ورود کاربران VIP سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش رایگان نرم افزار

منوی سایت
آموزش استفاده از نرم افزار WinZip

Rating: 5 - 40 votes

آموزش استفاده از نرم افزار WinZip


برنامه وین زیپ، نرم افزاری است که که به شما امکان میدهد تا فایل هایتان را آرشیو نمائید یا آرشیوها را باز کرده و فایلها را از آن استخراج کنید. منظور از آرشیو یک فایل تک است که تعدادی از فایلها را بصورت یک مجموعه در کنار هم دارد. وقتی وین زیپ فایلها را کنار هم میگذارد، آنها را کمپرس یا فشرده هم میکند تا جای کمتری بگیرند. پس برای بایگانی فایلهای خود مثلا برروی سی دی میتوانید از آن استفاده کنید. برنامه وین زیپ رایگان نیست و برای مصرف آن باید پول پرداخت کنید.


برنامه WinZip یکی از مفیدترین برنامه های نوشته شده برای ویندوز است که به کاربران امکان میدهد تا بتوانند فایلهایشان را برای آرشیو یا بایگانی بمقدار بسیار زیاد کوچک کنند. به جرات میتوانم بگویم که هر کامپیوتر حاوی ویندوز به یک نمونه WinZip نیاز دارد.


هدف از آرشیو کردن فایلهای کامپیوتری میتواند گرفتن بک آپ، انتقال فایل به کامپیوتری جدید و یا ذخیره فایل در جایی امن بدور از خود کامپیوتر باشد.


برنامه WinZip دو ویزارد (برنامه ساده به همراه راهنما برای اجرا) ارائه کرده است که عبارتند از WinZip Wizard و WinZip Classic.
اگر در استفاده از کامپیوتر و ویندوز تازه کار هستید WinZip Wizard را بکار بگیرید که طی چند مرحله فایلها را برایتان زیپ میکند و یا فایلهای زیپ را باز مینماید. اما اگر خبره کامپیوتر هستید و با ویندوز احساس راحتی میکنید، پیشنهاد من استفاده از WinZip Classic میباشد که امکانات بیشتری را در اختیارتان قرار میدهد.
در هرصورت، هرکدام را که انتخاب نمائید میتوانید براحتی به نمونه دیگر تغییر حالت دهید.

اولین اجرا:
وقتی برای اولین بار وینزیپ را اجرا میکنید با چند صفحه تنظیم روبرو میشوید. مراحل زیر را طی کنید تا وین زیپ تنظیم شود.
وین زیپ در اولین اجرا، صفحه ای را بشما نشان میدهد که نام WinZip Setup در بالای آن دیده میشود. در این صفحه روی Next کلیک کنید. سپس صفحه قبول مجوز (License Agreement) ظاهر میشود که روی دکمه Yes کلیک کنید. بعد از آن صفحه Quick Start ظاهر میشود، روی Next کلیک کنید. در این مرحله صفحه ای ظاهر میشود که برای تنظیم وینزیپ است که بشما میگوید وینزیپ در چه حالتی Wizard یا Classic اجرا خواهد شد.


انتخاب Wizard را انجام دهید.
در ابتدا بهتر است انتخاب Wizard را انجام دهید. حال روی Next کلیک کنید تا دیالوگ باکس Select Activity ظاهر شود. در این باکس جدید تعداد سه انتخاب پیش رویتان قرار دارد که عبارتند از:


1. Unzip or install from an existing Zip file
2. Updating an existing Zip file
3. Create a new Zip file


این تمام کاری است که در این ویزارد میتوانید انجام دهید. انتخاب اول برای باز کردن (Unzip) یک فایل زیپ و ذخیره محتویات آن است. انتخاب دوم به شما امکان میدهد تا فایلهایی را به یک فایل زیپ موجود اضافه کنید. انتخاب آخر باعث میشود تا بتوانید یک فایل زیپ جدید درست کنید. اول یکی از این انتخابها را انجام دهید سپس روی Next کلیک کنید.

قابل ذکر است که در همین صفحه انتخاب های دیگری نیز دیده میشود که عبارتند از:

WinZip Classic که به شما اجازه میدهد تا به اینترفیس Classic بروید.

Help که سیستم راهنمای وینزیپ را برایتان فعال میسازد.

Close که دیالوگ باکس را بسته و در صورت نیاز به شما اجازه میدهد تا اینترفیس شروع برنامه را عوض کنید.

باز کردن یک فایل زیپ:
اگر انتخاب Unzip an Existing Zip file را انجام داده و روی Next کلیک کنید دیالوگ باکس Select Zip File را خواهید دید.
در اینجا تمام فایلهای زیپ که بصورت پیش فرض در Favorite Zip ذخیره میشوند را میبینید. این محل معمولا در My Documents قرار دارد. اگر فایلی که به دنبالش هستید در این محل نبود روی دکمه Search کلیک کنید تا کادر جستجوی وینزیپ بنام WinZip Search ظاهر شود. این کادر جستجو بشما امکان میدهد تا بتوانید هارددیسکهای موجود در کامپیوتر، فلدرهای موجود در Favorite Zip و نهایتا هر نوع دیسک در کامپیوتر را بگردید. وقتی فایل مورد نظرتان پیدا شد آنرا های لایت (انتخاب) کنید و روی Next کلیک نمائید. با این کار وینزیپ آدرس جایی که میخواهد فایل را برایتان باز کن نشان میدهد که میتوانید این محل را به کمک Select different folder عوض نمائید. در این هنگام دو انتخاب دیگر را نیز میبینید که عبارتند از:


1. Overwrite matching files automatically
2. Display file icons after unzippingانتخاب اول به ویزارد میگوید که هر فایل هم نامی را در داخل فلدر و هنگام باز کردن فایل زیپ، رونویسی کند. دومین انتخاب مشخص میکند که ویزارد بلافاصله دیرکتوری که فایلها در آن باز میشوند را باز کند. برای شروع بازکردن فایل روی دکمه Unzip Now کلیک کنید.


برای آنکه یک فایل زیپ موجود را بروز کنید انتخاب Updating an existing Zip file را انجام دهید. در این مرحله میتوانید به کمک Add files و Add folders اقدام به افزودن فایل یا فلدر به این فایل زیپ نمائید. نهایتا روی دکمه Zip Now کلیک کنید تا نهایتا کادر Zip Completed ظاهر شود.

اما برای ایجاد یک فایل زیپ جدید انتخاب Create a new Zip file را انجام دهید و نام فایل زیپ را تایپ کنید. وینزیپ معمولا فایل زیپ جدید را در فلدر My Documents میسازد مگر آنکه محل دیگری را برایش تعریف کنید. دکمه Browse برای اینکار بشما کمک میکند. سپس باید فایلها یا فلدرهایی که باید در این فایل زیپ قرار گیرند را انتخاب کنید. دکمه های Add files و Add folders این انتخاب را پیش رویتان قرار میدهند. نهایتا روی دکمه Zip Now کلیک کنید.

 


تا اینجای مطلب پیرامون Wizard صحبت کردیم و اکنون کمی درباره اینترفیس Classic برای افراد باتجربه با ویندوز میگوییم.
با کلیک روی دکمه WinZip Classic میتوانید به اینترفیس کلاسیک وارد شوید. در این قسمت امکانات بیشتری در اختیار شما قرار دارد که عملکرد آنها را به اختصار برایتان شرح میدهیم:

در بالای کادر این اینترفیس چندین آیکون با قابلیتهایی چند وجود دارد:
New : به شما امکان میدهد تا یک فایل آرشیو جدید ایجاد کنید.
Open: فایل آرشیو موجود را باز میکند.
Favorites: دیالوگ باکس فلدرهای زیپ Favorites را نشان میدهد.
Add: به شما امکان میدهد تا فایلهایی را به آرشیو موجود اضافه کنید.
Extract : باعث میشود تا بتوانید از آرشیو موجود فایلهایی را باز کنید.
View : محتویات یک فایل آرشیو را نشان میدهد.
Wizard : میتواند شما را به اینترفیس Wizard ببرد.

 


( 4 کامنت - مشاهده کامنت ها ) سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب (4)

 1. اسماعیلی

  سلام خسته نباشید من وقتی وارد برنامه میشم می‌نویسه باید بخری تا رجیستر بشه. چی کار کنم از این حالت بیاد بیرون ؟

   

  سرزمین دانلود:

  در همان صفحه ای که نرم افزار را دانلود کرده اید راهنمای فعال سازی آن درج شده است.

 1. سید مرتضی

  سلام و تشکر. من در قسمت فشرده سازی فایل ها مشکل دارم وقتی فایلی رو با نرم افزار وین زیپ فشرده میکنم حجم فایل زیاد تغییر نمیکنه. سوال من فشرده سازی در حد %40 حجم فایل هستش خیلی ممنون میشم اگر آموزش پروفشنال این برنامه رو بزارید. با تشکر

   

  سرزمین دانلود:

  میزان فشرده سازی فایل بستگی به فرمت آن دارد. بعضی از فرمت ها مثل عکس و متن تا حد زیادی فشرده میشوند. ولی بعضی از فرمت ها مثل MP3 و MP4 خودشان فشرده هستند و با فشرده سازی حجم آنها تغییر زیادی نمیکند.

 1. مرتضی

  سلام. من نرم افزار winzip نسخه 21 را نصب کردم. ولی گزینه های winzip wizard یا winzip classic نداشت. فایل را هم که فشرده کردم تغییر خیلی کمی داشت در 5 گیگ فقط 300 مگابایت فشرده کرده بود. میشه راهنمایی کنید باید چی کار کنم

 1. محسن

  سلام عرض میکنم. لطفا راهنمایی کنید. وقتی در ویندوز یک فایل را فشرده میکنم این پیام میاد

  (can not be compressed because includes characters that cannot used in a compressed folder . you should rename this file or directory)

  مشکل چیه و چطور میشه درستش کرد؟ تشکر.

   

  سرزمین دانلود:

  احتمالا شما در حال استفاده از یک نسخه قدیمی هستید که از Unicode پشتیبانی نمیکند. و در بین فایل هایتان هم فایل هایی با اسم فارسی دارید. و به همین دلیل خطا میدهد.

  یا اسم فایل ها را همگی به انگلیسی تغییر دهید، و یا از نرم افزاری مثل WinRAR استفاده کنید.

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.

* نام 
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
* شماره موبایل (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
* متن

* کد امنیتی
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)
 


توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.
سرزمین دانلود، مرجع دانلود و آموزش نرم افزار

سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------