ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایت
کارت صدا چیست ؟

Rating: 5 - 65 votes

کارت صدا چیست ؟


کارت صدا یک مدار واسط است که وظیفه آن تبدیل سیگنال دیجیتالی که واحد پردازش مرکزی (CPU) به آن می‌فرستد به سیگنال آنالوگ است.

 
تعریف کارت صدا‏:
کارت صدا یکی از عناصر سخت افزاری رایانه‌است که باعث پخش و ضبط صدا می‌گردد. قبل از گسترش ‏کارتهای صدا، صدا در رایانه توسط بلند گوهای داخلی ایجاد میشد. این بلند گوها توان خود را از برد اصلی ‏می گرفتند. استفاده از کارت صدا از اواخر سال 1980 شروع شد.کارت صوتی همانند کارت گرافیکی بر روی ‏برد اصلی نصب می‌شود و در پشت آن چند فیش برای میکروفن و بلند گو قرار دارد. وظیفه کارت صدا آماده ‏سازی سیگنالها جهت پخش و دریافت سیگنالهای ورودی از میکروفن و آماده کردن آنها برای ذخیره در ‏رایانه‌است. کارت صدا، کارت صوتی نیز نامیده می‌شود و در بسیاری موارد می‌تواند اصواتی با کیفیت ‏بسیار عالی تولید کند.

 

صوت، یک سیگنال آنالوگ است که به صورت موج پیوسته انتشار می‌یابد. رایانه همواره در حال پردازش ‏سیگنالهای آنالوگ است، زیرا این سیگنالها دائما در حال تغییرند. در واقع لازم است که سیگنالهای ‏آنالوگ به بیتهای رقمی (دیجیتال) تبدیل شوند. ‏ صوت، یک سیگنال آنالوگ است که به صورت موج پیوسته انتشار می‌یابد. رایانه همواره در حال پردازش ‏سیگنالهای آنالوگ است، زیرا این سیگنالها دائما در حال تغییرند. در واقع لازم است که سیگنالهای ‏آنالوگ به بیتهای رقمی (دیجیتال) تبدیل شوند. ‏ سیگنالهای دیجیتالی تولید شده مجددا باید به سیگنالهای آنالوگ تبدیل شوند تا بتوانند به وسیله بلند گو پخش ‏شوند. ‏

 


شبیه سازی صوتی:
صداهای دیجیتال به فضای زیادی بر روی دیسک نیاز دارد. بنابراین به جای ذخیره صدا آن را ایجاد می‌کند. ‏این عملیات شبیه سازی صوتی نام دارد و به روشهای زیر صورت می‌گیرد:

1- FM(مدولاسیون بسامد): این روش به صورت کاملا مصنوعی صدا را ایجاد می‌کند و برای ساخت آن از ‏دو موج سینوسی استفاده می‌کند. ‏


2- جدول موجی (صدای موجی): این روش کم هزینه و واقعی تر است. در این حالت از تمامی وسایل ‏موسیقی نمونه گیری شده‌است و صدای دیجیتالی تولید شده در یک جدول موج ذخیره شده‌است. در صورتی ‏که یک برنامه به صدایی احتیاج داشته باشد این جدول موج چه در کارت صدا و چه در دیسک، صدای واقعی ‏را به برنامه می‌دهد. فایلهای صوتی با پسوند ‏Wav‏ در ویندوز صداهای واقعی هستند که از جدول موج ‏استفاده می‌کنند. بنابراین آهنگسازان حرفه‌ای ترجیح می‌دهند این گونه کارتهای صدا را استفاده نمایند. این صداها در ‏تراشه‌های رام کارت صوتی ذخیره می‌شوند و در نتیجه بسیاری از تولید کنندگان بزرگ بودن حافظه جدول ‏صوتی را دلیل مرغوب بودن کارت صدا می‌دادند.


3-MIDI‏(رابط دیجیتالی ادوات موسیقی): این روش برخلاف روش قبلی صدای تولید شده را ضبط نمی‌کند، ‏بلکه اطلاعات صدا مانند کوک، دوام، بلندی و سایر موارد را ضبط می‌کند. این اطلاعات در یک قالب ‏استاندارد در فایل ذخیره می‌شود و یا به یک وسیله موسیقی جهت اجرا ارسال می‌شود. بنابراین یک فایل ‏MIDI‏ مجموعه‌ای از دستور العملها در مورد چگونگی اجرای نت هاست. ‏


نکته: فایلهای ‏MIDI‏ جهت برقراری ویدئو کنفرانسها و پخش فیلم در اینترنت به کار می‌روند.


4- نمونه سازی فیزیکی: این روش نسبتا جدید است و بسته به نوع ساز شبیه سازی شده‌است. با اینکه دارای ‏صدای خوبی است اما بار زیادی بر پردازنده اصلی وارد می‌سازد.

 


اجزای تشکیل دهنده کارت صدا ‏:
- ‏ یک پردازنده سیگنال های دیجیتال (DSP) که مسئول انجام اغلب عملیات( محاسبات ) مورد نظر است .
- ‏ یک مبدل دیجتیال به آنالوگ (DAC)
- ‏ یک مبدل آنالوگ به دیجیتال(ADC) برای صوت ورودی به کامپیوتر
- ‏ حافظه ROM یا Flash برای ذخیره سازی داده
- ‏ یک اینترفیس دستگاههای موزیکال دیجیتالی (MIDI) برای اتصال دستگاه های موزیک خارجی
- ‏ رابط‌های لازم برای اتصال به میکروفن و یا بلندگو
- ‏ یک پورت خاص "بازی" برای اتصال اهرمک (Joystick)

اغلب کارت های صدا که امروره استفاده می گردد از نوع PCI بوده و در یکی از اسلات های آزاد برد اصلی نصب می گردند. کارت های صدای قدیمی عمدتا از نوع ISA بودند. بیشتر رایانه‌های جدید کارت صدا را بصورت یک تراشه و بر روی برد اصلی دارند. در این نوع رایانه‌ها اسلاتی بر روی برد اصلی استفاده نشده و بدین ترتیب یک اسلات صرفه جوئی شده است ! Sound Blaster Pro به‌عنوان یک استاندارد در دنیای کارت های صدا مطرح است.

 


انواع اتصال کارت صدا به رایانه:
‏ ‏ ‏-‏Speaker(بلند گو) ‎‏
-‏CD-Playe و میکروفن ضبط صوت (یک منبع ورودی آنالوگ) ‎‏
‏-(یک منبع ورودی دیجیتال) ‏CD-ROM‏
‏- یک منبع آنالوگ خروجی نظیر ضبط صوت
‏- یک منبع دیجیتال خروجی

شنیدن صوت:
مراحل شنیدن صوت بر خلاف روش تولید صدا است که در زیر شرح داده شده‌است:
1- داده های دیجیتال از هارد دیسک خوانده می‌شود و سپس در اختیار پردازنده اصلی قرار می‌گیرد.
2-DSP پردازنده اصلی داده‌های موجود بر روی کارت صدا ارسال می‌کند.
3- داده‌های دیجیتال را از حالت فشرده خارج می‌کند. داده‌های دیجیتال غیر فشرده شده توسط ‏DSP‏
4- بلافاصله با مبدل دیجیتال به آنالوگ (‏DAC‏) پردازش و یک ‏سیگنال آنالوگ ایجاد می‌کنند. این سیگنالهای ایجاد شده از طریق هدفن یا بلند گو شنیده خواهد شد. ‏

 


عملیات کارت صدا :
کارت صدا چهار عملیات خاص در ارتباط با صدا انجام می‌دهد:
‏- ضبط صدا با حالات متفاوت
‏- پخش موزیکهای از قبل ضبط شده مانند: ‏MP3‎، ‏Wav‏ و یا ‏DVD‏
‏- ترکیب نمودن صداها
‏- پردازش صوتهای موجود‎ ‎

 


انواع رابط ‏:
جهت دریافت و ضبط از طریق کارت صدا لازم است رابطهای زیر وجود داشته باشد:

رابط ورودی: این رابط برای ورود داده‌های صوتی استفاده می‌شود که دارای انواع مختلفی هستند.


رابط خروجی: این رابط جهت ارسال سیگنالها از کارت به وسایل خارج از رایانه به کار می‌رود. یک سر ‏کابل به کارت صوتی و سر دیگر آن به بلندگو و یا هدفون و سیمهای استریو وصل می‌شود.


رابط صوتی ویژه سی دی: این نوع رابطها جهت ارتباط بین دیسک گردان، سی دی و کارت صوتی ‏می باشد و اگر این ارتباط برقرار نشود دیسکهای سی دی صوتی پخش نمی‌شود و در این حالت صدا تنها از ‏طریق خروجی گوشی(هدفون) شنیده می‌شود.


رابط میدی بازی: اکثر کارتهای صوتی دارای این رابط هستند. این رابط 15 پایه دارد و ‏D‏ شکل است و ‏می‌توان به وسیله آن از ارگهای الکترونیکی، موسیقی را دریافت و به صورت فایل بر روی CD ذخیره ‏کرد. ‏

 


پردازنده کارت صوتی ‏:
‏ در کارت صداهای جدید تراشه مخصوصی به نام ‏DSP‏ اضافه شده‌است. که مخفف ‏Digital Signal ‎Processor‏ است. این تراشه رایانه را از انجام پردازش سیگنالهای صدا، پارازیت گیری، فشرده سازی ‏داده‌ها و موارد دیگر معاف می‌دارد.

کارت صوتی دوطرفه هم‌ زمان:
در این نوع کارت صدا داده‌ها می‌توانند در دو مسیر هم‌زمان جریان داشته باشند. روی کارت صداهای ‏دوطرفه عبارت ‏Full doplisk‏ نوشته می‌شود. بیشتر کارت صداهای جدید دارای این قابلیت هستند. با ‏این کارتها برای مکالمه تلفنی بهتر از طریق رایانه استفاده می‌شود. ‏

حافظه کارت صدا‏:
‏ در بیشتر کارت صداهای نوع آیزا حداقل 2 مگابایت حافظه رم با نام حافظه نمونه سازی وجود دارد. این نوع ‏حافظه جهت حفظ صداهای جدول موج و صداهایی که خود کارت می‌سازد استفاده می‌شود. اما در نوع ‏کارتهای پی سی آی احتیاجی به حافظه نمونه سازی نیست. زیرا پهنای باند در این نوع کارتها بزرگ ‏می باشد و صداها بر روی حافظه اصلی رایانه قرار می‌گیرد. ‏

استریو فونیک یا مونو فونیک ‏:
‏ کارتهای مونوفونیک صدا را از یک منبع پخش می‌کنند که به آن مونو یا یک کاناله می‌گویند. در صورتی که ‏کارتهای استریوفونیک به طور هم‌زمان و از دو منبع مختلف پخش می‌شود. بعضی از برنامه‌های کاربردی صدای استریو را پشتیبانی نمی‌کنند. کارتهای استریو گران قیمت تر از ‏مونو است. بیشتر کارتهای صوتی دارای یک ورودی استریو یا دو ورودی مونو هستند.
نکته: در بیشتر کارتهای صوتی حداقل 16 بیت لازم است، اما برخی دیگر از 24بیت و بیشتر استفاده ‏می کنند. ‏

 


عیب یابی کارت صدا ‏:
‏ اگر پس از نصب یک کارت صدای جدید در بعضی برنامه‌ها دچار مشکل صدا شوید، باید تنظیمهای ‏برنامه‌ها را از نو تعیین کنید. لازم است بعضی برنامه‌ها را دوباره نصب نمود تا با کارت جدید کار کند. اگر در بعضی برنامه‌ها صدا وجود دارد ولی هماهنگ با اعمال روی صفحه نیست لازم است برنامه‌های ‏دیگر را ببندید تا برنامه در حال اجرا بتواند بر همه منابع دسترسی پیدا کند. ‏گاهی اوقات صدای خش خش و یا وزوز از بلندگو پخش می‌شود دلیل آن مزاحمت کارتهای جانبی دیگر ‏می باشد. در این صورت لازم است جای شکاف کارت صوتی را عوض کرد. اگر باز هم اشکال رفع نشد باید ‏کابلهای برق نزدیک به کارت صوتی را از آن دور کرد.اگر صدایی از بلندگوهای رایانه به گوش نمی‌رسد اعمال زیر را انجام دهید:

‏* محل اتصال بلندگو به منبع تغذیه چک کنید.
‏* پیچ تنظیم بلندی صدا را تنظیم نمایید.
‏* سیم اتصال بلندگو به کارت را چک کنید.
‏* صدا را در برنامه‌های نصاب بررسی نمایید.
‏* برنامه راه انداز کارت صوتی را دوباره نصب کنید.‏‎ ‎

 


نکاتی راجع به خرید کارت صدا ‏:
در هنگام خرید کارت صدا به چه نکاتی باید توجه کرد؟
به دلیل این که مادربردهای جدید دارای کارت صدا به صورت سرخود هستند، بنابراین دیگر نیازی نیست ‏که کارت صدا را به صورت جداگانه خریداری نمود. جز در مواردی که برای کارهای حرفه‌ای از کارت ‏صدا استفاده می‌شود. دو نوع استاندارد اختصاصی برای کارتهای صدا وجود دارد. (استاندارد ‏Adlih‏ و ‏Sound Blaster‏) ‏اغلب کارتهای صوتی با ‏Sound‏ ‏Blaster‏ سازگاری دارند. با توجه به این که کارت صوتی نباید با این ‏استاندارد به راه انداز خاصی نیاز داشته باشد. به غیر از استانداردهای ذکر شده، استانداردهای دیگری هم وجود دارند. اکثر برنامه‌های کاربردی صوتی ‏برای محصولاتی نوشته می‌شوند که عمومیت دارند. برای همین بیشتر سازندگان، کارتهای صوتی خود را ‏تحت این دو استاندارد می‌سازند.


( 10 کامنت - مشاهده کامنت ها ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب (10)

 1. مرتضی

  سلام. من جدیدا سیستمم وقتی کلید پاور رو میزنم روشن نمیشه. یعنی صدای فن سی پی یو نمیاد و فقط فن خود پاور شروع به کار میکنه و مانیتور هم وارد بوت نمیشه و بعد از چند لحظه میره توی استندبای! اما وقتی کابل جک صدا رو از پشت کیس در میارم مشکل برطرف میشه. آیا اصلا ربطی به کارت صدا داره؟ یا مشکل از جای دیگه هست؟

 1. حسن

  سلام خسته نباشید. من قصد دارم که کار دوبله و صدا گذاری بر روی فیلم و سریال انجام بدم. بنظرتون از چه نوع کارت صدایی باید استفاده کنم. در ضمن چه نرم افزاری به کار من میاد برای قراردادن صوت ضبط شده بر روی فیلم

   

  سرزمین دانلود:

  برای این کار نیاز به کارت صدای خاصی ندارید و همه کارت صداها چنین قابلیتی را دارند. برای ضبط صدا بر روی فیلم نیز صدها نرم افزار در سایت منتشر شده است. از کادر جستجوی بالای سایت کمک بگیرید.

 1. Pdramm

  سلام وقت بخیر و خسته نباشید خدمت شما. ببخشید من یه کارت صدا خریدم مدل ur12 . مبتدی هستم و نمیدونم که چطور باید باهاش کار کنم. میشه لطف کنید روش رکورد کردن با این دستگاه را به من بگید چون هر چه تو سایتها گشتم آموزش به زبان فارسی ندیدم ممنون میشم سپاس

 1. کیانوش

  سلام. وقتی که کارت صدا رو وصل کردیم با میکروفن و بلندگو ها بیت رو چطور پلی کنیم. بیت موزیکی که میخوایم بخونیم و بعد کارت صدا رو که وصل کردیم برنامه خاصی وارد کامپیوتر میشود.

   

  سرزمین دانلود:

  برای این کارها باید از یک نرم افزار آهنگ سازی استفاده کنید:

  دانلود نرم افزار آهنگ سازی

 1. علی اصغر

  سلام متشکرم از پاسخ شما. پس برای ضبط صدای خودم روی موزیک خالی برای خوانندگی حرفه ای و افکت دادن اصلا لازم نیست کامپیوتر حرفه ای داشته باشم؟ کامپیوتر معمولی با یک میکروفن درجه یک و کارت صدا کارمو راه میندازه؟ شاید با کامپیوتر معمولی نشه میکس مسترینگ و افکت و... انجام داد!

   

  سرزمین دانلود:

  بله برای ضبط حرفه ای صدا همان میکروفن و کارت صدای خوب کافی است.

  البته اگر قدرت سخت افزاری سیستم ضعیف باشد ممکن است در حین کار با نرم افزارهای سنگین آهنگ سازی سرعت سیستم کم باشد، ولی تاثیری روی کیفیت صدای ضبط شده ندارد.

 1. علی

  سلام. دوتاسوال دارم. کیفیت ذخیره سازی از طریق کارت صدا چیه؟ برای ضبط صدا روی آهنگ خالی با کیفیت عالی چه سیستمی با چه ابزاری نیازمه؟ مثال:کیس حرفه ای دوازده هسته ای،ک ارت صدا، میکروفن...

   

  سرزمین دانلود:

  برای ضبط صدا از طریق میکروفن، فقط کیفیت کارت صدا و خود میکروفن اهمیت دارد.

 1. سینا

  با سلام. صدای کامپیوترم نمیاید. می خواهم ببینم چرا

   

  سرزمین دانلود:

  این مقاله را مطالعه کنید:

  آمورش تست کارت صدا

 1. Amin

  سلام. من معمولا فیلم هارو تو کامپیوتر میبینم ولی بدبختیم اینه که هنذفری یا هدفون رو که از طریق ورودی جلوی کیس به کامپیوتر وصل میکنم صدا کم کم از سمت چپ بلندگو کم میشه تا این که کلا بلندگو سمت چپ قطع میشه. ولی راست همیشه کار میکنه. مشورت کردم گفتن هدفون یو اس بی بگیر. موندم اگه مشکل سخت افزاری باشه الکی خرج هدفون جدید نکنم. میتونین بگین کیس من چه مرگشه؟ هنذفری و هدفون هم تو گوشی خوب کار میکنن و سالمن

   

  سرزمین دانلود:

  هدفون را به خروجی اصلی صدا که در پشت کیس قرار دارد وصل کنید و ببیند باز همین مشکل وجود دارد یا خیر؟

 1. farshid

  سلام. میخواستم بدونم کارت صدا فقط برای نصب روی کامپیوتر و خروجی گرفتن از اون کاربرد داره؟ مثلا یه بلوری پلیر یا مثلا رسیور که به اسپیکر وصله داخل خودش کارت صدا داره یا با یه کارت صدای اکسترنال میشه صداش رو بهتر کرد؟

   

  سرزمین دانلود:

  کارت صدای کامپیوتر برای دستگاه هایی مثل رسیور یا پلیرهای خانگی قابل استفاده نیست. در این مورد باید از آمپلی فایر استفاده کنید که تقویت کننده صدا است.

 1. یاسر فرند

  درود عزیزان.... خیلی ممنون بابت این مقاله کاملتون. واقعا لذت بردم. یک سوال کوچیک: خواستم بدونم کارت صدای حرفه ای در حین ساخت موزیک و خروجی گرفتن اون از برنامه های میزبان چه نقشی دارند؟

   

  سرزمین دانلود:

  کارت صدا تاثیری بر روی کیفیت ذخیره سازی فایل خروجی (مثلا در هنگام استفاده از برنامه های آهنگ سازی) ندارد. مهم ترین اثر کارت صدا، کیفیت ضبط صدا از میکروفن و کیفیت پخش صدا از اسپیکر است.

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------