ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایتآشنایی با اسپم و تاریخچه پیدایش اسپم ها

Rating: 4 - 6 votes

آشنایی با اسپم و تاریخچه پیدایش اسپم ها

 


● ایمیل های ناخواسته یی که تغییر شکل می دهند:
اواخر دهه 90 میلادی شخصی در حدود 20 هزار دلار در روز از یک دستگاه کامپیوتر درآمد داشته است، چه شغلی را برای او تصور می کنید؟ لباس هایش مارک جورجیو آرمانی بود، ماشین های لوکس سوار می شد و حساب بانکی اش از معتبرترین حساب ها. او کسی نیست جز رابرت سولوی، مردی که اف بی آی او را سلطان هرزنامه می نامد و بدون شک در اواخر دهه 90 یکی از موفق ترین ارسال کنندگان هرزنامه بود. سولوی که چند ماه پیش و پس از گذراندن یک دوره محکومیت چهار ساله در زندان اورگان آزاد شده معتقد است که در سال2011 به لحاظ اقتصادی درآمد حاصل از کسب و کار با اسپم ها حتی نمی تواند هزینه قبض های شما را تامین کند. روزی روزگاری اوضاع اینگونه نبود، او با هرزنامه شرکت بازاریابی اینترنتی خود را تبلیغ می کرد که انواع متفاوتی از سرویس ها را ارایه می داد. به عنوان نمونه یک سرویس 195 دلاری داشت که در آن طی 15 روز 2میلیون هرزنامه برای تبلیغ ارسال می شد یا مشتری هایی که پولدارتر بودند سرویس 495 دلاری را انتخاب می کردند و سلطان هرزنامه برای آنها 20 میلیون صندوق نامه را هدف می گرفت. اما سولوی می گوید: «حتی پیش از دستگیری چهار سال پیش توسط اف بی آی نیز او با وجود داشتن 10سال تجربه در زمینه هرزنامه و دانستن تمامی راه های ممکن برای ارسال آنها، در حال ورشکست شدن بود».

● مشکل کجا بود؟
در سال 1997 سلطان هرزنامه با یک خط اینترنت کابلی (دایل آپ) و یک سرویس دهنده ایمیل، روزانه 20هزار دلار درآمد به دست می آورد. 10 سال بعد با داشتن صدها و بلکه هزاران سرویس ایمیل و چندین دستگاه کامپیوتر و اینترنت پرسرعت او ناگزیر به بازی موش و گربه با برنامه های ضد هرزنامه یی بود که درصدد جلوگیری از کار او بودند. آنتی اسپم ها بسیار قوی شده بودند، تا جایی که وقتی در 2007 دست از کار کشید تنها روزی 20 دلار درآمد داشت. این قدرت روزافزون نرم افزارهای مقابله با هرزنامه های اینترنتی را نشان می دهد.

● گاردهای هرزنامه، جرایم میانی اینترنتی را کاهش دادند:
هر ساله با افزایش توان مقابله با جرایم، این تخلفات اینترنتی نیز با مشکلاتی روبرو می شوند و البته راه های تازه یی را برای درآمد مورد استفاده قرار می دهند. گروه های خلافکار صدها میلیون دلار از راه دستبرد به حساب های بانکی و اطلاعات دزدیده شده کارت های اعتباری به دست می آورند و جاه طلبی آنها تا دستیابی به اهداف هسته یی نیز پیش رفته است و همه اینها به کمک انواع تازه یی از کرم های کامپیوتری به دست می آیند. با این همه بارقه هایی از امید هم در این میان به چشم می خورد، براساس گزارشی از گروه ایرون پورت از زیرمجموعه های سیسکو، نرخ هرزنامه از تعداد روزانه 300 میلیارد هرزنامه ردیابی و نابودشده در سپتامبر به تعداد 34 میلیارد هرزنامه روزانه در آوریل 2010 کاهش یافت که افت قابل توجهی در تعداد ارسال است و به عقیده یکی از مدیران سیسکو یکی از عمده دلایل این کاهش نابود شدن بزرگ ترین ارسال کنندگان هرزنامه های دارویی بوده است. این کنار رفتن هم خود به دلیل بلوکه شدن آدرس های مورد استفاده آنها بود. ناظران امور هرزنامه های اینترنتی معتقدند گرچه دستگیری های گسترده در سال2010 باعث شد در تجارت هرزنامه ها حفره یی ایجاد شود، ولی این افت به دلیل تجاری نیز بوده است، چرا که این تجارت دیگر مانند ابتدای پیدایش آن سودآور نیست. جو استوارت، محقق امور امنیتی شرکت Dell می گوید: «دیگر مانند گذشته هر سال به تعداد هرزنامه نویسان افزوده نمی شود». وی که با توجه به شغل خود هر ساله یا هر دو سال یک بار تحقیقات جامعی روی هرزنامه ها و محتویات آنها و سرورهای هک شده یی که از آنها استفاده می کنند دارد، می گوید خبر جالب امسال این بود که «خبری نیست» یعنی هیچ هرزنامه نویس یا برنامه تولید کننده تازه یی در شبکه به وجود نیامده است. او این مطلب را به همراه آخرین گزارشش در ماه فوریه اعلام کرد و افزود که تمامی هرزنامه های موجود در شبکه در حال حاضر توسط همان برنامه ها یا هرزنامه نویسانی تولید می شود که از دو سال پیش در شبکه وجود داشته اند.

● تاریخچه:
روزگاری بود که از آن به دوره طلایی بدون مزاحم یاد می شود، دوره یی که پایان آن با آلوده شدن کامپیوترهای آرپانت (آژانس پروژه های پیشرفته تحقیقاتی) به هرزنامه های تبلیغاتی آغاز شد. در آن زمان شرکت تامین کننده کامپیوترهای دانشگاهی و آرپانت برای فروش املاکی در لس آنجلس و یکی دیگر از شهرهای امریکا اطلاعیه یی را در شبکه کوچک سال 1978 منتشر و به این وسیله شرکت گری تثورک نخستین هرزنامه را ارسال کرد. بعدها با گسترش اینترنت و همه گیر شدن آن در دهه90 میلادی عصر طلایی کسب و کار سولوی و افزایش ناگهانی کاربران شبکه، زمینه بسیار مستعدی برای رشد و تکثیر هرزنامه ها فراهم آمد و این پدیده را به پرتعدادترین نامه های در جریان در اینترنت تبدیل کرد. با گذشت زمان بیشتر نرم افزارهای محافظ با دریافت این هرزنامه ها مقابله کردند و در این راه نیز موفقیت های زیادی به دست آوردند.

ابتدا این نامه ها به میزان زیادی محدود شد، اما اگر از هر یک میلیون نامه یک درصد آنها اسپم باشد باز هم تعداد کل به عددی قابل توجه می رسد. دستگیری های سال2010 و حکم زندان برای ترتیب دهندگان هرزنامه نیز در کاهش تعداد نامه ها و همچنین کاهش بزرگان این بزهکاری مجازی، تاثیر خوبی داشته است اما باید توجه کرد که این پایان راه نیست، چرا که تنها روند بازی تغییر کرده است و بزهکاری اینترنتی در روش های تازه باز هم تجارتی پر سود برای افراد و گروه ها به حساب می آید.


( بدون کامنت - اولین کامنت را شما بنویسید ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب

هنوز نظری در مورد این مطلب ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید!

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------