ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایتآموزش روش هایی برای رفع مشکلات لپ تاپ ها

Rating: 5 - 104 votes

آموزش روش هایی برای رفع مشکلات لپ تاپ ها

 هر روز تعداد زیادی از کاربران سراغ لپ تاپ ها می روند، زیرا آسان بودن استفاده از این ابزار توجه آن ها را جلب می کند. چند سالی است که این دسته از کامپیوترها در مقایسه با رقبای خود یعنی کامپیوترهای رومیزی چند سال قبل، قوی تر هستند و در عین حال به شما امکان می دهند تا هر زمان که می خواهید، مشغول کار شوید. اما آن چه بسیاری از خوانندگان ما به آن عادت کرده اند این است که به محض مواجه با مشکل، به سرعت کیس کامپیوتر را باز می کنند؛ امری که در مورد لپ تاپ ها غیر ممکن است، زیرا این دسته از کامپیوترها به صورت یک جعبه مهر وموم و بدون امکان دستکاری، در اختیار شما قرار می گیرند. در داخل جعبه لپ تاپ، مجموعه ای از مؤلفه ها به صورت متراکم، در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و به نظر می رسد که هیچ راهی برای نفوذ به داخل آن و بررسی قطعات دستگاه وجود ندارد. به همین دلیل عکس العمل بسیاری از ما به محض بروز مشکل، تماس با متخصصان این امر است.

البته، در بسیاری ازموارد مجبور نیستید چنین کاری انجام دهید. معمولی ترین مشکلی که در استفاده از لپ تاپ ها رخ می دهد و حتی آن دسته از مشکلاتی که به نظر می رسد تنها توسط کارخانه سازنده قابل حل است، ممکن است توسط خود شما نیز حل شود، اما نکته اصلی کار در این است که باید بدانیم از کجا شروع کنیم و چطور راهکارهای ساده را برای حل مشکل پیدا کنیم. در این مقاله، نحوه برخورد با مشکلات رایج در لپ تاپ ها بررسی می شوند تا بتوانید این گونه مشکلات را با کمترین دردسر شناسایی و برطرف کنید. همچنین به نکته هایی اشاره می کنیم که مانع بروز مشکلات شده و باعث می شود تا کامپیوتر شما برای مدت طولانی بدون دردسر کار کند.

بنابراین، قبل از آن که ناامید شوید و سخت افزار خود را به منظور تعمیر به کارخانه سازنده ارسال کنید، به این مقاله نگاهی بیاندازید، زیرا ممکن است بتوانید راه حل مشکل خود را پیدا کنید.

● دانستنی های ضروری درباره دیسک کامپیوتر:
یکی از ترسناک ترین مشکلات سخت افزاری کامپیوترها، به ویژه درباره لپ تاپ ها مربوط به بروز مشکل در هارددیسک آنها  است و معمولا این مشکل اولین بار، زمانی خود را نشان می دهد که می خواهید سیستم را روشن کنید، اما با پیام خطایی مواجه می شوید که به طور کلی نشانگر عدم امکان راه اندازی سیستم از هارددیسک است: Disk boot failure. Insert system disk and press Enter. در این گونه موارد احتمال آن که هارددیسک شما خراب شده باشد، وجود دارد. آخرین باری که از فایل های خود کپی تهیه کردید، چه زمانی بود؟ اصلاَ آیا تاکنون از دیسک خود نسخه پشتیبان تهیه کرده اید؟

 اولین کاری که در این مواقع  باید انجام دهید این است که وارد محیط Bios لپ تاپ شوید. آیا هنوز درایو مذکور توسط بایوس شناسایی می شود؟ اگر این طور باشد، به احتمال Boot Loader ویندوز خراب شده است. راه حل این مشکل در ادامه خواهد آمد. البته، اگر بایوس سیستم دیسک مورد نظر را نشان ندهد، به احتمال زیاد تخته مدارآسیب دیده است شده است. در این حالت بسیاری از کاربران کامپیوتر خود را در اختیار مراکز تعمیراتی قرار می دهند. اما این مدار می تواند با مدار مربوط به یک دیسک قدیمی تعویض شود تا به این ترتیب بتوانید دوباره به داده ها دسترسی داشته باشید. جدا کردن این مدار از دیسک به سادگی باز کردن چند پیچ است. همچنین ممکن است یک کابل نواری نیز وجود داشته باشد، اما این کابل را نیز می توان با کمی حوصله از دیسک جدا کرد، فقط کافی است دقت کنید.

یک مشکل کوچک نیز وجود دارد: مداری که استفاده می کنید باید مشابه دیسک کنونی باشد. اگر مدار به دیسکی با ظرفیت متفاوت مربوط باشد، در بیشتر موارد مشکلی پیش نمی آید، اما باید مدل دیسک آن با مدل دیسک شما یکی باشد.

به طور معمول، یافتن یک مدار اضافی برای دیسک های قدیمی کار دشواری است، به ویژه اگر آن از خط تولید خارج شده باشد. در این شرایط جست وجو در فروشگاه های قطعات دست دوم برای یافتن یک مدار دست دوم و ارزان بهترین راه حل ممکن است. یکی از لپ تاپ های ما که از مارک معروفی نبود و چهار سال پیش خریداری شده بود با مشکل مواجه شد و ما موفق شدیم در عرض مدت زمان کمی و در ازای یک هزینه ناچیز، یک مدار مستعمل برای هارددیسک هشتاد گیگابایتی آن که توسط شرکت هیتاچی عرضه شده بود، پیدا کنیم.

 


● گذر از مرحله بوت:
هارددیسک تنها مانع راه اندازی  شدن سیستم نیست. ولی  اگر کاملا  مطمئن هستید که هارددیسک شما توسط بایوس سیستم شناسایی شده، در این صورت ممکن است برنامه راه انداز ویندوز دچار مشکل شده باشد. مهم ترین و محتمل ترین دلیل برای آن خاموش کردن نادرست سیستم است که به علت نواقص تصادفی یا خالی شدن باتری لپ تاپ  رخ می دهد. نصب یک سیستم عامل دیگر نیز می تواند وضعیت را آشفته سازد. خوشبختانه این مشکل می تواند با استفاده از دیسک نصب ویندوز برطرف شود (اگر لپ تاپ شما تنها به همراه دیسک بازیابی داده ارائه شده، در این صورت می توانید سی دی ویندوز را از یکی از دوستان خود قرض بگیرید).

در ویندوز اکس پی، باید از روی سی دی راه انداز اکس پی سیستم را بوت کنید و در پنجره ای که از شما سؤال می شود «To set up windows XP now, press Enter»، کلید Enter را فشار دهید، سپس برای تایید مجوز نصب دکمه F8 را انتخاب کرده و در مرحله بعد و زمانی که برنامه نصب، ویندوز کنونی شما را تشخیص می دهد، برای شروع تعمیر ویندوز، دکمه R را انتخاب کنید. به این ترتیب، ویندوز اکس پی، شروع به نصب دوباره و تعمیر سیستم عامل می کند، در حالی که همه داده ها و برنامه های شما بدون تغییر باقی می ماند. در صورتی که این کار با موفقیت انجام شده باشد، باید بعد از راه اندازی سیستم، همه چیز مثل گذشته باشد و لپ تاپ شما مثل روز اول کار کند.

درباره ویستا، باید سیستم را با دی وی دی نصب ویستا، راه اندازی کرده و زبان مورد نظر را برای صفحه کلید انتخاب کنید. در این حالت، با دکمه ای مواجه می شود که با نمایش عبارت «Install Now»، از شما می خواهد، سیستم عامل را از اول نصب کنید. این گزینه را نادیده بگیرید و گزینه «Repair Your Computer» را انتخاب کنید. روی دکمه Next کلیک کنید تا در مرحله بعد، پنج گزینه در اختیار شما قرار گیرد. این گزینه ها عبارتند از:

i،Startup Repair ،System Restore ،Winodows Complete PC Restore Windows Memory Diagnostic Tool و Command Prompt. از میان این موارد گزینه Startup Repair را انتخاب کنید.

اگر هیچ یک از این راه حل ها مشکل شما را حل نکرد و حدس می زنید که مشکل از هارددیسک است (به عنوان مثال، به واسطه شنیدن صدای نامعمول شبیه به گیر کردن از هارددیسک)، در این صورت مهم ترین هدف، بازیابی داده ها است. یکی از راه ها برای انجام این کار جدا کردن دیسک از سیستم و متصل کردن آن به یک رابط هارددیسک از نوع USB است. به این ترتیب، می توانید هارددیسک را به یک سیستم دیگر متصل کنید و سعی را بر این بگذارید تا از طریق ویندوز اکسپلورر به اطلاعات آن دسترسی داشته باشید. تا زمانی که دیسک کاملا منهدم نشده باشد، که احتمال وقوع آن بسیار ناچیز است، امکان بازیابی داده های آن و کپی کردن آن ها به آدرسی دیگر وجود دارد.

اما یک گزینه بهتر، گزینه ای که سرعت انتقال داده را بیشتر می کند. می توانید دیسک را به طور مستقیم به مادربرد یک پی سی متصل کنید. اگر دیسک از نوع Pata باشد (نه از نوع Sata)، در این صورت به یک مبدل نیاز دارید، زیرا رابط ورودی با ورودی سایز 5/2 برای لپ تاپ ها از رابط ورودی 5/3 مورد استفاده در دسکتاپ ها، تفاوت دارد. خرید چنین قطعاتی به راحتی و با هزینه کمی ممکن است که نسبت به ارزش داده بازیابی شده رقم  بسیار ناچیزی باشد.

 

 


● مشکلات ناشی از باتری:
هر چه از عمر لپ تاپ بیشتر و بیشتر بگذرد، احتمال سالم بودن باتری، کاهش می یابد. وقتی که سیستم را به تازگی تهیه کرده اید، ممکن است باتری سیستم بین دو تا سه ساعت کار کند، اما در عرض چند سال ممکن است عمر آن تنها به اندازه ای باشد که فقط بتوانید سیستم را بوت کرده و وارد محیط ویندوز شوید. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که هنگام استفاده از لپ تاپ خود، به پریز برق دسترسی ندارند، در این صورت این مسئله، مشکل زیادی را برای شما ایجاد می کند.

چندی پیش، یافتن باتری با ولتاژ، اندازه و رابط مناسب برای هر لپ تاپ، کاری دشوار و زمان بر بود. اما امروزه دنیای وب این کار را نیز آسان کرده است. اگر لپ تاپ شما توسط شرکت های مطرح در بازار (نظیر دل، اچ پی و موارد مشابه) ساخته شده است، در این صورت قبل از هر کاری سایت شرکت سازنده را بررسی کنید. اگر چیزی پیدا نشد یا آن که قیمت ها بالا بود، می توانید دنبال یک باتری سازگار و مشابه بگردید. درباره لپ تاپ های شرکت های کوچک تر، شانس زیادی وجود دارد که باتری مورد استفاده از نوع کاربرد مشترک باشد، یعنی یک مدل خاص از باتری که توسط یک شرکت تولید شده و به طور مشترک به چندین شرکت فروخته می شود. برای یافتن عامل فروش باتری مورد نیاز، باید ابتدا تولیدکننده اصلی باتری را شناسایی کنید. با بررسی دقیق تر برچسب یا مارک باتری ممکن است بتوانید سرنخ هایی پیدا کنید. اگر با کد یا عددی مواجه شدید آن را در گوگل جست و جو کنید. ما این کار را با یکی از لپ تاپ های کوچک خود انجام دادیم و متوجه شدیم که مدل و کارخانه سازنده باتری Mitac نوع 8355 است. در اولین جست وجوی آنلاین برای باتری جایگزین توانستم فروشنده مناسبی را پیدا کنم، هر چند موردی که پیدا کردیم قیمتی بیش از حد معمول داشت.

ایده صرفه جویی ممکن است شما را اغوا کرده و به سراغ یک باتری دسته دوم بروید، اما به شما پیشنهاد می کنم هیچ گاه باتری دسته دوم نخرید.این توصیه به دو دلیل است ، نخست این که نمی دانید از آن باتری برای چه مدت استفاده شده و دوم این که نمی توانید صدمه های احتمالی به باتری را تشخیص دهید. مورد دوم بسیار حائز اهمیت تر از مورد اول  است زیرا باتری های لپ تاپ به طور بالقوه خطرناک هستند. ما با موارد زیادی مواجه شدیم که در آن باتری یک سیستم بیش از حد گرم شده یا حتی منفجر شده است. به همین دلیل، به شما پیشنهاد می کنیم حتما از یک فروشنده معتبر خرید کنید و در این مورد به هیچ عنوان از پیشنهادهای فروش در فروشگاه های قطعات دست دوم که به نظر خیلی ارزان هستند، استفاده نکنید.

● خشت بعدی:
از طرف دیگر ممکن است که منبع تغذیه لپ تاپ با مشکل مواجه شود. در گذشته بروز مشکل در منبع تغذیه لپ تاپ به این معنی بود که باید آن را دور می انداختید، اما خوشبختانه آن روزها سپری شده است. هر چند که پیدا کردن این قطعه به سادگی موارد دیگر نیست، اما در این موارد نیز می توان از سایت هایی نظیر موارد گفته شده کمک گرفت. تنها اصل مهم آن است که منبع تغذیه جدید با منبع قبلی از جهت ولتاژ، خروجی و رابط مدار، سازگار باشد. اگر این شرایط برقرار باشد دیگر نیازی نیست درباره این موضوع که قطعه فوق برای مدل دیگری ساخته شده است، نگران باشید.

یکی از قطعات بسیار جالب بازار مدل NP100 شرکت Antec است. این قطعه هفت نوع رابط داشته و خروجی آن صد وات است و می توان ولتاژ آن را از 15 تا 24 ولت تنظیم کرد. این مشخصات به این معنا است که قطعه فوق برای نیمی از لپ تاپ های بازار مناسب است (لپ تاپ های مخصوص بازی و سایر لپ تاپ های پرمصرف که به بیش از صد وات نیاز دارند، از این قانون مستثنی هستند). ما این قطعه را در بسیاری از فروشگاه ها آنلاین با قیمتی قابل قبول پیدا کردیم.

● فن دستگاه:
لپ تاپ ها نیز همانند کامپیوترهای شخصی در برابر گردوخاک، مانند آهن ربا عمل می کنند. اگر سیستم شما به طور ناخودآگاه دوباره راه اندازی می شود یا به طور دائم صفحه ای آبی رنگ را که نشانه با مشکل مواجه شدن سیستم عامل است، مشاهده می کنید، در این صورت زمان آن فرا رسیده تا پره های فن های دستگاه را تمیز کنید. موارد فوق نشانه های گرم شدن بیش از حد سیستم است، به ویژه اگر در طول فصول گرم اتفاق بیفتد. محفظه کوچک داخل لپ تاپ و کوچک بودن رابط تهویه هوا، باعث می شود، لپ تاپ ها به شدت در برابر گرما حساس و آسیب پذیر  باشند و فن های بسته شدن دریچه تهویه یا فن به آن معنی است که هوای گرم نمی تواند از داخل فن بیرون بیاید و هوای سرد نیز نمی تواند وارد شود.

 


واضح است که دسترسی به فن های داخل لپ تاپ از دسترسی به فن های داخل کیس، دشوارتر است. دسترسی به فن های i،CPU GPU و تراشه اصلی (ممکن است سیستم شما هیچ یک از این فن ها را نداشته باشد) معمولا از طریق بازکردن دریچه روی آن ها انجام می گیرد، اما فن های کوچکی که اغلب در پشت و لبه های سیستم قرار می گیرند به این راحتی در دسترسی نیستند. گاهی اوقات راه دسترسی به آن ها، برداشتن صفحه کلید و پوشش رویی سیستم است. این کار درباره بیشتر سیستم ها حتی به معنی جدا کردن صفحه نمایش است. این کار دشوار نیست، اما زمان گیر است و در اولین تجربه باید حوصله زیادی به خرج دهید تا به لپ تاپ آسیبی وارد نشود . در طول انجام کار مواظب قطعات لغزنده ای که شکننده هستند، باشید، همچنین هنگام جدا کردن گیره ها، لولاها و همچنین کابل های رابط دقت لازم را داشته باشید تا از قطعات مکانیکی لپ تاپ قطعه ای آسیب نبیند.

در صورتی که حتی بعد از پاک کردن تمام پره ها، باز هم لپ تاپ شما داغ می کند. در این صورت، سعی کنید سرعت پردازنده را به صورت مصنوعی کاهش دهید. گاهی اوقات عملکرد یک سیستم خراب با کاهش سرعت پردازنده، کاملا طبیعی می شود. در صورتی که کاملا خراب شده باشد، فن های لپ تاپ ها را می توانید از طریق خرید فن مستعمل یا فن نو از شرکت سازنده، تعویض کنید. برای کاهش سرعت پردازنده، وارد محیط بایوس شوید و به دنبال گزینه ای باشید که برای شما امکان کاهش سرعت واحد محاسبات پردازنده یا باس جلویی (Front Bus) را فراهم کند. البته بیشتر لپ تاپ ها چنین گزینه ای در اختیار شما قرار نمی دهند، اما جست و جو برای این گزینه به ویژه در مدل های پیشرفته ممکن است جواب گو باشد . اگر چیزی پیدا نکردید، در این صورت می توانید سرعت پردازنده را از طریق خود ویندوز کاهش دهید.

● صفحه لمسی لپ تاپ:
آیا لپ تاپ شما، صفحه لمسی جایگزین ماوس دارد؟ اگر جواب مثبت است، در این صورت آیا ماوس متصل به سیستم به طور ناگهانی باعث پرش اشارگر ماوس می شود؟ این مسئله درباره بسیاری از کامپیوترها رخ می دهد و اگر شما به طور دائم از صفحه لمسی استفاده می کنید، در این صورت راه حلی برای آن وجود ندارد. فشار مچ دست شما روی صفحه لمسی در اغلب موارد باعث می شود تا این صفحه دچار حالت نامتعادلی شود.

در صورت استفاده از یک ماوس سنتی که از طریق USB به سیستم متصل شود، می توانید صفحه لمسی را خاموش کنید. به قسمت Windows Notification Area (جایی که ساعت سیستم در آن قرار دارد)مراجعه کرده و نرم افزار صفحه لمسی را پیدا کنید (نرم افزار و صفحه لمسی معمولا توسط شرکت Synaptics تولید می شود). از طریق این قسمت، صفحه لمسی را غیر فعال کنید. کافی است روی یک تب با نامی شبیه به Device Settings کلیک کرده و گزینه مورد نظر را در آن جست و جو کنید. اگر چنین نرم افزاری در اختیار شما نیست باید خودDevice Manager ویندوز را اجرا کرده و مدخلی با نام «Mice and other pointing devices» را بازکنید و صفحه لمسی را که در این قسمت قرار دارد، غیرفعال کنید.

● مشکل مربوط به تصویر:
اگر تصویر نمایشگر در لپ تاپ شما می لرزد، مشکل از نور زمینه است و این مشکل نیز به نوبه خود به مدار مبدلی مربوط می شود که انرژی برد را تامین می کند. این نقیصه نشانه ای از مشکلات بزرگ تر است و ممکن است به زودی خروجی صفحه به قدری تاریک شود که نتوانید هیچ چیز را مشاهده کنید.

تعویض مدار مبدل (Inverter Board) نیز توسط خود شما قابل انجام است، انجام این کار دشوارتر از سایر موارد است و ما اصرار نداریم که در این مورد خودتان دست به کار شوید.  گزینه مناسب تر، تعویض کل صفحه نمایش لپ تاپ است. البته، در صورتی که بتوانید پانل مناسب پیدا کنید، قیمت آن، تقریبا با کل قیمت لپ تاپ شما معادل خواهد بود.بنابراین، راه حل این است که یک سیستم دست دوم مشابه با سیستم خود پیدا کنید که خراب شده باشد و صفحه نمایش آن را جایگزین صفحه نمایش سیستم  معیوب خود کنید.

بهترین مکان برای جست و جوی قطعاتی از این نوع فروشگاه های قطعات دست دوم است. البته، پیدا کردن یک پانل مناسب زمان بر است و به حوصله زیادی نیز احتیاج دارد، البته ا به خاطر داشته باشید که می توان در این موارد بسیاری از لپ تاپ ها را به یک نمایشگر استاندارد متصل کرده و از آن استفاده کرد.

 

● آماده شوید:
حال که با مطالعه این مقاله، پیشنهادها و نکته های لازم را برای مواجه با یک لپ تاپ مشکل دار آموختید، پس دیگر این دسته از مشکلات خیلی برای شما ترسناک به حساب نمی آید. با وجود ظاهر اولیه لپ تاپ که یک محفظه غیرقابل نفوذ است، اما بسیاری از مشکلات معمول آن قابل حل است یا آن که حداقل می توانید داده های خود را بازیابی کرده و آن ها را به یک سیستم جدید انتقال دهید.

اگر می توانید مشکلات را برطرف کنید، در این صورت می توانید لپ تاپ خود را در حالی که با استفاده از حافظه یا هارددیسک جدید ارتقا یافته، دوباره در اختیار داشته باشید.


( 187 کامنت - مشاهده کامنت ها ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب (187)

 1. علیرضا شهریاری

  سلام و تشکر از راهنمایی های ارزنده تون. من یه لپ تاپ سونی وایو دارم که ویندوز ویستای اوریجینال که از روز اول داشت روش نصبه. چند سالی ازش استفاده نمی کردم. دو سه روز پیش که سعی کردم دوباره روشنش کنم مشکلی پیدا کرده که عرض می کنم. ویندوز براحتی بالا میاد و بین یک تا پنج دقیقه عادی کار میکنه. بعد از اون اگه پنجره ای باز باشه یا برنامه در حال اجرا باشه متوقف میشه و همینجوری میمونه. توی این وضعیت هرجا کلیک می کنم مثلا تسکبار و استارت، دایره پروسس روی ماوس شده به چرخش می کنه ولی هیچ اتفاقی نمی افته. که در این حالت از برق می کشمش که خاموش بشه چون با باطری دیگه کار نمیکنه. و فقط زمانی که به برقه روشن میشه. بعد از خاموش شدن دوباره عادی روشن میشه و باز همون اتفاق می افته. ضمنا وقتی با کشیدن برق خاموش میشه هنگام روشن شدن بعدی، اول صفحه اعلام اینکه آخرین بار ویندوز غیرمعمول خاموش شده بالا میاد و میپرسه میخوام عادی بیاد بالا یا روی سیف مود. ممنون میشم راهنمایی بفرمائید که ایرادش از کجاست. با تشکر. شهریاری

   

  سرزمین دانلود:

  مشخص است که ویندوز شما آسیب دیده و نیاز به تعمیر ویندوز و یا نصب مجدد ویندوز دارید. اگر میخواهید ویندوز فعلی را تعمیر کنید، باید لپتاپ را توسط DVD ویندوز ویستا راه اندازی کنید و از گزینه Repair برای تعمیر آن استفاده کنید. در غیر این صورت میتوانید ویندوز 7 نصب کنید. پیشنهاد ما روش دوم است.

 1. ماهان مرادی

  سلام. من لب تاب ایسر هستش. اولا اصلا داغ نمی شد اما الان یک هفته است که در عرض نیم ساعت داغ می کنه

   

  سرزمین دانلود:

  احتمالا فن لپتاپ شما به درستی کار نمیکند و نیاز به بازدید و سرویس دارد.

 1. الهه

  سلام. لپ تاپ من acer هست با ویندوز 7 . تقریبا هر 2.3 دقیقه میره روی حالت sleep . ممنون میشم کمک کنید.

   

  سرزمین دانلود:

  از طریق کنترل پنل به بخش Power Options بروید و تنظیمات را بررسی کنید.

 1. علی اکبر

  سلام خسته نباشید. وقتی لپ تاپم رو روشن میکنم فقط می نویسه hibernating و دیگر هیچ. ممنون می شم راهنمایی کنید.. ویندوز 10 است.

   

  سرزمین دانلود:

  ویندوز شما روی حالت هایبرنیت گیر کرده است. ویندوز را به صورت Safe Mode بوت کنید و مجددا ریستارت کنید.

 1. امیر

  سلام و خسته نباشید. بنده لپ تاپم برای یک تا دو ماه مدام صدای روشن شدن سی دی رام رو میداد و بعد خاموش میشد. بعد از اون دیگه سی دی و دی وی دی نخوند. الان هم که باز نمیشه و ایجکت نمی کنه. توی کنترل پنل می گه داره به درستی کار میکنه. ممنون میشم کمک کنین.

 1. لیلا

  سلام. اسم لپ تاپم dell تازه ویندوز10 روش نصب کردم. ولی نور صفحش از وقتی ویندوز10 نصب کردم صفر بود هرکار میکنم نور صفحش زیاد نمیشه. fn و... اینکارم کردم زیاد نشد. تا قبل از ویندوز10 نورش کم و زیاد میشد. الان قسمت display قسمت night light کلا آفه. این سمت مربوط به روشناییش باید چیکار کنم؟ یه موضوع دیگه اینکه پشت لپ تاپم خیلی داغ میشه. مشکلی نداره؟

   

  سرزمین دانلود:

  برای رفع مشکلات تنظیمات روشنایی، DVD درایور لپتاپ خود را در سیستم قرار بدهید و همه درایورهای آن را نصب کنید.

  داغ شدن لپتاپ تا حدی که دست را نسوزاند مشکلی نیست. ولی اگر بیش از این داغ میشود، از کول پد استفاده کنید.

 1. طوفان

  سلام. لب تاپ hp probook 4530s دارم كه اثر انگشتش رو كه غيرفعال شده بود فعال كردم، ولى موقع بالا اومدن ويندوز رمز هم ميخواد كه من نداده بودم. به گمانم گزينه هايى رو اشتباه انتخاب كردم. تو bios هم تنظيمات اثر انگشت غيرفعال شده. درايور سى دى هم غير فعال شده كه نميشه با اون ويندوز بالا بياد! شما راه حلى ميشناسيد؟

   

  سرزمین دانلود:

  شما میتوانید لپتاپ خود را توسط فلش مموری بوت کنید و ویندوز را تعمیر کنید یا مجددا ویندوز نصب کنید.

 1. N.J

  سلام. من یه سی دی توی لپ تاپ گذاشتم مشکل داشت و بعدش لپ تاپ هنگ کرد. وقتی هم که خواستم خاموشش کنم روی logging off موند و دیگه نه خاموش میشه نه هیچی. ممنون میشم کمکم کنید.

   

  سرزمین دانلود:

  دکمه پاور را حدود 5 ثانیه نگه دارید تا لپتاپ خاموش شود.

 1. محمد

  سلام. من یک چند ماهی هست که لپ تاپ قدرتمند asus n552vw رو گرفتم. اوایل هر بازی سنگینی می ریختم کار می کرد تا اینکه لپ تاپ دچار مشکل سرعت گرافیک شد. الان لپ تاپ دیگه بازی ها رو روان اجرا نمی کنه و گرافیک باید پایین ترین حد بیارم تا سرعت یکم درست شه. لپ تاپ بی چاره پنج بار format شد اما هیچ فایده ای نداشت. همش این ور و اون ور می رم تا درست کنم ولی فایده نداره. دیگه خسته شدم و فکر می کنم لپ تاپی که گرفتم به درد نمی خوره.

  سیستم لپ تاپ :ram: 16 Hard: 1tb Graphic :gtx 960m حال به نظر شما لپ تاپ من می تونه بهترین بازی ها رو با بهترین کیفیت و سرعت اجرا کنه یا نه؟ اصلا مشکلش چی می تونه باشه؟ اصلا با این همه دفعات که format شد بدرد می خوره یا نه؟ واقعا ممنون میشم جوابم رو بدین . ببخشید طولانی شد

   

  سرزمین دانلود:

  لپتاپ شما برای اجرای بازی های جدید کاملا مناسب است. و مشکلاتی که با آن مواجه شده اید به احتمال زیاد نرم افزاری است. ضمنا فرمت کردن هارد لپتاپ یک عمل نرم افزاری است و هیچ مشکلی ایجاد نمیکند.

  پیشنهاد میکنیم خودتان یک نسخه جدید ویندوز 10 را روی آن نصب کنید و همه درایورهای مورد نیاز را هم از روی DVD همراه لپتاپ خود نصب کنید. سپس قبل از نصب هیچ نرم افزاری، با استفاده از برنامه های بنچمارک، قدرت سخت افزاری و دمای داخلی لپتاپ خود را بررسی کنید. (از کادر جستجوی بالای سایت کمک بگیرید)

 1. mostafa

  سلام. من یه مشکل اساسی دارم با لپ تاپ اچ پی و فکر میکنم این مشکل خیلی از کاربرا باشه. پس خواهشن جوابمو بدین. الان خیلی وقت هست که آپدیت های کارت گرافیک AMD برای انواع لپ تاپ ها میاد ولی لپ تاپ های اچ پی رو ساپورت نمیکنه. من حتی رفتم هم سایت اچ پی هم سایت AMD ولی موفق به دانلود درایور کارت گرافیکم نشدم. امثال ماها باید چکار کنیم اینم مدل لپتاپم : hp pavilion dv6t6b00

   

  سرزمین دانلود:

  اگر شرکت تولید کننده کارت گرافیک نسخه آپدیتی منتشر نکرده باشد شما به عنوان کاربر نمیتوانید کار خاصی انجام دهید و باید از همان درایورهای موجود استفاده نمایید.

  مشکل خاصی با درایور فعلی خود دارید؟

 1. خانم

  سلام ببخشید مارک لبتاپ من hp هست.. بعد از یه مدت که باهاش کار کردم یه روز داشتم باهاش کار میکردم شارژش تموم شد. وصلش کردم به برق دیدم نوشته hibernating . از اون موقع تا حالا همینجوریه. یه بار گذاشتم از صبح تا شب همینجوری hibenating بود. ویندوز لبتاپم 10 هست نمیدونم چی کار کنم لطفا کمک کنید. موفق باشید

   

  سرزمین دانلود:

  اطلاعات بوت ویندوز شما پاک شده است. لپتاپ را توسط DVD ویندوز بوت کنید و از گزینه Repair استفاده کنید. و یا از قابلیت ریکاوری ویندوز 10 استفاده کنید:

  تنظیمات ریکاوری ویندوز 10

 1. محمد

  سلام خسته نباشید. من یک لبتاب ASUS N552VW خریدم. سیستم عامل ویندوز 10 است. چند مرتبه اتفاق افتاده که در هنگام اسکرین سیور و رفتن به حالت Sleep صفحه تاریک شده در حالی که فن ها کار می کنند ولی هیچ کلیدی روی دستگاه کار نمی کنند و باید دکمه پاور را فشار داد تا به اجبار خاموش شود. آیا شما می دانید مشکل از چیست؟

   

  سرزمین دانلود:

  این یک مشکل متداول است. و دلیل آن ناسازگاری سیستم Power برخی از لپتاپ ها با سیستم صرفه جویی مصرف برق در ویندوز است. شاید مشکل با نصب مجدد ویندوز یا نصب نسخه دیگری از ویندوز برطرف شود. موقتا میتوانید Sleep و اسکرین سیور را غیرفعال کنید.

 1. فرهاد

  با سلام وقت بخیر . لب تابم تا وقتی که مرورگری را باز نکنم بدون مشکل کار میکنه. وقتی مرورگری رو باز میکنم هم بدون مشکل میتونم هر سایتی را باز کنم . کار کنم. ولی وقتی مرورگر باز هست taskbar پایین غیر فعال هست و هر چی کلیک میکنم رو بقیه پوشه ها باز نمیشن. جزاینکه مرورگر رو قبل از مینیمایز کردن ببندم و بعد هر پوشه ای رو خواستم باز کنم. در این صورت مشکلی پیش نمیاد. مدلش دل وسترو3500 هست و دو ماه پیش ویندوز نصب کردم. البته بعضی وقتها هم مشکلی که گفتم خودبخود حل میشه. مرور گر هم موزیلا ورژن 43.0.1 و کروم ورژن 55.0.2883.87 رو استفاده میکنم. آنتی ویروس هم نود 32 هست که خودش آپدیت میشه هر روز. فری گیت و سایفون هم استفاده میکنم. ممنون میشم راهنمایی کنید. با تشکر

   

  سرزمین دانلود:

  هردو مرورگر خود را Uninstall کنید (البته قبل از آن در صورت نیاز از بوکمارک های خود بکاپ بگیرید)

  سپس ویندوز را ریستارت کنید. بعد از بالا آمدن ویندوز، از مرورگر پیش فرض IE یا Edge استفاده کنید و ببینید بازهم این مشکل وجود دارد یا خیر.

  اگر مشکل برطرف شده بود، مشخص میشود که اشکال از مرورگرها یا یکی از افزونه های نصب شده در آنها میباشد (شاید افزونه ای روی هر دو مرورگر نصب شده باشد و همان ایجاد مشکل کند)

  سپس یکی از مرورگرها را نصب کنید و قبل از اضافه کردن هر افزونه ای ببینید مشکل باز هم ظاهر میشود یا نه.

 1. تقی زاده

  سلام خسته نباشین. من تمام مطالب بالا رو خوندم ولی ربطی به مشکل من نداشت. من لب تابم رو روشن میکنم صدای فن شنیده میشه صفحه روشن میشه اسم لب تاب میاد. بعد یه صفحه که یه خط فاصله کوچیک بالا گوشه سمت چپ هست میاد. بعد دوباره اسم لب تاب و این صفحه و هی این تکرار میشه. حتی خاموشم نمیشه باید باطریشو دربیارم. مشکل از چیه

   

  سرزمین دانلود:

  بررسی کنید که آیا میتوانید وارد تنظیمات بایوس شوید یا خیر. اگر وارد شد بوت را روی DVD تنظیم کنید. سپس سیستم را توسط DVD ویندوز بوت کنید و مجددا ویندوز نصب کنید.

  اما اگر قبل از ورود به بایوس ریست میشود و حتی وارد تنظیمات هم نمیتوانید بشوید در این صورت مشکل سخت افزاری است و باید به نمایندگی مراجعه کنید.

 1. محمد

  سلام خسته نباشید. دوست عزیز من 6 ماه پیش یه لپتاپ ایسوس k556u خریدم اوایل خوب بود تا اینکه یه روز دیدم سیستم کند شده و بعدش خوب شد. تا اینکه بعد از چند روز بعدش سیستم ابی میومد و کلی اخطار. بردمش گفتن باید ویندوز عوض بشه. ویندوز رو عوض کردن اما بعد از یه هفته دیگه دوباره اینجوری شد! (متصدی گفت که فقط ویندوز 10 روی این لپتاپ نصب میشه نمیدونم راسته یا دروغه) دوباره بردمش متصدی گفت که این لپتاپ سری جدید هست و ویندوز مخصوصی داره. بعد از یک هفته ویندوز لپتاپ رو عوض کرد ولی هاردم رو با کلی پروژه ی دانشجوییم که داشتم فرمت کرده بود! اوایل خوب بود ولی صدای فن زیاد شده و باد گرم میزنه یهو صداش زیاد میشه و یهو کم میشه! چندوقت پیش 100مگ اهنگ داخل درایو ریختم که بعدش هنگ کرد و باید با دکمه خاموش کنم! حالا این مشکلم شده هر چی میریزم هنگ میکنه مثلا اهنگ گوش میدم و وقتی روی پیس قرار میدم و بعد از چند دقیقه که برمیگردم میبینم هنگ میکنه موس حرکت میکنه ولی هنگه و سیستم صدا میده و باد گرم میزنه! لطفا کمک کنین ایا مشکل از سخت افزاره؟ نرم افزاره؟ دقیقا مشکلش چیه؟ میدونم خیلی از دوستان این مشکل رو دارن تشکر میکنم بخونین و جوابمو بدین

   

  سرزمین دانلود:

  نصب ویندوز بسیار ساده است. پیشنهاد میکنیم مقالات آموزشی مربوط به نصب ویندوز را در سایت مطالعه کنید و خودتان ویندوز 10 را نصب کنید:

  آموزش نصب ویندوز

  بلافاصله بعد از نصب ویندوز و قبل از نصب هر برنامه ای، بررسی کنید که آیا همین مشکل هنوز وجود دارد یا خیر.

  اگر همه چیز خوب بود، یعنی مشکل از ویندوز بوده. ولی اگر در این حالت هم مشکل وجود داشت مشخص میشود که اشکال سخت افزاری است. و احتمالا دلیل آن خرابی سیستم خنک کننده و در نتیجه داغ شدن پردازنده است.

 1. امیرحسین

  با عرض سلام و خسته نباشید. حدود سه ساله لپ تاپ toshiba دارم تا 8 ماه پیش هیچ مشکلی نداشت. یه روز در حال کار بودم که یهو گیر کرد و مجبور شدم ریسیت کنم. بعد از ریسیت کردن یه اخطار cheking drive F اومد و همیشه وقتی روشن میکنم این اخطار میاد... حدود 1 ماه پیش بود که درایو F من که همه چیم توش بود دیگه باز نشد و اصلا نمیره توش اما بقیه درایو ها باز میشه... سرعت لپتاپ هم خیلی پایین اومد... میخواستم بدونم هیچ راه حلی برای این مشکل ندارین؟ واقعا کلافم کرده... خیلی ممنون

   

  سرزمین دانلود:

  احتمال دارد بتوانید درایو F را با استفاده از یک نرم افزار مدیریت هارد دیسک برگردانید.

  سپس پیشنهاد میکنیم از اطلاعات این درایو یک کپی روی یک درایو دیگر بگیرید. و سپس با همان نرم افزار این درایو را برای پیدا کردن مشکلات اسکن کنید. شاید لازم باشد این درایو را پاک کنید و دوباره پارتیشن بندی کنید.

  در مورد کاهش سرعت لپتاپ هم میتوانید از نرم افزارهای مختلفی که برای رفع این مشکل وجود دارد استفاده کنید. از کادر جستجوی بالای سایت کمک بگیرید.

 1. امین

  با سلام. آقا من لپ تاپمو 2 سال و نیم پیش خریدم اسمش lenovo g 505 هستش. یک روز صبح روشنش کردم از سی پی یو ش دود بلند شد و بعد یک صدای عجیبی داد و بعد از چند ساعت روشن کردم صدای عجیبی داد ولی دود بلند نشد. من هر بار خاموش روشن می کنم بد جوری استرس میگیرم. الان لپ تاپ روشن میشه کار میکنه. آیا سی پی یو سوخته؟ ممنون

   

  سرزمین دانلود:

  اگر CPU یا هرکدام از قطعات بسوزد سیستم روشن نمیشود.

  دودی که از لپتاپ بلند شده به احتمال زیاد به دلیل اتصالی در یکی از کابل های برق (شاید مثلا کابل فن) بوده است. و شاید سیم آن سوخته باشد و یکی از فن ها کار نکند. پیشنهاد میکنیم قبل از اینکه داغ شدن باعث بروز مشکل جدی تری شود فورا به نمایندگی یا تعمیرگاه مراجعه کنید.

 1. آيدا

  سلام، من دوسال و نيم پيش لپ تاپ Asus A 450 خريدم. ويندوزش 8 بود. از همون اول كه باهاش كار ميكردم هميشه يك دفعه صفحه آبي مي اوند بار پيغام kernel security. به فروشنده گفتم گفت بايد ويندوز عوض كرد و مثلا واسم عوض کرد ولى مشکل حل نشد. من خواستم خودم ويندوز عوض کنم به هيچ وجه نميشد. به آشنامون دادم واسم عوض کنه گفت اين لپ تاپ ويدوزش اورجيناله و تا حالا عوض نشده واسه همين سخت عوض ميشه و واسم عوض کرد. يعني فروشنده الكي گفته بود و فقط يه كاراي ديگه كرده بود (ولي ويندوزش 8.1 شده بود).

  چند روز خوب بود ولى بعدش اون صفحه آبى هر بار با يه پيغام مي اومد و پيغام قبلى نبود. مثلا ... not handle ... و دوتا پيغام ديگه كه يادم نيست. و همينطور صفحه آبي مي موند و من مجبور ميشدم از برق در بيارم تا دوباره بتونم روشنش كنم. تا اينكه امروز ميخوام روشنش كنم دكمه پاورو ميزنم همون لحظه خاموش ميشه بدون بالا اومدن صفحه. اين مشكل از چيه؟ بايد چكار كنم؟ داخل لپ تاپم خيلي عكس دارم و خيلي ميترسم به كسي بدم و اسه حل مشكلش. لطف بزرگي ميكنيد راهنماييم كنيد. تشكر

   

  سرزمین دانلود:

  مشکلات صفحه آبی معمولا مربوط به رم یا مادربرد است. و الان که کلا سیستم روشن نمیشود احتمال سوختن رم یا برد اصلی وجود دارد. و در هر صورت باید به نمایندگی مراجعه کنید.

  اگر اطلاعات شخصی روی هارد دارید، در همان زمان مراجعه میتوانید درخواست کنید که هارد را خارج کنند و به شما بدهند. و بعد از رفع مشکل خودتان هارد را ببرید تا در حضور شما آن را نصب کنند و لپتاپ را تحویل دهند.

 1. fereydoun

  با سلام و آرزوی سلامتی، بنده دارای لبتاب DELL مدل latitude6410 هستم، و بدلیل نامعلوم کلید enter و ردیف پائینی صفحه کلیدش کار نمیکند. جهت اطلاع، هیچ حادثهٔ تصادم هم صورت نگرفته. حالا بنده هیچ عملی که نیاز به enter داشته باشه را نمیتوانم به انجام رسانم. پس لطفأ راهی برای fix در اختیارم قرار دهید. آرزومند رستگاریتان فریدون دارابی بندرعباس

   

  سرزمین دانلود:

  بلافاصله بعد از روشن کردن لپتاپ وارد تنظیمات Bios Setup شوید. و ببینید آنجا هم Enter همین مشکل را دارد یا خیر. اگر در این محیط هم مشکل وجود داشت، یعنی اشکال سخت افزاری است. شاید روی برد قسمت زیر Enter کثیف شده باشد. و یا شاید مدار آن قسمت سوخته باشد. در این صورت باید به نمایندگی مراجعه کنید.

 1. فاطمه

  با سلام. من یه مدته ویندوز عوض کردم الان ویندوز 7 نصبه. مشکل اینه هنگامی که سیم برق رو میزنم به لپ تاپ شوک وارد میشه , سیستم برا چند ثانیه صفحش کامل سیاه و دوباره بر میگرده. دوم اینکه پس زمینه رو انتخاب میکنم بعد خاموش روشن کردن پس زمینه عوض میشه. سوم هنگام خاموش کردن بعضی مواقع خطای وصل نشدن یه چیزی میدهد. ممنون میشم راهنمایی کنید

   

  سرزمین دانلود:

  مشکل اول به دلیل خرابی منبع تغذیه است. پیشنهاد میکنیم ابتدا شارژر را به برق بزنید و سپس سوکت آن را به لپتاپ وصل کنید.

  مشکل دوم نرم افزاری است. و احتمالا به دلیل اختلال ویندوز میباشد.

  در مورد مشکل سوم هم باید بیشتر توضیح بدهید.

نمایش همه کامنت ها (185)
نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------