ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایت
معرفی و آموزش کامل کار با برنامه Task Manager در ویندوز

Rating: 5 - 66 votes

معرفی و آموزش کامل کار با برنامه Task Manager در ویندوز

 


ویندوز دارای برنامه ای به نام Task Manager است که از طریق آن می توانید روی برخی امکانات ویندوز مانند اجرای برنامه ها و فرآیندها مدیریت کنید. مشاهده برنامه های در حال اجرا، راه اندازی یا توقف یک نرم افزار، وضعیت شبکه و اینکه هر نرم افزار چه میزان از ظرفیت رم و پردازنده را به خود اختصاص داده از جمله ویژگی های بخش مدیریت وظایف هستند. برای اجرای Task Manager در ویندوز هفت می توانید با فشردن همزمان دکمه های Ctrl+Shift+Esc این برنامه را باز کنید و در ویندوز XP نیز از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Alt+Delete استفاده می شود. علاوه بر این اگر در نوار وظایف پایین دسکتاپ کلیک راست کنید می توانید از منوی باز شده گزینه Task Manager را انتخاب کنید.
بعد از اجرای این قسمت با چندین بخش مختلف روبه رو خواهید شد که شامل موارد زیر هستند. این بخش ها بر اساس ویندوز هفت توضیح داده می شوند اما تفاوت زیادی با XP ندارند.

● برنامه ها (Applications):
در این بخش فهرستی از برنامه ها یا وظایف (Task) در حال اجرا دیده می شوند. البته برنامه هایی که در بخش پس زمینه در حال اجرا هستند در این بخش حضور ندارند و به عنوان مثال آنتی ویروس را در این قسمت مشاهده نخواهید کرد. در جلوی نام هر برنامه وضعیت آن نوشته شده است که در حالت عادی عبارت Runing را مشاهده خواهید کرد. اگر می خواهید اجرای یک نرم افزار را متوقف کنید ابتدا آن را انتخاب کرده و سپس در قسمت پایین روی End Task کلیک کنید. این گزینه برای نرم افزارهایی که به شکل عادی بسته نمی شوند، مفید خواهد بود. اگر برنامه ای در حالت نیمه فعال قرار دارد با انتخاب Switch To می توانید آن را روی دسکتاپ بازگردانید و گزینه New Task برای اجرای نرم افزارها به کار می رود.

● فرآیندها (Processes):
در بخش instances کلیه فرآیندها و برنامه های در حال اجرا نمایش داده می شود. این فرآیندها ممکن است تنها قسمتی از چند فرآیند لازم برای یک نرم افزار باشند یا اینکه هر نرم افزار تنها یک فرآیند داشته باشد. به عنوان مثال آنتی ویروس معمولا دارای چندین فرآیند است که برای به روز رسانی، جست و جوی هارددیسک، نظارت روی ورودی ها و خروجی ها استفاده می شوند و در بخش Processes می توانید کلیه این موارد را مشاهده کنید. نرم افزارها معمولا از فرآیندهایی هم نام با اسم برنامه استفاده می کنند اما گاهی ممکن است این دو یکسان نباشند بنابراین قبل از کار با هر فرآیند مطمئن شوید که برای کدام برنامه است. یکی از کاربردهای قابل توجه این بخش برای مقابله با ویروس ها است. زمانی که قصد پاک کردن یک ویروس را داشته باشید ویندوز اخطار می دهد که این برنامه در حال اجرا است و نمی توان آن را پاک کرد. پس از توقف فرآیند ویروس خواهید توانست آن را پاک کنید. البته برخی از ویروس ها نیز برای جلوگیری از این کار دسترسی کاربر به بخش Task Manager را به کلی مسدود می کنند.
اگر در بخش قبلی روی یک برنامه در حال اجرا کلیک راست کنید با انتخاب گزینه Go To Process فرآیند مرتبط با آن نمایش داده می شود. برای بستن یک فرآیند نیز باید روی آن کلیک راست کرده و سپس گزینه End Task را انتخاب کنید. همانطور که گفته شد ممکن است یک برنامه دارای چندین فرآیند باشد و برای بستن تمام آنها کافی است روی یکی از فرآیندها کلیک و گزینه End Process Tree را انتخاب کنید. با انجام این کار علاوه بر فرآیند مورد نظر، سایر فرآیندهای مرتبط با آن نیز متوقف خواهند شد.

● خدمات (Services):
برای آنکه یک برنامه اجرا شود، لازم است که بستر مورد نیاز آن در سیستم عامل فراهم باشد. این بستر مجموعه ای از سرویس ها هستند که هر برنامه برای اجرای خود ممکن است از آنها استفاده کند. به عنوان مثال برای اینکه بتوانید در مرورگر اینترنت به گشت و گذار در وب بپردازید باید چندین سرویس شبکه فعال باشند. اما زمانی هم ممکن است این سرویس ها مورد استفاده قرار نگیرند و تنها برای نیاز احتمالی اجرا شوند که در این شرایط باعث هدر رفتن منابع سیستم می شوند. البته کار با سرویس ها حساسیت زیادی دارد زیرا در صورت عدم اجرای آنها برنامه هایی که ممکن است برای فعالیت خود از این سرویس ها استفاده کنند، قادر به اجرا نخواهند بود.

● کارآیی (Performance):
در بخش کارآیی نحوه عملکرد قسمت های مختلف و ظرفیت آنها به صورت همزمان و زنده نشان داده می شود. به عنوان مثال میزان رم خالی و یا بخشی از پردازنده که درگیر اجرای نرم افزارها است در این قسمت نمایش داده می شود. ضمن اینکه می توانید وضعیت هر کدام از هسته های پردازنده را مشاهده کنید. این اطلاعات به صورت گراف نمایش داده می شوند. در ویندوز هفت این اطلاعات بسیار کامل تر شده اند و در بخش تابع دی سیستم در همین صفحه، میزان رم، پردازنده، هارد و شبکه برای هر کدام از نرم افزارها به صورت مستقل دیده می شود. در این حالت می توانید برنامه هایی که نیاز به منابع زیادی دارند را شناسایی کنید و اگر از نظر مشخصات سخت افزاری محدودیت دارید این برنامه ها را بطور همزمان با نرم افزارهای دیگر اجرا نکنید.

● شبکه (Networking):
در بخش شبکه حجم اطلاعات تبادلی نشان داده می شود و در این گراف می توانید ببینید چه مقدار از ظرفیت شبکه برای تبادل اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. اگر چندین شبکه مختلف نصب شده باشند این اطلاعات برای هر کدام از آنها قابل دریافت است و علاوه برآن می توانید کنترل محدودی روی شبکه های خود داشته باشید.

● کاربران (Users):
برای ویندوز می توان چندین کاربر مستقل تعریف کرد که هر کدام از آنها دارای حساب کاربری خود هستند. در این حالت ممکن است دو کاربر به طور همزمان فعال باشند و این به معنی عدم خروج یکی از آنها پس از اتمام کار خود است. ضمن اینکه این احتمال هم وجود دارد که یک کاربر به صورت ریموت به ویندوز متصل باشد. از طریق بخش کاربران این موارد قابل مشاهده و کنترل هستند.


( 5 کامنت - مشاهده کامنت ها ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب (5)

 1. |µ$@®

  سلام. چند وقته تب Disk تسک منیجر یه دفه میرسه %100، میخواستم بپرسم به خاطر چی اینطور میشه اصلا طبیعیه یا خطرناکه؟ یه اسکرین شات هم از تسک منیجر توی لینک زیر گذاشتم:

  http://uupload.ir/files/rxot_capture.png

   

  سرزمین دانلود:

  وقتی این حالت پیش می آید در Task Manager روی گزینه Disk کلیک کنید تا به ترتیب مصرف منابع مرتب شود و ببینید کدام برنامه این مشکل را به وجود آورده است.

 1. محمود چوپانی

  سلام. آیا برنامه‌ تسک منیجر برای گوشی‌های اندروید هوایی نیز وجود داره؟

   

  سرزمین دانلود:

  بله. در بخش Apps و قسمت Running میتوانید برنامه های در حال اجرا را مشاهده کنید.

 1. سوده

  آیا همه ی برنامه ها در Processes را میشود بست؟ یا به قول معروف همه رو end task کنم. مشکلی پیش نمیاد؟ فضایی از کامپیوتر رو اشغال نکردند؟


  سرزمین دانلود :
  بسیاری از برنامه هایی که در لیست Processes مشاهده میکنید مربوط به خود ویندوز هستند و آنها را نمیتوان بست. و اگر End Task کنید ممکن است ویندوز هنگ کند.

 1. عجب آموزش کاملی بابا خیلی مردی

 1. بایدخدمتتان عرض نمایم بابت ارائه وآموزش مسائل مرتبط باکامپیوتردستتان دردنکند،کمال تشکرراازشما می نمایم.
نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------