ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایتتفاوت پردازنده های 32 و 64 بیتی

Rating: 5 - 58 votes

 تفاوت پردازنده های 32 و 64 بیتی


محدودیتی که در دامنه پردازش های 32 بیتی وجود دارد، همواره باعث کندشدن سرعت انجام عملیات پیچیده و سنگین اطلاعاتی در سیستم های مختلف می گردد. به همین منظور بسیاری از شرکت های سازنده نرم افزار و خصوصا آن هایی که در زمینه سیستم عامل فعالیت دارند از دیرباز رقابتی را برای تحت پوشش قراردادن تعداد زیادتری CPU و مقدار بیشتری حافظه RAM نسبت به یکدیگر آغاز کرده اند.


به عنوان مثال رقابتی که بین ویندوز 2000 سرور با سولاریس یا انواع یونیکس و لینوکس بر سر امکان استفاده از 8 یا 16 تا 32 پردازنده به همراه چند گیگابایت حافظه RAM و امثال آن وجود داشت همواره یکی از جالب ترین و پرسروصداترین زمینه رقابت بین چند سیستم عامل به شمار می رفت. اما همه این عوامل چندی پیش تحت الشعاع واژه جدیدی به نام پردازش 64 بیتی قرار گرفت.


این فناوری جدید که به لطف به بازار آمدن دو محصول جدید از دو شرکت معتبر سازنده پردازنده یعنی اینتل و AMD شکل گرفت، در مدت کوتاهی توانست توجه سازندگان سیستم عامل را به شدت معطوف کارایی بی نظیر خود کند. پردازنده های Xeon و ایتانیوم از سوی اینتل و پردازنده Opteron از طرف AMDدر مدت کوتاهی توجه تمام سازندگان مشهور سرورهای Enterprise و همچنین تولیدکنندگان سیستم عامل را به خود جلب کرد. در این میان مایکروسافت نیز بلافاصله اقدام به طراحی نسخه ای از ویندوز 2003 سرور برمبنای انجام پردازش های 64 بیتی و با استفاده از پردازنده های جدید نمود. این نسخه جدید 64 بیتی از چند نظر بر نسخه پیشین خود برتری داشت.


● اول این که از میزان حافظه فیزیکی و مجازی بیشتری پشتیبانی می کند.
● دوم این که در مقایسه با نسخه 32 بیتی از کارایی و سرعت بالاتری در مدیریت حافظه، رجیسترها و عملیات O/I برخوردار است.
● نکته سوم در مورد امنیت است. نسخه 64 بیتی قابلیت محافظت بیشتری در برابر کدهای مخرب(Malicious Code) از خود نشان می دهد.


طبق پیش بینی های انجام گرفته تا پایان سال 2005 میلادی کلیه کامپیوترهایی که قرار است نقش سرور را در مراکز بزرگ اقتصادی داشته باشند به سمت ریزپردازنده و سیستم عامل 64 بیتی سوق پیدا خواهند کرد. همین پیش بینی حاکی از تمایل شدید کامپیوترهای دسکتاپ به سمت استفاده از تکنولوژی 64 بیتی تا پایان سال 2006 میلادی است. براین اساس به تدریج نه فقط سازندگان سیستم عامل مثل مایکروسافت سیستم عامل 64 بیتی مختص کامپیوترهای دسکتاپ (Windows XP 46 bit) را به بازار عرضه می کنند، بلکه سایر تولیدکنندگان نرم افزارهای مختلف هم با وارد شدن به دنیای پردازش های 64 بیتی، کارایی و سرعت جدیدی را به کاربران خود ارائه می دهند.

 


مقایسه:
در یک سیستم عامل 32 بیتی مثل نسخه های 32 بیتی ویندوز 2003 از یک حافظه مجازی (Virtual memory) برای انجام پردازش های مختلف استفاده می شود. این حافظه مجازی که حداکثر 4 گیگابایت می تواند ظرفیت داشته باشد به دو قسمت تقسیم می شود. یک قسمت 2 گیگابایتی آن به وسیله برنامه در حال اجرا اشغال شده و 2 گیگابایت دیگر در اختیار سیستم عامل قرار می گیرد. تا اینجا همه چیز بسیار عادی به نظر می رسد اما مشکل زمانی پیش می آید که 2 گیگابایت سهم برنامه های در حال اجرا به مرز پرشدن نزدیک می شود. به عنوان مثال یک بانک اطلاعاتی SQL Server را در نظر بگیرید که برای اتصال هر کاربر به سرور و انجام عملیات موردنظر وی 20 مگابایت حافظه مجازی را در نظر می گیرد. با رسیدن تعداد کاربران به مرز یکصد نفر، کل حافظه مجازی 2 گیگابایتی در اختیار SQL Server قرار می گیرد و این به معنای نزدیک شدن سیستم به یک نقطه بحرانی در عملیات سرویس دادن به کاربران است.

 

در نسخه های 32 بیتی یکی از راه هایی که برای این مساله در نظر گرفته می شد، اختصاص 3 گیگابایت از حافظه مجازی به برنامه های درحال اجرا بود. این روش که با استفاده از دستکاری در فایل boot.ini انجام می گرفت، یک گیگابایت از حافظه مجازی در اختیار سیستم عامل را به سهمیه حافظه مجازی برنامه های در حال اجرا واگذار می کرد و تا حدودی مشکل کمبود حافظه مجازی را رفع می کرد. اما خود این عمل هم عوارض جانبی خاص خود را دارد و آن محدود شدن کرنل سیستم عامل به یک گیگابایت حافظه مجازی برای انجام عملیات cache است.


این محدود شدن باعث افت سرعت انتقال اطلاعات از سرور به کلاینت ها می شود. ضمن این که باز هم در نهایت با زیادترشدن تعداد کاربران یا پردازش های موردنظر آنان، این 1 گیگابایت الحاق شده نیز به مرز اشتغال شدن کامل نزدیک می شود و مدیران سیستم را به ناچار مجبور به افزایش تعداد سرورها برای رفع مشکل می کند. با آمدن ویندوز 2003 نسخه 32 بیتی، قدرت آدرس دهی سیستم عامل برای حافظه های فیزیکی (RAM) به 32 گیگابایت برای نسخه Enterprise و 64 گیگابایت در نسخه DataCenter افزایش یافت و این به معنای نیاز کمتر سیستم به استفاده از حافظه مجازی و در نتیجه کمتر شدن مشکل مربوط به محدودیت حافظه های مجازی بود. اما به هر حال استفاده از حافظه مجازی برای پردازش اطلاعات امری گریزناپذیر است و به همین دلیل توجه سازندگان سیستم عامل همواره معطوف به پیدا کردن راه حلی برای عبور از این مشکل بود.


سرانجام با مطرح شدن و تولد سیستم عامل 64 بیتی ویندوز 2003 که با استفاده از قدرت پردازنده های 64 بیتی جدید قادر بود از یک سیستم آدرس دهی 40 بیتی استفاده کند، میزان حافظه مجازی قابل دسترسی سیستم از 4 گیگابایت به 40 2 یعنی 16 ترابایت (هزار گیگابایت) افزایش یافت. بدین ترتیب 8 ترابایت از این ظرفیت در اختیار برنامه های در حال اجرا و 8 ترابایت دیگر در اختیار سیستم عامل قرار گرفت.


مهم ترین سؤالی که در این جا می توانست مطرح شود این است که آیا برنامه های سابق محیط 32 بیتی که برای استفاده از حداکثر 3 گیگابایت حافظه مجازی کامپایل شده اند قادر به بهره بردن از این 8 ترابایت فضای جدید هستند یا خیر. پاسخ این سؤال هم می تواند مثبت باشد و هم منفی. بدین صورت که برخی برنامه های کامپایل شده در محیط های 32 بیتی که به صورت صریح قدرت استفاده از حداکثر 3 گیگابایت حافظه مجازی را دارند، با ورود به محیط 64 بیتی هیچ تغییری را احساس نخواهند کرد. اما برخی دیگر که با تکنولوژی Large Address ware کامپایل شده اند قادر خواهند بود تا 4 گیگابایت از حافظه مجازی را در محیط جدید مورد استفاده قرار دهند. از لحاظ سرعت انجام عملیات نیز برخی برنامه های کامپایل شده در محیط 32 بیتی (مثلا برنامه های نوشته شده با ASP.NET که از تکنولوژی Multithreading برای اجرای موازی چند دستورالعمل در آن واحد استفاده می کنند)، به دلیل قدرت بی نظیر پردازنده های 64 بیتی در انجام این کار می توانند از مزایای محیط جدید اجرا استفاده کرده و سرعت اجرای خود را افزایش دهند. اما اگر برنامه ای (مثلا یک فایل Exe) در محیط توسعه ای مثل ویژوال بیسیک نسخه ششم برای دسترسی به یک پایگاه داده و کار با آن بدون استفاده از مکانیسم پردازشی موازی و به صورت ساده نوشته شده باشد، این برنامه حتی اگر برروی یک سرور 64 بیتی هم اجرا شود نمی تواند از قابلیت های محیط جدید سودی ببرد.


بنابراین اگر قرار است این برنامه روی کلاینت نصب شده و پایگاه داده موردنظر که SQL Server است روی یک سرور باشد، بهتر آن است که کلاینت در همان وضعیت 32 بیتی باقی بماند و سرور به نسخه 64 بیتی ویندوز 2003 ارتقاء داده شود. در این صورت موتور بانک اطلاعاتی SQL Server که در تمام نسخه های خود از شیوه Multithreading برای انجام دستورات موردنظر کاربران استفاده می کند، می تواند در محیط جدید با سرعت بهتری فرامین رسیده از طرف کلاینت ها را پردازش کرده و نتیجه را سریع تر به آن ها برگرداند و کارایی کلی این سیستم بانک اطلاعاتی را به نحو مطلوبی افزایش دهد.


( 9 کامنت - مشاهده کامنت ها ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب (9)

 1. مهدی

  سلام. میخواستم بدونم در گوشی هوشمند تفاوتی بین پردازنده 64 بیتی و 32 هست؟ و در اجرای بازی ها با هم تفاوت دارند؟

   

  سرزمین دانلود:

  این مقالات را مطالعه کنید:

  فرق پردازنده های مختلف موبایل

  لیست پردازنده های اندروید

 1. امیر

  ممنون که انقدر سریع پاسخ دادین، یه سوال دیگه هم داشتم؛ من لپ تاپ با رم 4 و گرافیک 1 گیگ دارم، ویندوز 10 نسخه 32 بیتی نصب کردم. ولی یک دوست گفت باید نسخه 64 بیتی رو نصب میکردی چون اینطوری از همه رم استفاده نمیشه و سرعت سیستم هم کمتره. پیشنهاد شما چیه؟ ممنون

   

  سرزمین دانلود:

  ویندوزهای 32 بیتی فقط میتوانند از 3 گیگ رم استفاده کنند. به همین دلیل اگر بیش از 3 گیگ رم دارید باید ویندوز 64 بیتی نصب کنید تا سیستم با حداکثر راندمان کار کند.

 1. امیر

  سلام و عرض ادب. امکان ارتقای ویندوز 32 به 64 بیتی وجود داره؟

   

  سرزمین دانلود:

  خیر. تنها راه نصب مجدد ویندوز و استفاده از نسخه 64 بیتی است.

 1. فرهاد

  سلام. من ویندوز 10 , 64 بیتی نصب کردم. دو گیگ رم دارم و گرافیک یک گیگی. من از برنامه های نسبتا سنگین برای برنامه نویسی استفاده میکنم که اونام 64 بیت هستن. مشکل من کندی این برنامه هاست. به طور مثال من از intell ij استفاده میکنم برای برنامه نویسی اندروید. ولی زمان زیادی برای باز شدن برنامه و خصوصا پروژه صرف میشه و محیط اینگونه برنامه ها اصلا روان نیست و سرعت منو تو برنامه پویسی کم میکنه. حالا به نظرتون من چکار کنم تا سرعت سیستمم بالا بره؟ لطفا روشهای کم هزینه بر یا بدون هزینه رو بگید. و اینکه میشه ویندوز 64 بیتی رو به سیستم 32 بیتی برگردوند؟ منتظر پاسختونم

   

  سرزمین دانلود:

  با توجه به مشخصات سیستم تان، بهترین کاری که میتوانید انجام دهید افزایش 2 گیگ رم است. این کار تاثیر محسوسی در کارکرد سیستم شما خواهد داشت.

  ضمنا امکان تبدیل ویندوز 64 بیتی به 32 بیتی وجود ندارد.

 1. علی

  اگر ویندوزم سون باشه ولی رم یک گیگ استفاده از 64 بیتی چه عیبی داره؟

   

  سرزمین دانلود:

  هر چند ویندوز 64 بیتی کارایی بالاتری نسبت به 32 بیتی دارد، ولی مشروط به اینکه حداقل 2 گیگ رم داشته باشید.

  رم 1 گیگ برای ویندوز 64 بیتی کم است. یعنی با این مقدار رم اگر ویندوز 32 بیتی نصب کنید با سرعت بالاتری کار میکند.

 1. سینا

  دوست عزیز سلام. مشکلم تو نصب و اجرای بازی هایی مثل pes 13 یا جنگ های صلیبیه و بازی هایی توو این رنج (خیلی شاخ نیستن منظورم)

  رو لب تاپم ویندوز 64 بیتی سون دارم با چهار گیگ رم، دو گیگ گرافیک، و پردازنده مرکزی 1.9 گیگا هرتز intel core i3 ، و پردازنده گرافیکی AMD RADEON HD 8600

  بازی هام نصب نمیشن و همچنین pes 13 موقع اجرا صفحه نمایش تند تند پلک میزنه. تو تنظیمات pes 13 هم همه چی رو عالی زده بجز پردازنده گرافیکی نمیدونم چیکار کنم.. چیزی باید نصب کنم؟ ویندوزو 32 بیتی کنم حل میشه؟ با تشکر فراوان. ببخشید زیاد شد

   

  سرزمین دانلود:

  مشکل شما ارتباطی به 32 یا 64 بیتی بودن ویندوز ندارد. با توجه به توضیحاتی که دادید به احتمال زیاد کارت گرافیک شما با درایور مناسب نصب نشده است.

  DVD لپتاپ خود را در سیستم قرار دهید و درایور کارت گرافیک را از روی آن نصب کنید. اگر مشکل برطرف نشد، نسخه جدید درایور کارت گرافیک AMD را از سایت دانلود و نصب کنید.

 1. مهدی

  پس علت اینکه به من توصیه میکنید اگه از 64 بیتی استفاده کنم 7 بهتر از 10 خواهد بود چیه؟

   

  سرزمین دانلود:

  ویندوز 7 نسخه 64 بیتی برای کامپیوتری با رم 2 گیگ مناسب است.

  ولی این مقدار رم برای ویندوز 10 نسخه 64 بیتی کم است. و اگر میخواهید ویندوز 10 نصب کنید بهتر است نسخه 32 بیتی آن را نصب کنید.

 1. مهدی

  به نظر شما اصلا سیستم من میتونه از پس ویندوز 10 نسخه 32 بیتی هم بربیاد؟ یا باید تو همون ویندوز 7 بمونم؟

   

  سرزمین دانلود:

  از نظر مصرف سخت افزار، ویندوز 10 بهینه تر است. یعنی احتمالا برای شما از ویندوز 7 هم سریع تر کار میکند.

 1. مهدی

  رم: 2GB DDR2

  سی پی یو: Intel و 64 بیتی و 1.8 GHz

  بنظر شما آیا رم من از سی پی یو 64 بیتی میتونه خوب پشتیبانی کنه یا نه؟ من سیستم عامل 64 نصب کنم یا 32؟

   

  سرزمین دانلود:

  ویندوز 7 نسخه 64 بیتی را میتوانید به راحتی نصب و استفاده کنید.

  ولی در مورد ویندوز 8 و 10 رم شما برای نسخه 64 بیتی کم است. و بهتر است 32 بیتی نصب کنید.

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------