ورود کاربران VIP پشتیبان سایت اکنون آنلاین است. (اطلاعات بیشتر) سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایتآشنایی با تاریخچه ابداع و استفاده از Mouse

Rating: 4 - 12 votes

آشنایی با تاریخچه ابداع و استفاده از Mouse

 


همه ما هر روز با ماوس سر و کار داریم مخصوصا اگر اهل کارهای گرافیکی یا بازی های رایانه ای باشیم بدون ماوس کارمان پیش نمی رود. اغلب ما ماوس را از زمانی که زیر آن غلتک داشت، می شناختیم، غلتک هایی که دائما کثیف می شدند و باید آنها را باز می کردیم و شست و شو می دادیم. اما زندگینامه ماوس به زمان هایی بسیار پیش از این بازمی گردد. بد نیست با سرگذشت پر فراز و نشیب آن آشنا شویم.

● ماوس های فوق سری!
طراحی ماوس به سال 1952 (معادل 1331 شمسی) بازمی گردد. در آن، سه نفر از اعضای نیروی دریایی سلطنتی کانادا در پروژه ای به نام DATAR موفق شدند وسیله ای را که کاربردی مشابه ماوس های امروزی داشت اختراع کنند. البته اختراع آنها هرگز ثبت نشد زیرا این کار به شکل پروژه نظامی محرمانه ای انجام شده بود.

● ... و ماوس اختراع شد
در سال 1963 (معادل 1342 شمسی) شخصی به نام داگلاس انگلبرت در انستیتو پژوهشی استنفورد بدون اطلاع از اقدام نیروی دریایی کانادا موفق شد پیش نمونه ای اولیه از ماوس را اختراع کند. او از همان ابتدا نام آن وسیله را ماوس (به معنای موش) گذاشت زیرا سیمی از پشت آن بیرون آمده بود که دم موش را تداعی می کرد. او هرگز موفق نشد از حق امتیاز ثابت این اختراع خود پولی به دست بیاورد زیرا پیش از اینکه این اختراع بتواند عملا در رایانه های شخصی مورد استفاده قرار بگیرد و همگانی شود، مدت قانونی حق امتیاز او سپری شده بود.
البته او بیکار ننشست و توانست با کامل کردن اختراع خود و ثبت کردن نسخه های تکمیل تر آن، پول خوبی به دست بیاورد. انگلبرت در سال 1970 نوعی دستگاه مکان نمایی مختصاتی ساخت و حق امتیاز آن را حدود 5/3 میلیون دلار فروخت.

● همتایان ناموفق ماوس
البته ماوسی که انگلبرت اختراع کرد تنها وسیله ای نبود که برای مکان نمایی اختراع شده بود. چندین وسیله مکان یاب دیگر هم ساخته شدند که اما هیچ یک نتوانستند موفقیت ماوس را به دست بیاورند. بسیاری از این اختراع های متفرقه امروزه برای ما بسیار خنده دار به نظر می رسند. مثلا یکی از این ابزارهای مکان نما به نوک بینی کاربر نصب می شد تا کاربر بتواند با حرکت دادن سر خود، مکانی را روی نمایشگر مشخص کند (کاربری را تجسم کنید که با این وسیله بخواهد پروژه ترسیم سه بعدی پیشرفته ای را در اتوکد، یا یک بازی رایانه ای پر جست و خیز را اجرا کند). همه این اختراع ها رقابت را به ماوس باختند زیرا کارکردن با ماوس بسیار آسان تر بود.

● ماوس ها در بازار
نخستین ماوسی که عملا ساخته شد، جسمی مکعبی از جنس چوب بود که دو چرخ دنده عمود بر هم در زیر آن تعبیه شده بود. چرخش هر چرخ، حرکت روی یک محور را تداعی می کرد و به این ترتیب، حرکت دایره ای چرخ ها به شکل حرکت مستقیم روی دو محور مختصات تفسیر می شد. طرحی که انگلبرت در آن زمان در سر داشت این بود که کاربر، ماوس را در یک دست بگیرد و در دست دیگرف وسیله ای با پنج دکمه برای ارسال دستورات به رایانه وجود داشته باشد.
در سال 1968، چند هفته پیش از اینکه انگلبرت طرح اولیه ایده خود را آماده کند، شرکت آلمانی تلفنکن نوعی ماوس را که با غلتکی کروی کار می کرد ساخت و به همراه رایانه های تلفنی به بازار عرضه کرد. برخی از مدل های این ماوس که در سال 1972 تولید شده بودند هنوز موجود هستند و به خوبی نگهداری شده اند.


در سال 1981 مجموعه دیگری از ماوس ها به عنوان وسیله مکان نما همراه با رایانه های شخصی زیراکس 8010 عرضه شدند. در آن زمان هنوز کاربرد ماوس چندان برای کاربران آشکار نبود، تا اینکه رایانه های مکینتاش شرکت اپل همراه با ماوس های مدل لیزا پا به عرصه گذاشتند. در سال 1984 یکی از ستون نویس های رایانه های شخصی به نام جان دورژاک درباره کاربرد ماوس چنین نوشت: «هنوز هیچ مدرکی از اینکه مردم دلشان بخواهد از این چیزها استفاده کنند وجود ندارد.»

● ماوس های نوری هم آمدند
شاید گمان کنید که سر و کله ماوس های نوری در همین چند سال اخیر پیدا شده و اثری از آنها در دهه های گذشته نبوده است. اگر این طور باشد، حدس تان نادرست است زیرا ابداع طرح اولیه این ماوس ها به سال 1980 (معادل 1359 شمسی) بازمی گردد. یعنی به همان دورانی که هنوز حتی ماوس های غلتکی برای کاربران رایانه ناآشنا و نامانوس بودند.
در آن سال، دو مخترع به طور جداگانه طرح دو نوع از ماوس های نوری را مطرح کردند. در برخی از این ماوس ها از LED هایی با نور فروسرخ به همراه چهار حسگر که در جهات مناسب قرار می گرفتند استفاده می شد. برخی دیگر از این ماوس ها، ازجمله آنهایی که شرکت زیراکس به فروش رساند، حسگر نور مرئی 16 پیکسلی داشتند. این دو نوع ماوس ساختار و کارکردی کاملا متفاوت از ماوس های مختصاتی عادی داشتند.

● ماوس های لیزری
در ماوس های لیزری به جای LED از دیود لیزری فروسرخ استفاده می شود. در سال 1988 شرکت سان مایکروسیستمز نوعی ماوس لیزری را به همراه سرورها و رایانه های حرفه ای خود عرضه کرد اما ماوس های لیزری تا سال 2004 به بازار عمومی راه نیافت. در این سال، شرکت لاجیتک موفق شد ماوس لیزری مدل MX1000 خود را معرفی کند. در این ماوس از باریکه لیزر فروسرخ کوچکی استفاده شده بود و با ظرافتی که داشت، دقت ماوس را بسیار افزایش می داد. در آگوست سال 2009 شرکت لاجیتک یک بار دیگر پیشقدم شد و ماوس لیزری جدیدی با دو باریکه لیزر را عرضه کرد که دقت در آن بازهم بالاتر رفته بود.


( بدون کامنت - اولین کامنت را شما بنویسید ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب

هنوز نظری در مورد این مطلب ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید!

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------