ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایت
آشنایی با نرم افزار Javascript Editor

Rating: 5 - 51 votes

آشنایی با نرم افزار Javascript Editor

 


مفسر زبان جاوااسکریپت، همان مرورگرهای وب هستند و هیچ‌ نرم‌افزار جداگانه‌ای برای تفسیر کدهای آن نیاز نیست. هنگامی که زبانی بدون هیچ نرم‌افزار خاص و محیط برنامه‌نویسی عرضه می‌شود با این مساله روبه‌رو خواهیم بود که آن زبان نه محیط برنامه‌نویسی خاصی دارد و نه برای آن از طرف شرکت طراح اشکال‌یاب یا اشکال‌زدایی عرضه شده است.

آشنایی با برنامه Javascript Editorبه واقع چنین است و شرکت netscape ، طراح اولیه این زبان، هیچ ویراستار یا IDE مخصوص این زبان ارائه نکرده است، اما این زبان با این محبوبیت و این قدرت و توانایی به حال خود رها نشده است. مسلما برنامه‌نویسی با این زبان در ویراستارهای معمولی بسیار مشکل و برنامه‌نویسی بدون وجود یک اشکال‌یاب، اجراکننده و تست‌کننده کاری خسته‌کننده خواهد بود. در این راستا اشخاص و شرکت‌های متعددی دست به طراحی یک IDE توانمند برای این زبان محبوب زده‌اند. از جمله دکتر الکس و شرکت تحت نظارت ایشان یعنی Antechinus نرم‌افزاری به نام javascript Editor ارائه کرده است و دستیار خوبی برای برنامه‌نویسان جاوااسکریپت به شمار می‌رود و امکانات بسیاری را در اختیار آنان قرار می‌دهد.

Javascript Editor:
اگر در برنامه‌نویسی جاوااسکریپت تازه کار و یا از با تجربه‌های این زبان هستید و از جمله افراد حرفه‌‌ای در این زمینه به شمار می‌روید با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید به اهداف خود در این زمینه دست یابید. این نرم‌افزار لذت برنامه‌نویسی به این زبان را برای افراد تازه‌کار زیاد کرده و سرعت و دقت افراد حرفه‌ای را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید قابلیت‌های بسیاری را در مدت زمان خیلی کوتاه به سایت خود یا صفحات وب اضافه کنید تا چهره حرفه‌ای‌تری به آنها بخشیده و بر قابلیت‌های آن بیفزایید.


به طور کلی برای طراحان وب نرم‌افزارهای قدرتمندی نظیر frontpage,Dreamweaver و... وجود دارد که امکانات بسیاری نیز در زمینه برنامه‌‌نویسی جاوا اسکریپت در اختیار آنها قرار می‌‌دهد. اما برای کسانی که به طور تخصصی‌تر در زمینه جاوااسکریپت فعالیت می‌کنند و یا از محیط کار خود توقع بیشتری در رابطه با این زبان دارند، نرم‌‌افزارهای یاد شده پاسخگو نخواهند بود. با استفاده از نرم‌افزار Javascript Editor شما به امکانات زیادی دسترسی خواهید داشت که در نرم‌افزارهای معمول طراحی وب وجود ندارند.

امکانات:
این نرم‌افزار، امکانات زیادی برای نوشتن کدهای بدون خطا، اجرای برنامه‌، تست و اشکال‌زدایی برنامه را دارد که سرعت کار شما را در مقایسه با ابزارهایی که مشابه این کارها را به صورت تک‌تک انجام می‌دهد تا 5/3 برابر افزایش می‌دهد.
ویراستار این برنامه به نحو زبان جاوا اسکریپت حساس بوده و لغات کلیدی و علامت‌های خاص را با رنگ‌های متفاوت نمایش می‌دهد تا بررسی برنامه و نوشتن کدها ساده‌تر صورت گیرد.
یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های یک IDE، داشتن قابلیت تکمیل کد (Autocomplete)‌ و پیشنهاد کد است که این امکان در نرم‌افزار حاضر برای زبان جاوا اسکریپت فراهم آمده است. به این ترتیب به هنگام نوشتن برنامه، منویی ظاهر می‌شود که در هر زمان گزینه‌های ممکن را با توجه به حروف ورودی‌ به شما پیشنهاد کرده و لیست می‌کند و شما می‌توانید از بین گزینه‌های موجود عبارت مورد نظر خود را انتخاب کرده تا علاوه بر این‌که از تایپ ادامه آن جلوگیری شود، امکان هرگونه خطای گرامری و تایپی نیز گرفته شود و در کنار آن سرعت تکمیل برنامه افزایش یابد.


همچنین گاهی ممکن است شما در خاطر نداشته باشید که چه توابعی در نقطه بخصوصی از برنامه می‌تواند به کار گرفته شود. این امکان شما را در این امر نیز یاری خواهد کرد.
یکی از شاخصه‌های این نرم‌‌‌افزار، اجرای مستقیم کدهای جاوا اسکریپت بدون استفاده و دخالت مرورگر است. به این ترتیب اگر قصد تست بخش کوچکی از یک سند متنی وب حجیم را دارید می‌توانید با انتقال آن بخش به محیط ویراستار برنامه آن را اجرا و مورد آزمایش قرار دهید. بدین‌ترتیب می‌توانید از صحت کارکرد هر بخش از برنامه خود اطمینان حاصل کنید.
امکانی به نام Brace matching نیز در این برنامه وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید در هر لحظه به سرعت حوزه دید و دامنه تاثیر یک تابع یا دستور را مشاهده کنید. این امکان می‌تواند جلوی بسیاری از خطاهای منطقی رایج را بگیرد. در میان برنامه‌نویسان بسیار رایج است که در جایی از برنامه قطعه کد یا دستوری اضافه می‌کنند، به امید این که تاثیر آن را در نقطه دیگری از برنامه مشاهده کنند. سپس با کمال تعجب می‌بینند که وجود یا عدم وجود آن دستور یا کدها تاثیری در روند اجرای برنامه نداشته است. یکی از دلایل برای این مساله رعایت نکردن قراردادهای حوزه دید و دامنه تاثیر است که با استفاده از امکان Brace matching به برنامه‌نویس در این زمینه کمک می‌شود.


ممکن است شخصی در برنامه‌های خود از یک ساختار خاص استفاده کند یا از کدی بکرات بهره‌ گیرد. روشی که بخواهد این کار را سرعت بخشد عمل Copy و Paste از کدهای قبلی است. اما این کار نیز زمان‌گیر است. امکانی در این برنامه وجود دارد که شما را قادر می‌سازد تا الگوها و قالب‌های کاری خود را ساخته و در طول کار به سرعت آنها را فراخوانی کنید.

راهنمایی و آموزش:
این برنامه به یک راهنمای حساس به متن مجهز است که به کاربر کمک می‌کند تا اطلاعات لازم در هر زمان طی برنامه‌نویسی را به سرعت کسب کند. علاوه بر این ممکن است کد آماده‌ای در دسترس باشد و کاربر مایل باشد از عملکرد آن کد مطلع شده و آگاهی کسب کند یا آن را به دلخواه خود تغییر دهد. هیچ یک از ما کلیه توابع موجود در زبان را حفظ نیستیم. می‌توانیم به محض برخورد با یک تابع یا عبارت ناآشنا مکان‌نما را زیر آن عبارت هدایت کرده و کلید F1 را فشار دهیم. با این کار به طور خودکار عبارت مورد نظر تشخیص داده شده و اطلاعات مربوط به آن نمایش داده می‌شود. این امکان به همراه یک آموزش جامع که به همراه این برنامه ارائه شده است می‌تواند مخصوصا برای افراد مبتدی یک نقطه قوت باشد. ضمن آن که با وجود مثال‌های متعدد نه‌تنها آنها را در فراگرفتن زبان پیش می‌برد، بلکه امکان استفاده مستقیم آنها در برنامه‌ها نیز فراهم می‌شود.

امتیازات دیگر:
امکان ویژه‌ای که بندرت در IDE های دیگر مشاهده می‌شود اجرای مستقیم بخشی از کد است. این نرم‌افزار علاوه بر این که می‌تواند برنامه را به طور کاملا اجرا کند می‌تواند تنها آن قسمت از کد را که شما انتخاب کرده‌اید اجرا و خروجی آن را نمایش دهد. این امکان بیشتر زمانی به کار می‌آید که می‌خواهید از صحت کارکرد یک تابع پس از نوشتن آن و پیش از به کار گرفتن آن در متن برنامه مطمئن شوید.


برای مشاهده نتیجه کار خود چند روش نمایش پیش‌رو خواهید داشت.یکی آن که برنامه را در محیط نرم‌افزار اجرا کنید. دیگر آن که آن را در مرورگر پیش‌فرض رایانه خود یا حتی در سرور خارجی در اینترنت مشاهده کنید. حال که صحبت به اینجا رسید خوب است بدانیم که این برنامه مجهز به امکان نشر صفحات وب روی اینترنت است و شما می‌توانید بلافاصله بعد از ساخت و تست برنامه خود آن را به طور مستقیم از طریق همین برنامه به روی وب‌سایت خود ارسال کنید.


با استفاده از این برنامه بسیاری از کارها نیز به طور پیش‌ساخته در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید مستقیما و بدون کدنویسی آنها را درون برنامه خود قرار دهید. از جمله می‌توانید به طور بصری، منوی مورد نظر خود را طراحی کنید. فرم‌های پیشرفته را با قابلیت بررسی صحت محتویات در صفحات وب خود قرار دهید. ایمیل خود را به بازدیدکنندگان نشان داده ولی از دید Spammer پنهان کنید. از فناوری Ajax استفاده کرده و به این وسیله تنها یک بخش از صفحه خود را به روزرسانی کنید. این تنها بخش کوچکی از امکانات این ابزار بودند. با دریافت نسخه آزمایشی این برنامه از سایت www.C-Point.com می‌توانید به دیگر توانمندی‌های آن پی ببرید.


( 1 کامنت - مشاهده کامنت ها ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب (1)

  1. jack handle

    خوب بود

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------