ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایت
آشنایی کامل با رم در کامپیوتر و طریقه ارتقای آن

 

 

 


رم کامپیوتر، یک حافظه موقت و سریع است که بین دو بخش ذخیره اطلاعات و پردازشگر قرار گرفته است. از این حافظه به صورت موقتی استفاده می شود و اطلاعاتی که باید مورد پردازش قرار بگیرند ابتدا روی رم ذخیره می شوند.

 

این موضوع به دلیل سرعت بسیار بالای رم در مقابل هارد کامپیوتر است. در واقع اطلاعات از روی هارد دیسک (که سرعت دسترسی به اطلاعات در آن کم است) به رم (که سرعت دسترسی به اطلاعات در آن زیاد است) منتقل می شوند تا در اختیار پردازنده قرار بگیرند.

اما مشکل زمانی آغاز می شود که چندین برنامه بخواهند به طور همزمان پردازش های سنگین انجام دهند. و یا یک برنامه بزرگ بخواهد اجرا شود. در این حالت ظرفیت رم برای پذیرش تمام اطلاعات کافی نیست و سیستم ناچار است قسمتی از این اطلاعات را به صورت مستقیم از روی هارد دیسک بخواند. در این شرایط به دلیل سرعت پایین هارد، ارسال اطلاعات هماهنگ با توان پردازش نیست و سرعت سیستم کاهش پیدا می کند.

 

یکی از دلایلی که باعث میشود بعد از چند سال سرعت کامپیوتر افت کند همین موضوع است. کامپیوتری که پنج سال پیش با قیمت بالایی خریداری کرده اید هنوز همان کامپیوتر است، اما نرم افزارها عوض شده اند. در آن زمان مثلا ویندوز XP کمتر از 500 مگابایت رم لازم داشت تا برنامه ها و ابزارهای خود را در حالت آماده نگه دارد. اما در ویندوز 7 این مقدار حدود یک گیگابایت است. و در ویندوز های بعدی بیشتر هم خواهد بود. نرم افزارهای دیگر هم به همین شکل پیشرفت کرده اند. برنامه هایی که برای اینترنت، آفیس و یا پخش فیلم استفاده می کنید سنگین تر از گذشته شده اند.

 

یکی از موثرترین راه های افزایش سرعت سیستم، ارتقای رم و افزایش ظرفیت آن است. در این حالت ظرفیت بیشتری برای داده ها وجود دارد. اما قضیه به این سادگی ها هم نیست. زیرا رم ها باید با سیستم سازگاری کامل داشته باشند. برای خرید رم لازم است که به برخی نکات توجه داشته باشید. در ادامه این نکات مهم را در سایت سرزمین دانلود به شما آموزش می دهیم. در پایان همین مطلب به شما خواهیم گفت چگونه رم سیستم خود را شناسایی کنید.● نوع رم:
رم ها در طول چند سال گذشته سه نسل متوالی را تجربه کرده اند. نسل اول رم های DDR هستند که اکنون دیگر تولید نمی شوند. اگر رایانه شما از این رم ها استفاده می کند باید گفت این مدل ها در بازار کمیاب هستند و معمولا مدل های دست دوم آن را پیدا خواهید کرد. ضمن اینکه باید گفت سیستم های قدیمی که از این نوع رم ها استفاده می کنند، دیگر کارآیی چندانی ندارند و اگر رم آنها را هم ارتقا دهید از نظر پردازنده و مادربورد باز هم محدودیت های زیادی خواهید داشت. پس با اینکه این ارتقا می تواند اندکی در سرعت سیستم موثر باشد بهتر است به فکر یک سیستم جدید باشید.

 

نوع دوم رم ها DDR2 نام دارند و تا سال 2011 به وفور در رایانه ها استفاده می شدند. اما با ورود نسل جدید رم ها این نوع از حافظه ها نیز کمتر تولید می شوند و به فراوانی نسل سوم نیستند. اگر قصد ارتقا دارید پیشنهاد می کنم زودتر این کار را انجام دهید زیرا با گذشت زمان، مدل های این رم ها کمتر و قیمت آنها بیشتر می شود. اغلب این رایانه ها توانایی اجرای ویندوز 7 را دارند. البته این موضوع به شدت وابسته به کارآیی سایر قطعات است. با این حال با توجه به کارآیی سیستم هایی که از رم های DDR2 استفاده می کنند، می توان گفت ویندوز 7 روی آنها قابل اجرا است.

 

نسل سوم رم ها یا مدل های DDR3 اکنون (سال 2013) به راحتی در بازار یافت می شوند و انواع زیادی از آنها را می توانید در مدل های مختلف پیدا کنید که قیمت های متنوعی هم دارند.● ظرفیت:
برای اجرای ویندوز 7 با کارآیی مناسب به طور متوسط به دو گیگابایت رم نیاز خواهید داشت. البته این موضوع به معنی عدم اجرای ویندوز با یک گیگابایت رم نیست، اما کارآیی ویندوز با رم 2 گیگابایت بیشتر است. هر چقدر این مقدار بیشتر باشد فضای بیشتری برای اجرای نرم افزارها در اختیار دارید در نتیجه به صورت همزمان برنامه های بیشتری را می توانید اجرا کنید. مثلا زمانی که در اینترنت مشغول گشت وگذار هستید یک برنامه پخش موزیک نیز فعال است و در عین حال آنتی ویروس نیز مشغول بررسی فایل ها است. حافظه های DDR2 در ظرفیت یک گیگابایت با حدود قیمت 20 تا 30 هزار تومان به فروش می رسد و با توجه به برند رم این قیمت می تواند بیشتر یا کمتر هم باشد. اما به طور متوسط برای ظرفیت دو گیگابایتی به حدود 50 هزار تومان هزینه نیاز دارید.

رم های DDR3 معمولی هم قیمتی مشابه مدل های DDR2 دارند و اختلاف چندانی بین آنها نیست. حتی گاهی اوقات این مدل ها ارزان تر از نسل قبلی هم هستند. اگر سیستم شما مجهز به رم های DDR3 است یعنی طی یکی، دو سال گذشته خریداری شده و تقریبا به روز است. بنابراین می توانید با ارتقای رم کارآیی آن را به راحتی افزایش دهید.● فرکانس:
فرکانس در رم ها سرعت را تعیین می کند و هر چقدر بیشتر باشد سرعت انتقال اطلاعات و میزان پهنای باند بیشتری در اختیار خواهید داشت. اما این مورد باید با مادربورد نیز هماهنگ باشد. برای رم های DDR2 دو فرکانس 667 و 800 مگاهرتز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و برای رم های DDR3 نیز فرکانس های 1333، 1600 و 2000 مگاهرتز پرکاربرد هستند. برای خرید رم بهتر است در مورد رم های DDR2 از فرکانس 800 مگاهرتز استفاده کنید. اگر مادربورد با فرکانس پایین تری سازگار باشد هم مشکلی وجود نخواهد داشت و فرکانس رم به صورت خودکار حدود 130 مگاهرتز کاهش خواهد یافت.

در مورد رم های DDR3 نیز فرکانس 1333 مگاهرتز بیشتر مورد استفاده است و اگر از فرکانس بالاتری استفاده کنید لازم است که حتما مادربورد با فرکانس جدید رم تنظیم شود. در غیر این صورت هزینه ای که انجام داده اید بیهوده خواهد بود. این کار نیز به راحتی قابل انجام است و از طریق بایوس مادربورد اجرا می شود.● زمان تاخیر:
زمان تاخیر در رم ها به تعداد چرخه هایی گفته می شود که میان اجرای دستورات وجود دارد.برای عنوان مثال از وقتی که پردازنده دستور فراخوانی اطلاعات را ارسال می کند تا زمانی که این اطلاعات پیدا شده و به پردازنده ارسال شوند یک مکث بسیار کوتاه وجود دارد. رم ها در سیستم باید از نظر زمان تاخیر با یکدیگر هماهنگ باشند. بنابراین اگر یک رم جدید انتخاب می کنید بهتر است به این موضوع نیز توجه داشته باشید. در مورد رم های DDR3 اغلب از زمان تاخیر 9 و در مورد رم های DDR2 از زمان تاخیر 6 استفاده می شود.● سازگاری:
در مورد ارتقای رم موضوع هماهنگی مهم ترین چالش پیش روی خریداران است. رم های جدید علاوه بر اینکه باید با رم قبلی سازگاری داشته باشند لازم است که با مادربورد هم در هماهنگی باشند. به همین دلیل توصیه می شود رم های قبلی را از سیستم جدا کنید و رم های جدید را روی سیستم قرار دهید. البته این یک دستورالعمل پیشنهادی برای جلوگیری از تداخل رم های قبلی با مدل های جدید است و اگر مشکلی از بابت سازگاری وجود نداشته باشد نیازی به این کار نخواهد بود.

مورد بعدی بحث تعداد کانال ها است. اغلب مادربوردها از چینش دو کانال پشتیبانی می کنند به این معنی که اگر دو یا چهار ماژول رم روی مادربورد قرار دهید با تقسیم اطلاعات میان این ماژول ها سرعت دسترسی و انتقال اطلاعات بیشتر می شود. پس اگر دو ماژول جدید خریداری کرده اید با اضافه شدن به یک ماژول قبلی می تواند روی کاهش سرعت رم ها موثر باشد. زیرا در این حالت چینش دو کانال سیستم بر هم خورده است.● چگونه مشخصات رم را شناسایی کنید:
برای شناسایی مشخصات رم فعلی سیستم خود می توانید از یک برنامه تست سخت افزار استفاده کنید. محیط و امکانات برنامه های تست سخت افزار اغلب شبیه به هم است. در یکی از این برنامه ها به قسمت MotherBoard رفته و مدل مادربورد خود را پیدا کنید. با مراجعه به سایت سازنده مادربورد مشخصات کلی آنها را خواهید دید و تا حدودی مشخص می شود که از چه رم ها و تا چه ظرفیتی می توانید استفاده کنید.

 

تمام برنامه های تست سخت افزار، بخشی برای ارائه اطلاعات در مورد حافظه Ram دارند. به این ترتیب بدون اینکه نیاز به باز کردن کیس باشد خواهید دید که کدام سوکت ها روی مادربورد دارای رم هستند و ماژولی که در آنها قرار دارد دارای چه مشخصاتی است. نوع رم، زمان تاخیر، ولتاژ و سایر اطلاعات مربوط به رم در این بخش نشان داده می شوند.


( 114 کامنت - مشاهده کامنت ها ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب (114)

 1. مهدی

  سلام. من یه رم 4 داشتم و‌یه رم 4 خریدم. اینارو رو‌ سیستم‌ نصب کردم اول کار میکرد. بعد چند روز کار کردن اومدم سیستم‌رو روشن کردم ولی بعد از چند ثانیه ‌‌دوباره خاموش شد.. وقتی یکی از رم هارو در اوردم درست شد و سیستم کار کرد... و فهمیدم مشکل از یکی از سوکت های رم هست. نمیدونم‌ سوخته یا نه چون رم‌ رو‌ میفهمه که خاموش میشه. اگه سوخته بود براش فرقی نداشت رم تو سوکت هست با نه.

   

  سرزمین دانلود:

  وقتی سیستم با 1 رم روشن میشود، جای همان رم را عوض کنید و روی سوکت دیگری قرار بدهید. اگر باز هم سیستم روشن شود، یعنی سوکت سالم است و رم سوخته.

 1. محمد

  سلام. میشه 2 تا رم 4 گیگ روی کامپیوتر نصب کرد که جمعا بشه 8 گیگ؟

   

  سرزمین دانلود:

  بله. اگر حداقل 2 اسلات رم بر روی مادربرد وجود داشته باشد میتوانید این کار را انجام بدهید.

 1. حیمد

  سلام رم کامپیوتر من 4 گیگ است ولی تو مشخصات فقط 1.75 رو قابل استفاده زده میشه راهنمایی کنید

 1. علی

  سلام. من یه مشکلی که دارم اینه که زمانی کامپیوتر رو روشن میکنم زده رم 2 . اما وقتی که سیستم خوب روشن شد مینویسه چهار گیگ. این اتفاق از زمانی افتاد که یه رم 2 گیگ با باس 1600 کنار رم خودش که چهار گیگ است با باس 1333 گذاشتم. حالا دقیقا مشکل چیه و چطوری رفع میشه

   

  سرزمین دانلود:

  احتمالا بایوس سیستم شما در حالت عادی رم دوم را شناسایی نمیکند. ولی در محیط ویندوز به دلیل به روز تر بودن شناسایی میشود و کار میکند. مشکلی نیست.

 1. احسان

  سلام. من مادربردم حداکثر از رم با فرکانس 1066 پشتیبانی میکنه. رم با فرکانس 1066 تو بازار خیلی کمه. اگه رم با فرکانس 1600 بذارم، کار میکنه؟

   

  سرزمین دانلود:

  بله. ولی با همان فرکانس 1066 کار میکند.

 1. ََAbolfazl

  سلام ممنون از سایت خوبتون. من تمام نظرا رو خوندم و چیزای زیادی یاد گرفتم. مدل مادربورد من g41m-vs3 و مدل سی پی یوم هم intel pentium E5700 هستش رمم هم 2 هست. گرافیکم یک بود. ولی الان تعویضش کردم به یک گرافیک دو geforce gt610 . و cpu هم فک کنم 64 بیتی رو پشتیبانی نمیکنه. اگه بخوام رمم رو از 2 به 4 ارتقا بدم با توجه به 32 بیتی بودن cpu ارزشش رو داره؟ یعنی اگه به 4 گیگ ارتقا بدم حداقل از 3 گیگ رم استفاده میکنه یا نه؟

   

  سرزمین دانلود:

  اگر پردازنده (CPU) سیستم شما 32 بیتی باشد فقط میتوانید ویندوز 32 بیتی نصب کنید. و ویندوز 32 بیتی هم نهایتا تا 3 گیگ رم را پشتیبانی و شناسایی میکند.

 1. علی محمد

  تو سایت سازنده مادربورد Gigabyte P41T-D3 قسمت حافظه نوشته : 2x 1.5V DDR3 DIMM sockets supporting up to 4 GB of system memory این یعنی هر اسلات 4 گیگ یا کلا 4 گیگ ساپورت میکنه؟

   

  سرزمین دانلود:

  در مجموع تا 4 گیگ پشتیبانی میکند.

 1. حسین

  🌹به نام خدا🌹با سلام. من کامپیوتری دارم نسبتا قدیمی و رمش 2G و ویندوزش هم (32b (Windows 7 هست. و ازش انتظار دارم که بازی های سنگین رو بیاره بالا. که اغلب اونا یا کند اجرا میشن (خیلی خیلی یواش) یا اصلا بعد از نصب اجرا نمیشن مثل (کالاف 10 یا...) که بالا نمیان. راه حل رو به من ارائه کنید ممنونتون میشم. و آیا بهتره که رم و cpu و کارت گرافیک رو ارتقا بدم؟ و اگه بخوام ارتقا بدم متشکر میشم بگید از کجا ها، یا کیسم رو بفروشم و یکی با قابلیتایی که گفتم که بشه بازی های خیلی سنگین با کیفت بالا و عالی رو بیاره بگیرم. و این قابلیت های بالا هم در صورت تعویض سیستم بگید که چی باشن و دارای چه خصوصیت هایی باید باشن یه لطف بزرگی کردید به من. جواب ها رو ارسال کنید از ایمیل و هم sms پاسخ بدید خدا خیرتون بده موفق باشین یاعلی⚘

   

  سرزمین دانلود:

  اگر بیش از 5 سال از عمر کامپیوترتان میگذرد، گزینه های زیادی برای ارتقای آن در حدی که بازی های جدید را اجرا کند نخواهید داشت. چون احتمالا مادربرد شما از رم و اسلات های جدید گرافیکی پشتیبانی نمیکند.

  ولی اگر مادربرد سیستم شما جدید است، با خرید یک کارت گرافیک حرفه ای Gaming و ارتقای رم به 8 گیگ، میتوانید بازی های جدید را اجرا کنید.

 1. امیر

  باسلام. ببخشید رم من 2 بود و دیروز ارتقا دادم به 4. ویندوزم 7 و 32 بیتی. توی مشخصات رم نوشته 4GB (3.25 Usable) . تو هر سایتی نوشته اگه ویندوزتون 32 بیتی باشه نمیتونه تموم حافظه رو تشخیص بده! خب اگه اینطوری باشه پس 75MB رم چی میشه و به کجا میره؟ تو رو خدا زود جواب بدین.

   

  سرزمین دانلود:

  فرقی نمیکند سیستم شما چه مقدار رم داشته باشد (4 گیگ، 8 گیگ، 16 گیگ، و...)

  در هر صورت اگر ویندوز شما 32 بیتی باشد سیستم فقط از 3 گیگ از رم میتواند استفاده کند.

 1. Ehsan

  سلام و خسته نباشيد. من يك كامپيوتر قديمى (مال 8 سال پيش) دارم كه سيستم ram1GB و CPU32Bit 3GHz هستش. مى خواستم بدونم كه اگه كامپيوتر را به روز كنم بهتره يا يك كامپيوتر نو متوسط روبه بالا بگيرم؟ خيلى ممنون (:

   

  سرزمین دانلود:

  مسلما مادربورد این سیستم قابلیت نصب پردازنده، رم، و کارت گرافیک های جدید را ندارد. بنابر این باید مادربرد را هم عوض کنید. و اگر بخواهید این کار را انجام بدهید فرقی با خرید سیستم جدید نخواهد داشت.

  البته اگر میخواهید فقط کمی (حدود 20 درصد) به کارایی سیستم اضافه شود، میتوانید فقط رم به آن اضافه کنید. که این کار هزینه کمتری خواهد داشت.

 1. سجاد

  سلام به بچه های گل سرزمین دانلود . دوستان من یه کامپیوتر قدیمی دارم که میخوام ارتقاش بدم . الان یه رم 1 باس 400 ddr2 روش هست با یه cpu تک هسته ای اینتل 3350 مگاهرتز . مادربوردم هم ddr و هم ddr2 رو پشتیبانی میکنه . یعنی از هر کدوم دوتا رم پشتیبانی میکنه . سر جمع چهار تا رم.

  میخوام هم رم رو ارتقا بدم و هم cpu . به مادربورد کاری ندارم . فقط میخوام سرعتش خیلی بهتر بشه . کارای سنگین هم ازش نمیخوام. در حد فیلم و چند تا بازی سبک . فقط نمیدونم تا چقد رم و سی پی یو را ساپورت میکنه . واسه همین خواستم شما راهنماییم کنید.

  مدل مادربوردم هم گیگابایت ( 8VT880P COMBO ) هستش . میتونم یه رم 1 گیگ باس 800 DDR2 بندازم کنار اون رم؟ و یه CPU دوهسته ای فرکانس 200 به بالا بندازم روش؟ ممنون میشم کمکم کنید. دوستون داریم .

   

  سرزمین دانلود:

  با توجه به قدیمی بودن مادربرد، از CPU های جدید نمیتوانید استفاده کنید، و ارتقای CPU چندان هم کمکی نمیکند. پیشنهاد میکنیم فقط رم سیستم خود را به 4 گیگ ارتقا بدهید.

 1. احسان

  سلام و درود فراوان خسته نباشید. ببخشید من وقتی که یه بازی نصب میکنم و اون بازی رو اجرا میکنم ، بازی دائما مکث و پس از چند ثانیه خوب میشه ... به نظر شما اگه رم رو ارتقا بدم مشکل برطرف میشه؟ ممنون

   

  سرزمین دانلود:

  باید سخت افزار موردنیاز بازی را با سخت افزار سیستم خود مقایسه کنید. اگر رم سیستم شما کمتر از مقدار مورد نیاز بازی باشد، با افزایش رم مشکل برطرف خواهد شد.

 1. رامین

  سلام خسته نباشید. بنده یک لب تاب acer مدل e1-570gدارم . الان رمش 4 میباشد و تا 8 قابل ارتقا هست. من پشت لب تاب رو باز کردم که مدل رم رو ببینم که باس رم چقدره. هرچی روش نگاه میکنم چیزی نیست.

  kn4Gb070153461A59EML00 - 6403154 - 1346

  اینا مشخصات روی رم است. لطفا راهنمایی کنید خیلی ممنون

   

  سرزمین دانلود:

  رم های لپتاپ ها دارای مدل های متنوع تری هستند. در برخی از موارد باید فقط از مدل رمی که توسط خود تولید کننده لپتاپ عرضه شده است استفاده کنید.

  پیشنهاد میکنیم رم لپتاپ خود را نزد فروشنده ببرید یا عکس آن را برای وی ارسال کنید و رمی دقیقا مشابه همان بخرید.

 1. ابوالفضل

  سلام. میخواستم بدونم بر روی سیستم میشه هم از یک رم 1GB و یک رم دیگه 2GB استفاده کرد که مجموع بشه 3GB

   

  سرزمین دانلود:

  بله مشکلی نیست

 1. محمد جواد

  سلام ممنون از اطلاعات سایتتون خیلی بدردم خورد. فقط یه سوال:

  مدل مادربرد من Asrock P43Twins1600 هستش رفتم توی سایت Asrock و این مشخصات رو نوشته بود

  Dual Channel DDR3/DDR2 memory technology* - 2 x DDR3 DIMM slots - Supports DDR3 1333/1066 non-ECC, un-buffered memory - Max. capacity: 8GB** - 4 x DDR2 DIMM slots - Supports DDR2 1066/800/667 non-ECC, un-buffered memory - Max. capacity: 16GB**

  با این اوصاف 4 تا رم 4 گیگابایتی ddr2 بهتره یا 2 تا رم 4 گیگابایتی ddr3 بهتره؟ کدوم سرعت بیشتری داره؟ ممنون میشم اگه جواب بدید.

   

  سرزمین دانلود:

  برای این مادربرد دو عدد رم 4 گیگابایتی DDR3 بازدهی بهتری دارد.

 1. Ali

  سلام. من یک رم دوگیگ DDR2 خریداری کردم. میخواستم بدونم چرا وقتی این رمی که خریدمو توی اسلات دیگر جا میزنم سیستم بوت نمیشود و پشت سر هم ریست میشود. البته داخل اسلات اولی کار میکند. مشکل از رم میتواند باشد یا اسلات رم؟

   

  سرزمین دانلود:

  به احتمال زیاد اسلات ها با هم فرق میکنند و یکی از آنها از این رم پشتیبانی نمیکند. اطلاعات نوشته شده کنار اسلات ها را مقایسه کنید.

 1. محسن

  سلام عرض میکنم. مادربرد کامپیوتر من gigabyte هست. مدل EP43-DS3L . خواستم بفهمم چه مقدار رم رو پشتیبانی میکنه اما دفتر چه راهنما رو ندارم. به سایت گیگابایت مراجعه کردم که بفهمم اما در رابطه با این مادربرد همه چیز به زبان انگلیسی بود و نتونستم بفهمم . اگر میشه راهنمایی کنید . لطفا پاسخ بدید . ممنون .

   

  سرزمین دانلود:

  مادربرد شما تا 8 گیگابایت رم پشتیبانی میکند.

 1. محدرضا

  سلام. من میخوام بدونم ایا ارتقای ویندوز به اوردن بازی هایی با گرافیک بالا کمک میکند؟ و اینکه تنها با ارتقا رم میشه بازی های بهتر و خوبتری رو نصب کرد یا باید تمام سخت افزار رو ارتقا بدیم؟ و به نظر شما خرید یه کیس دیگه و بهتر به صرفه تر است یا ارتقا کامل سخت افزار کامپیوتر؟ خواهشا جواب بدید ممنونم

   

  سرزمین دانلود:

  - آپدیت ویندوز تاثیر بر روی افزایش قدرت سخت افزاری سیستم ندارد.

  - اگر رم سیستم شما کم باشد (کمتر از 1 گیگ) افزایش آن تا 4 گیگ میتواند باعث افزایش کارایی سیستم تا 50 درصد بشود.

  - اگر سیستم فعلی تان خیلی قدیمی نیست، میتوانید کارت گرافیک را هم به روز کنید. ولی اگر قدیمی است باید به فکر یک سیستم جدید باشید.

 1. محمد

  سلام. من روی مادر بردم یک رم 4گیگ ddr3 دارم. میخواستم بدونم اگه دو تا رم 2گیگ اضافه کنم چه تاثیری تو سرعت داره. ممنون میشم راهنمایم کنید

   

  سرزمین دانلود:

  اگر مادربرد و کارت گرافیک شما هم مناسب باشد، این کار حدود 15 درصد بازدهی سیستم را بیشتر میکند.

 1. علی ali

  از کجا بدونم مادربرد من چیه تا بتونم رمش رو ارتقا بدم؟

   

  سرزمین دانلود:

  کیس خود را باز کنید و مدل مادربرد را روی آن بخوانید.

نمایش همه کامنت ها (112)
نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------