ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایت
آشنایی با حافظه های Static RAM و Dynamic RAM

Rating: 5 - 21 votes

آشنایی با حافظه های Static RAM و Dynamic RAM


حافظه یکی از مهم ترین عناصر سخت افزاری استفاده شده در کامپیوتر است . بدین منظور از حافظه های مختلف و با فنآوری های متفاوتی استفاده می گردد . حافظه های "ایستا " ( Static ) و  "پویا" ( Daynamic ) ، دو نمونه متدوال در این زمینه می باشند . کامپیوتر شما ممکن است هم دارای حافظه Static و هم Dynamic باشد . از حافظه های فوق با توجه به تفاوت مشهود قیمت آنان با اهداف متفاوتی اسفاده می گردد . با بررسی نحوه عملکرد هر یک از تراشه های حافظه static و dynamic ، می توان به تفاوت های موجود و علت اختلاف قیمت آنان ، بیشتر واقف گردید .

Dynamic RAM: متداولترین نوع حافظه در حال حاضر محسوب می گردد . درون یک تراشه Dynamic RAM ، هر سلول حافظه صرفا یک بیت اطلاعات را در خود ذخیره نموده و از دو بخش اساسی تشکیل می گردد : یک ترانزیستور و یک خازن . به منظور ذخیره میلیون ها سلول حافظه بر روی یک تراشه از تعداد انبوهی ترانزیستور کوچک و خازن استفاده می گردد . خازن مسئولیت نگهداری صفر و یا یک را برعهده داشته و  ترانزیستور به منزله یک سوئیچ است که مدار کنترلی بر روی تراشه  را به منظور خواندن خازن و یا تفییر وضعیت آن ، مدیریت می نماید . خازن را می توان به منزله یک سطل کوچک در نظر گرفت که قادر به ذخیره الکترون ها می باشد . به منظور ذخیره سازی مقدار یک در حافظه ، می بایست سطل فرضی از الکترون ها پر گردد و برای ذخیره مقدار صفر ، این سطل می بایست خالی گردد . مهم ترین مشکل سطل فرضی ، وجود نشتی و یا سوراخی در آن است که باعث می گردد پس از گذشت مدت زمانی مشخص ، خالی گردد . در مدت زمانی کمتر از چند میلی ثانیه ، یک سطل پر از الکترون ، خالی می گردد . به منظور نگهداری وضعیت خازن و ذخیره سازی مقدار یک قبل از تخلیه خازن ، می بایست پردازنده و یا کنترل کننده حافظه ، خازن را شارژ نمایند . بدین منظور کنترل کننده حافظه ، حافظه را خوانده و آن را مجددا بازنویسی می نماید . فرآیند فوق که به Refresh معروف است به صورت اتوماتیک در هر ثانیه ، هزاران مرتبه تکرار می گردد . علت نام گذاری این نوع از حافظه ها به Dynamic به مفهوم فرآیند Refresh برمی گردد .حافظه های Dynamic ، می بایست به صورت پویا بازخوانی و بازنویسی گردند و گرنه تمامی اطلاعات موجود در آنان از بین خواهد رفت . علاوه بر موارد فوق ، عملیات Refresh زمان خاص خود را داشته و باعث می گردد سرعت آنان ، کاهش یابد  .

Static RAM: از یک تکنولوژی کاملا متفاوت با Dynamic RAM ، استفاده می نماید.  در حافظه های Static از یک نوع فلیپ فلاپ خاص که هر یک از بیت های حافظه را در خود نگه داری می نماید، استفاده می گردد . یک فلیپ فلاپ برای هر سلول حافظه از چهار تا شش ترانزیستور استفاده می نماید . در این نوع حافظه ، ضرورتی به عملیات Refreshing ، نبوده و بدیهی است که سرعت آنان در مقایسه با حافظه های Dynamic به مراتب بیشتر می باشد . با توجه به این که این نوع از حافظه ها دارای بخش ها و عناصر بیشتری می باشند ، یک سلول حافظه Static فضای به مراتب بیشتری را نسبت به یک سلول حافظه Dynamic  بر روی تراشه ، اشغال خواهد کرد.  بنابراین شما حافظه کمتری را در هر تراشه خواهید داشت و بدیهی است که قیمت آنان نیز افزایش خواهد یافت ( میزان حافظه قابل استفاده بر روی هر تراشه ) .

با توجه به موارد اشاره شده ، حافظه های Static سریع و گران قیمت و حافظه های  Dynamic ارزان و کند می باشند . از حافظه های Static به منظور ایجاد حافظه های Cache ریزپردازنده ( حساس به سرعت ) و از حافظه های Dynamic به منظور فضای ذخیره سازی اصلی در سیستم ها ، استفاده می گردد .


( 1 کامنت - مشاهده کامنت ها ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب (1)

 1. SEYYED

  با سلام. در مورد انواع DRAM ها و مقایسه آنها با هم موضوعی دارید؟

   

  سرزمین دانلود:

  بله مقالات دیگری در این بخش در دسترس هستند:

  سخت افزار : مادر برد، CPU، حافظه Ram

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------