ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایت
کاربرد های مختلف درایو های FLASH

Rating: 2 - 4 votes

کاربرد های مختلف درایو های FLASH

 فلش‌درایوها یا کول‌ دیسک‌ها را تقریبا در همه جا می‌توان یافت و علت فراوانی و همگانی شدن کاربرد آنها چیزی نیست جز سهولت استفاده، کارآیی، توانایی انتقال فایل‌های بسیار مهم به رایانه‌ها و ارزانی قیمت. همچنین آنها قطعات مکانیکی متحرک نداشته و امروزه تا ظرفیت‌های 64 گیگابایت در دسترس هستند و احتمال این‌ که به‌زودی جایگزین فضاهای ذخیره داده دیسکی استاندارد در رایانه‌ها شوند، نیز دور از ذهن نیست.
کارآیی‌ها و کاربردهای فلش درایوها که این روزها بسیار داغندموضوعی که در هنگام تصمیم‌گیری برای خرید یکی از این فضاهای ذخیره داده قابل حمل، فکر کاربران را بیش از همه چیز مشغول می‌کند، این است که چگونه یک نوع از آنها را که دارای دوام بیشتر و سرعت تبادل داده بالاتر باشد را با چه ظرفیت ذخیره داده‌ای انتخاب و خریداری کنند؟ البته خوشبختانه همه انواع آنها از ساده و ارزان‌ترین تا مدل‌های دارای حداکثر ظرفیت و دارای امنیت بالا و حتی مدل‌های تزیینی برای اتصال به جاکلیدی در بازار کشور ما یافت می‌شوند.

تنوع و گوناگونی کارآیی‌ها:

1- Flash درایوهای دارای ضریب امنیتی بالا:
این‌گونه Flash درایوها جهت حفاظت از Dataها که شامل پوشه‌ها و فایل‌ها است طراحی و ساخته شده‌اند، نه برای انتقال سریع آنها. به همین جهت دارای سرعت تبادل داده خیلی زیادی نیستند و عموما در بدنه آنها از آلیاژ آلومینیوم با کیفیتی در حد بدنه هواپیما استفاده شده است. مقاوم در برابر تماس با آب و ضربه بوده و دارای اندازه‌ای بزرگ‌تر از فلش درایوهای مشابه موجود در بازار هستند و در مقایسه با آنها فضای بیشتری از جیب شما را اشغال می‌کنند و در ظرفیت‌های 8، 16 و 32گیگابایت در دسترس هستند. سرعت خواندن داده آنها به‌طور متوسط 9/17مگابایت بر ثانیه است که از حد متوسط سرعت خواندن داده اندازه‌گیری شده در گروه‌های دیگر پایین‌تر است. همچنین سرعت نوشتن داده نیز با سرعتی کمتر از 8مگابایت بر ثانیه زیر حد استاندارد است.
براساس سخت‌افزار، از یک نرم‌افزار امنیتی 256بیتی جهت رمزگذاری AES برای حفاظت از داده‌ها در آنها استفاده شده است و چنان ظریب امنیت بالایی به آنها بخشیده است که قادرند برای ذخیره و جابه‌جایی سریع‌‌ترین داده‌های دستگاه‌های دولتی نیز مورد استفاده قرار گرفته و ضامن حفظ امنیت کامل آنها باشند. چنانچه شخصی قصد داشته باشد تا این درایو را به‌وسیله Hack مورد حمله قرار داده و رمز عبور آن را کشف و قفل‌گشایی کرده و داده‌های سری آن را مورد بازخوانی قرار دهد، این Flah درایو خودبه‌خود قفل شده و اگر این حملات هک به‌صورت پیوسته و پی‌در‌پی ادامه یابد و از مرز 10 بار بگذرد، فضای ذخیره داده Flash داده‌های ذخیره شده درون خود را کاملا فرمت و پاک می‌کند به‌طوری‌که به‌هیچ وجه قابل بازیابی و خواندن نباشند.

2- فلش درایو‌های دارای ظرفیت ذخیره داده بالا:
این فلش درایوهای USB از فضای ذخیره داده بزرگی تا حد 64گیگابایت برخوردارند و به نسبت فضای ذخیره داده بالایشان قیمت بالایی نیز دارند. در ماه‌های اخیر انواعی از آنها راهی بازار شده که 128گیگابایت ظرفیت دارند و قیمت آنها واقعا گران است. حداقل سرعت خواندن داده در آنها 7/3 مگابایت بر ثانیه و متعلق به انواع بسیار ارزان آنها بوده و در انواع مرغوب‌تر سرعت خواندن داده 19/6 مگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن داده روی آنها کمتر از 6/2 مگابایت بر ثانیه است.
که این بدان معناست که شما باید 3ساعت زمان صرف کنید تا بتوانید آن را پر کرده و در آن داده ذخیره کنید. انواع دیگر این فلش درایوها با فضای ذخیر داده 1، 2، 4، 8، 16 و 32گیگابایت در مقایسه با انواع سریع‌تر دارای قیمتی بسیار ارزان‌تر هستند.

3- فلش‌درایوهای USB شبیه‌ ساز حافظه RAM:
فلش‌درایوهای دارای قابلیت شناخته شدن به‌جای حافظه RAM با بهره‌گیری از فناوری تقویت آماده ویندوز Vista، قادرند تا توسط سیستم به‌عنوان رم اضافی جهت دستگاه رایانه شناسایی شده و به مقدار حافظه رم موجود قبلی سیستم افزوده گردند. فناوری تقویت آماده در Windows، بر قابلیت هوشمند مدیریت حافظه در فناوری Windows Super Feetch تکیه کرده و باعث بهبود قابل توجه پاسخ‌دهی سیستم می‌شود. وقتی وسیله دارای حافظه‌ای مانند فلش درایو یواس‌بی و یا کارت حافظه (SD) به یکی از درگاه‌های سیستم وصل شود، ویندوز ویستا آن را برای برآورد کارآیی و تطابق با فناوری تقویت آماده چک می‌کند. در صورت تطابق، از شما پرسیده می‌شود که آیا می‌خواهید قسمتی از حافظه درایو یواس‌بی، برای بالا بردن سرعت سیستم کنار گذاشته شود و در صورت تایید، بقیه حافظه برای استفاده‌های دیگر قابل دسترس است. اینگونه فلش درایوها از فناوری تقویت آماده ویندوز ویستا پشتیبانی کرده و از سرعت ضبط و بازخوانی داده بالایی نیز برخوردارند.

4- فلش درایو‌های با سرعت ضبط و بازخوانی بالا:
این نوع از فلش درایوها دارای سرعت خواندن و نوشتن داده زیاد برای تبادل و انتقال داده، پوشه و فایل‌های گوناگون به رایانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. سرعت بازخوانی داده‌ای عموما بین 21/3 و 22/7 مگابایت بر ثانیه است و سرعت ضبط داده آنها بین 11 و 13/5 مگابایت بر ثانیه است. که چه از نظر خواندن و چه از نظر نوشتن از سرعت نسبتا بالایی برخوردار هستند. انواع زیبا و تزئینی آنها جنسی از کروم و نیکل و برخی نیز با پوششی درخشان از جنس طلا آبکاری شده‌اند که دارای ابعادی بسیار کوچک بوده و سرعت بازخوانی داده آنها 21/3 مگابایت بر ثانیه و سرعت ضبط داده پایینی در حدود 5/5 مگابایت بر ثانیه دارند. این فلش درایوهای USB با ظرفیت‌های ذخیره داده 4 و 8 گیگابایت و بیشتر مورد نظر کاربران است و برخی از آنها بنابر ادعای شرکت‌های سازنده و فروشندگان ضد‌ضربه و مقاوم در برابر تماس با آب نیز هستند.

نرم‌افزارهای کاربردی قابل حمل اختصاصی برای فلش درایوها:
کاربرد‌ها و وظایف فلش درایوها صرفا در ذخیره و انباشتن فایل‌ها و حمل ونقل و انتقال آنها به رایانه‌ها خلاصه نمی‌شود. بلکه می‌توانید برنامه‌های نرم‌افزاری بسیار مفیدی را نیز در آنها ذخیره کنید و با اتصال مستقیم این درایو به Computer، برنامه‌ها را بر روی سیستم عامل رایانه خود به اجرا درآورید. می‌توانید مدارک و فایل‌های نوشتاری بسازید، انواع لوح فشرده رایت کنید، تصاویر ثابت را مورد ویرایش قرار داده و محتوای داده رسانه‌ای مانند فایل‌های موزیک و ویدئو را پخش و تماشا کنید، بدون این‌که حتی نیاز داشته باشید آنها را نصب کنید. از جمله این نرم افزارها می‌ توان نرم‌ افزارهای مفید زیر را نام برد:

1- نرم‌افزار Abi Word: به‌عنوان یک نرم‌افزار رایگان، منبع باز جایگزین آفیس ورد مایکروسافت
2- Foxit Reader: نرم‌افزار جایگزین Adobe reader جهت خواندن فایل‌های Pdf
3- GIMP Portable: نرم‌افزار منبع باز جایگزین Adobe Photoshop با کارآیی‌های مشابه در ویرایش تصاویر
4- Infra Recorder: نرم‌افزار رایگان و ساده رایت داده‌ها بر روی لوح فشرده بدون پیچیدگی و منوهای پیشرفته نرم‌افزارهای تخصصی Nero و Roxio
5- VLC Media Player Portable: این نرم‌افزار تقریبا همه نوع ویدیو را پخش می‌کند به‌علاوه قالب‌های دیگرچند رسانه‌ای: DVD، WMA، WAV، MP3، AAC و غیره.

نتیجه‌ گیری:
در انتخاب و خرید فلش درایوهای یواس‌بی در درجه اول نیازها و کاربردهایی را که از آنها انتظار دارید مورد توجه خود قرار دهید. اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارند همیشه سریع‌ترین سخت افزارها را در اختیار خود داشته باشید و یا این‌که به‌صورتی پیوسته مقادیر زیادی از فایل‌های داده را در رایانه‌های گوناگون ضبط و جابه‌جا کرده و مورد بازخوانی قرار می‌دهید، انواع دارای سرعت خواندن و نوشتن داده بالای آنها را انتخاب کنید. اگرحفاظت از امنیت داده‌های ذخیره شده برای شما از درجه اول اهمیت برخوردار است، فلش درایوهای دارای ضریب امنیتی بالا و اگر قصد دارید تا حجم زیادی از فایل‌ها و داده‌ها را در آنها ذخیره و حمل کنید، پیشنهاد ما استفاده از انواع دارای حداکثر فضای ذخیره داده است. ضد آب و مقاوم بودن در برابر ضربه، جنس بدنه و کوچک بودن اندازه نیز به‌عنوان گزینه‌ها و عوامل فرعی موثر دیگر می‌توانند مورد توجه قرار گرفته و شما را در انتخاب نهایی یاری دهند.


( بدون کامنت - اولین کامنت را شما بنویسید ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب

هنوز نظری در مورد این مطلب ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید!

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------