دو سخت افزار را به هم متصل کنید حتما چراغ link را چک کنید و از روشن بودن ان برای امادگی اتصالی مناسب اگاهی داشته باشید . حال باید مودم یا کارت شبکه خود را به روتر متصل کنید . یکی از سرهای کابل RJ 45 را در مودم دی اس ال خود بزنید و سر دیگر را به پورت WAN روتر وصل کنید . شکل زیر درگاه ورودی مودم DSL شما را نشان میدهد .

نکته دیگر که حائز اهمیت است کابل مودم DSL شماست که باید به فقط به پورت WAN متصل شود جراکه روتر دیگر پورت ها را برای شناسایی مودم استفاده نمیکند.شکل زیر پورت WAN شما را برای یک روتر چهار پورتی نمایش میدهد:

بعد از انکه از اتصال روتر با برق مطمئن شدید مودم DSL راروشن کنید و به چراغ LED لینک WAN نگاه کنید اگر روشن بود یعنی اتصال با روتر از لحاظ فیزیکی عاری از نقص است .حال نوبت به ان رسیده است که کامپیوترهایتان را به روتر متصل کنید . برای هر PC به یک کابل شبکه نیازمندید برای سوئیچها و هابهایی که میخواهید به روتر متصل کنید نیز به یک کابل برای اتصال با پورت RJ 45 نیازمندید.برای اتصال روتر با تنها یک کامپیوتر پورت RJ 45 را با کارت شبکه کامپیوتر متصل کنید و سر دیگر کابل را نیز به standard RJ 45 port روتر متصل کنید. تمامی پورت ها علاوه بر پورت WAN و Uplink از نوع RJ 45 استاندارد هستند برای روتری که تنها یک پورت دارد از پورت LAN برای اتصال استفاده کنید . باری اتصال هاب یا سوئیچ نیز از همان روش فوق استفاده میکنید یعنی یک سر سیم را به پورتRJ وصل میکنید و سر دیگر را به پورت uplink روتر وصل کنید .

اگر شما یک روتریک پورتی دارید و تنها پورت باقیمانده روی هاب یا سوئیچ شما پورت Uplink میباشد کابل را به پورت Uplink متصل کنید و روتر را نیز به پورت LAN و از انجا سوئیچ را به straight mode II تغییر دهید.وقتی از پورت Uplink روتر استفاده میکنید از پورت کناری ان برای اتصال استفاده نکنید چراکه سیم پیچی داخلی انها با همدیگر در ارتباط هستند و در یک لحظه تنها یکی از انها میتواند مورد استفاده قرار بگیرد . بنابراین از پورت کناری ان یعنی فرض کنید یکی درمیان کابلها را میبندید . به شکل نگاهی بیندازید ( اینکار به بهینه سازی عملکرد روتر شما کمک میکند وگرنه اشکال عمده ای در کارکرد روتر ایجاد نمیکند)

پس از اتصال از روشن شدن تمامی چراغهای LED پورتها اگاهی کامل کسب کنید . در ضمن هاب یا سوئیچ شما نیز چراغی برای اعلام صحت اتصال دارد انرا نیز نگاه کنید تا مطمئن شوید. حال نوبت به ان رسیده است تا روتر را به اینترنت متصل کنیم.

در رابطه با تنظیمات TCP/IP قبل از دستکاری حتما این تنظیمات را در جایی نگهداری کنید چراکه بعدا در صورتیکه موفق به ادامه نشدید حداقل بتوانید با تنظیمات قبلی تا زمان رفع اشکال به کارتان ادامه دهید . قبل از نصب روتر حتما قبل ازآن اگر از پروکسی سرور استفاده میکنید انرا بردارید نرم افزارهایی که وظیفه Firewalling دارند را نیز بردارید یا غیر فعال کنید . و نرم افزار های اینترنت login مثل winpoel یا intranet 300 را نیز از کار بیاندازید.اگر از اینترنت اکسپلورر استفاده میکنید به ادرس زیر بروید:

Start>Settings> Control Panel> Internet Options > connections > lan settings تمامی چک مارک های این پنجره را پاک کنید . بعد از ان از مرورگر خود که جلویتان باز است به tools و internet options برگردید و گزینه never dial a connection را از زبانه connections پیدا کرده و تیک بزنید.برای netscae navigator میتوانید به منوی edit رفته و preferences را پیدا کنید و از انجا به proxies بروید و روی direct connection to the internet را کلیک کنید.

اگر از ویندوز 98 به پایین استفاده میکنید به ترتیبی که میگویم عمل کنید:

تمامی تنظیماتی که عوض میکنید را یادداشت کنید تا بعدا با مشکل مواجه نشوید:

روی network neighborhood کلیک راست کنید و گزینه properties را انتخاب کنید . TCP/IP را برای اداپتور شبکه انتخاب کنید و گزینه properties را از انجا کلیک کنید.رو ی زبانه address کلیک کنید و Obtain an IP address automatically را انتخاب کنید.زبانه GateWay را انتخاب کنید و اگر گزینه ای با نام Installed gateway دیدید را با دکمه remove پاک کنید.روی زبانه DNS کلیک کنید و گزینه Disable DNS راا نتخاب کنید . و سپس Ok بزنید.

اگر از ویندوز NT استفاده میکنید:

کلیه تنظیماتی که تغییر میدهید را جایی یادداشت کنید:

روی Network neighborhood کلیک راست کنید و properties را انتخاب کنید . به زبانه پروتوکول بروید و TCP/ip را انتخاب کنید و properties را بزنید در زبانه IP address گزینه Obtain An IP address را انتخاب کنید . هر gateway که دیدید را نیز پاک کنید.اگر از ویندوز 2000 استفاده میکنید بروی My network places کلیک راست کنید و properties را انتخاب کنید روی Local Area Connection دو بار کلیک کنید تا به روتر وصل شوید . روی دکمه properties کلیک کنید و از properties گزینه TCP/ip گزینه Obtain An ip address automatically را انتخاب کنید.احتمال میرود ویندوز شما از شما ادرس فایلهای ویندوز را بخواند که انرا به ادرس مربوطه راهنمایی میکنید و سپس کامپیوتر را دوباره راه اندازی میکنید . حال یک مرورگر باز کنید اکنون باید به اینترنت وصل شوید اگر نشدید مقداری تنظیمات روتر را تغییر دهید . بعضی کامپیوتر ها باید تنظیماتی علاوه بر انچه در فوق گفته شد باید اعمال شود بر انها که باید ان کارها را نیز بکنید.


( 7 کامنت - مشاهده کامنت ها ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب (7)

 1. سعید

  با سلام. بنده دو عدد مودم دارم که یکی از آنها را به اینترنت متصل کرده ام، حال با توجه به فضای گسترده میتوانم از مودم دیگر به عنوان روتر بصورت بیسیم جهت آنتن دهی بیشتر استفاده کنم؟ ممنونم توضیح بفرمائید

   

  سرزمین دانلود:

  خیر. مودم های معمولی چنین قابلیتی ندارند.

 1. سعیدم

  سلام. میشه یه روتر که کانفیک شده را کپی کنیم و یک روتر دیگه مثل همون داشته باشیم و استفتاده کنیم؟

   

  سرزمین دانلود:

  بعضی از روتر ها این قابلیت را دارند.

  وارد تنظیمات روتر شوید و ببینید گزینه های Export Setting و Import Setting را دارد یا خیر.

 1. مهدی

  سلام. آیا برنامه ای هست که بشه باهاش مودم وایرلس را کانفیگ کرد (منظورم قسمت QOS هست) چون امکانات خود مودم کمه و مثلا نمیشه تنظیم کرد که حداکثر پهنای باند مصرفی روزانه چقدر باشه. لطفا ایمیل کنید اگر برنامه ای را میشناسید ممنون

   

  سرزمین دانلود:

  اگر مودم شما این تنظیمات را نداشته باشد، هیچ نرم افزاری نمیتواند این قابلیت را برای شما فراهم کند.

  قابلیت های کامل QOS مثل ایجاد محدودیت ترافیک و مدیریت مصرف کاربران فقط در مودم های حرفه ای وجود دارد و مودم های خانگی این قابلیت را ندارند.

 1. EISA

  سلام خسته نباشید. میخواستم رمز روتر مودم رو عوض کنم اما نمیشه. این اخطار رو میده

  Error! Duplicated user name! Please try another one ! مدل مودم هم Netis DL4310

   

  سرزمین دانلود:

  احتمالا از روش اشتباهی انجام میدهید.

  این مقاله را مطالعه کنید:

  آموزش تغییر رمز وای فای

 1. حامد

  با سلام و تشکر از سایت باحالتون. میخواستم بدونم روتر بعد از اتصال به مودم بدون اتصال به رایانه میتونه به صورت وایرلس کار کنه؟ یعنی روتر به رایانه وصل نشه ولی به مودم وصل باشه. اگه میشه چرا من با گوشی وصل میشم به روتر دیتا اینترنت کار نمیکنه. کابل هاش رو هم درست وصل کردم

 1. شهرام

  با سلام و سپاس. من از خط adsl مخابرات استفاده میکنم که مودم آن dlink با برد wifi محدود است. در ضمن یک مودم وایرلس مبین نت بلا استفاده هم دارم. خواستم ببینم راهی هست که بتوانم از مودم مبین نت به عنوان تقویت کننده استفاده کنم؟ یعنی مبین نت از dlink به صورت وایرلس سیگنال دریافت کند و بعد از تقویت در فاصله دورتری پخش سیگنال کند.

   

  سرزمین دانلود:

  خیر چنین چیزی امکان پذیر نیست. در صورت نیاز باید یک مودم حرفه ای تر با برد وای فای بیشتر تهیه کنید.

 1. arsalan

  با سلام. بسیار ممنون هستم از توضیحاتی که برای نصب مودم های ای دی اس ال گذاشتید. خیلی کمکم کرد.. برایتان آروزی موفقیت، سلامتی و خوشبختی خواهانم

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------