آموزش ساده ترین روش برای نصب ویندوز اکس پی (XP)

 

 


● پیش نیاز های نصب ویندوز XP:
آیا تا به حال سعی کرده اید که ویندوز را خودتان در خانه نصب نمایید؟ انجام این کار بسیار ساده است اما در ابتدا برای نصب ویندوز Xp چند نکته را در نظر داشته باشید:

1) شماره سریال برای نصب لازم است لذا ابتدا آن را از CD در آورده و جایی یادداشت کنید. معمولا شماره سریال نصب ویندوز بر روی جلد CD نیز نوشته شده است.

2) برای مرحله اول نصب ، حتما باید سیستم از روی CD بوت شود و در سایر مراحل ( پس از اولین Restart ) باید سیستم از روی هارد بوت شود. بنابراین می توانید بلافاصله در شروع بوت شدن سیستم با زدن دکمه Delete وارد Setup سیستمتان شوید و سپس با انتخاب گزینه Advanced BIOS And Feature (در سیستم ها متفاوت است) وارد صفحه مربوطه شده و سپس از آنجا First Boot Device را CD Rom انتخاب نمایید. سپس دکمه ESC را زده و از صفحه ظاهر شده گزینه Save And Exit را انتخاب نموده و سپس Enter نمایید. پس از اولین Restart در طول نصب همین مسیر را طی کرده و این بار First Boot Device را Hard Disk انتخاب کنید.

 


مراحل نصب : سیستمتان را روشن کرده و سپس CD نصب را در CD Rom قرار داده و ادامه بدهید. مطمئن شوید که سیستم از روی CD بوت می شود. به این منظور گزینه ای ظاهر می شود که از شما می خواهد برای ادامه نصب یک دکمه از روی صفحه کلید را فشار دهید. دکمه را فشار دهید. پس از چند لحظه عملیات پردازشی شروع شده و در صفحه آبی رنگی سیستم به چک کردن سخت افزارها و فایل های نصب روی CD می پردازد. اگر مشکلی وجود نداشته باشد و عملیات با موفقیت اجرا شود ویزاردی ظاهر می شود.سپس برای نصب  مراحل زیر را مرحله به مرحله طی نمایید:

1. در صفحه ظاهر شده سه گزینه وجود دارد که به ترتیب زیر باید یکی را انتخاب نمایید:

الف) برای ادامه نصب دکمه ENTER را فشار دهید. در این صورت یک ویندوز جدید روی سیستمتان نصب خواهد شد.

ب) برای تعمیر ویندوز قبلی، دکمه R را فشار دهید. در این حالت ویندوزی نصب نخواهد شد اما ویندوز قبلیتان رفع اشکال شده و فایل های سیستمی لازم نصب می شوند.

ج) برای انصراف از ادامه عملیات و خارج شدن از مراحل نصب دکمه F3 را فشار دهید. در این حالت بدون هیچ اتفاق خاصی از ویزارد نصب خارج می شوید و سیستم بوت می شود و اگر ویندوزی از قبل روی سیستمتان نصب بوده است ، بدون نصب ویندوز جدید وارد ویندوز قبلی می شوید.

 


2. دکمه Enter را فشار دهید. پنجره ای ظاهر شده و توافقنامه ای را به شما نشان می دهد. با زدن دکمه F8 آن را تایید نمایید.

نکته : اگر دکمه R را برای تعمیر ویندوزتان بزنید این صفحه ظاهر نمی شود اما سیستمتان به مرحله 6 رفته و شروع به کپی کردن فایل ها می کند.

 


3. در ادامه وارد صفحه ای می شوید که تمام ویندوزهایی که بر روی سیستم شما نصب است نشان داده می شود. در این حالت نیز دو گزینه خواهید داشت :

الف) اگر می خواهید ویندوز قبلیتان را به روز رسانی نمایید ، دکمه R را بزنید.

ب) اگر می خواهید یک ویندوز جدید نصب نمایید ، دکمه ESC را بزنید.

 


4. ما دکمه ESC را می زنیم. این صفحه یکی از صفحات کاربردی است که می توانید درایوی را برای نصب ویندوز در آن انتخاب نمایید ، درایوی را حذف نمایید و یا درایوی را ایجاد نمایید و کلا هاردتان را پارتیشن بندی نمایید. در این صفحه در لیست زیرین تمام درایوهای سیستمتان نشان داده می شود و در بالای کادر با گزینه های زیر روبه رو خواهید بود:

الف) اگر می خواهید بدون هیچ تغییری در درایوهایتان نصب را ادامه دهید ، یکی از درایوها را انتخاب نموده و سپس دکمه Enter را فشار دهید.

ب) اگر می خواهید پارتیشنی جدید را ایجاد نمایید، دکمه C را بزنید. سپس در صفحه ظاهر شده ظرفیت را بر حسب عدد (مگابایت) تعیین نموده و Enter کنید.

ج) اگر می خواهید پارتیشنی را حذف نمایید دکمه L را بزنید. در این حالت صفحه ای ظاهر شده و به شما اخطار می دهد که اگر پارتیشن را حذف نمایید تمام اطلاعات پاک خواهد شد و از شما می خواهد اگر منصرف شده اید دکمه ESC را بزنید و اگر مطمئنید دکمه Enter را بزنید. با زدن دکمه Enter باز به شما اخطار می دهد و از شما می خواهد برای تایید خواسته تان دکمه L را بزنید والا با زدن دکمه ESC خارج شده و به صفحه درایوها برگردید.

 


5. یکی از درایو ها را انتخاب نموده و دکمه Enter را بزنید. اگر شما پارتیشنی ایجاد کرده باشید و بخواهید در آن درایو ویندوزتان را نصب نمایید، ابتدا باید آن را فرمت کنید. در صفحه فرمت از شما می خواهد که یکی از چهار مورد زیر را انتخاب نمایید:

الف) سیستم یک فرمت سریع Quick NTFS را انجام دهد. اگر هاردتان قبلا فرمت شده است و یا اشکال سخت افزاری ندارد این گزینه را انتخاب نمایید.

ب) سیستم یک فرمت FAT انجام دهد.

ج ) سیستم یک فرمت NTFS کامل را بر روی هاردتان انجام دهد.

پیشنهاد می دهم حتما NTFS را انتخاب نمایید زیرا امنیت زیادی را برای سیستم شما ایجاد نموده و مدیریت فایل هایتان نیز سریعتر ، ساده تر و مطمئن تر خواهد بود. NTFS نسبت به فرمت FAT32 مزایای بیشتری دارد و نسبت به آن هم فرمت جدید تر و قابل اطمینان تر و با امنیت بیشتری می باشد.

با انتخاب گزینه ها سیستم شروع به فرمت کردن درایو نموده و سپس شروع به کپی کردن فایل های نصب برای اجرای ویندوز می نماید. چند دقیقه ای بنا به سرعت سخت افزارتان طول می کشد. سپس سیستم Restart می شود.

دقت کنید که پس از Restart سیستم، حال باید سیستم از روی Hard بوت شود در عین حالی که CD نصب نیز همچنان در CD Rom قرار دارد.

 


6. صفحه ای آبی رنگ ظاهر شده و در یک Progress Bar شروع به نصب سخت افزار و اجزا و رابط های مورد نیاز می کند.

 


7. در ادامه ویزاردی ظاهر می شود که برای نصب زبان است. در کادر بالایی روی دکمه Customize کلیک کرده ، تب Languages را برگزیده و سپس اولین گزینه را تیک دار کنید تا زبان فارسی نصب شود. اگر اخطاری ظاهر شد ، آن را OK کنید. روی دکمه Apply کلیک کنید تا فونت ها نصب شوند. سپس وارد تمام تب ها و دکمه ها شده و تمام کشور ها را به Iran و تمام زبان ها را به Farsi تبدیل نمایید. در انتها بر روی دکمه OK کلیک نمایید.

 


8. صفحه ای ظاهر می شود و از شما می خواهد تا شماره سریال را وارد نمایید. شماره را وارد نموده و بر روی دکمه NEXT کلیک نمایید. اگر سریال وارد شده توسط شما درست باشد به صفحه بعد هدایت می شوید.

9. در این صفحه، ویزاردی ظاهر می شود که از شما می خواهد تا منطقه زمانی را تعیین نمایید. با باز کردن Combo Box گزینه Tehran را انتخاب نمایید.اگر خواستید تاریخ را نیز می توانید در این صفحه  تنظیم نمایید.


10. در ادامه ویزاردی ظاهر می شود که برای نصب شبکه و یا گروه کاری در شبکه داخلی از شما می خواهد تا تنظیمات را اعمال نمایید. پیش فرض را انتخاب نمایید و سپس بر روی دکمه های Next و OK کلیک کنید تا خارج شوید.

 


حال سیستم شروع به نصب فایل ها کرده و شما می توانید با خیال راحت استراحت کنید. حدود یک ربع تا نیم ساعت (بسته به سخت افزار سیستمتان) طول می کشد تا تمام فایل ها را کپی نماید. در پایان سیستم Restart شده و در انتها پس از پیکره بندی ویندوز ، وارد ویندوز جدید می شود. در این حالت گرینه هایی را که نشان می دهد پر نموده تا سر انجام وارد Desktop شوید. CD ویندوز را در آورده و با نصب درایور های سخت افزاری سیستمتان از ویندوز جدید استفاده کنید.

 

 

مقالات مرتبط:

آموزش نصب ویندوز 7

آموزش نصب ویندوز 8


ارسال شده در تاریخ : سه شنبه، 29 آذر ماه، 1390 - ( 26 کامنت - مشاهده کامنت ها )
اشتراک در سرزمین دانلود فعلا رایگان است. از فرصت استفاده کنید !

سرزمین دانلود


سرزمین دانلود

سوالات و نظرات کاربران در مورد این مطلب

نام: سهیل

در تاریخ : شنبه، 19 مرداد ماه، 1392
با سلام و ممنون از سایتتون که عالیی و توووووپ هستش. واقعا ممنون. تمام مراحل نصب رو عالی توضیح دادین. امیدوارم که به سر حد پیروزی برسید. با تشکر فراوااااااااااااااااااااااااااااااااااان
نام: شیرین

در تاریخ : دوشنبه، 11 شهريور ماه، 1392
بسیار ممنون، فوق العاده خوبه دست مریزاد. شاد و سلامت و سربلند باشید.
نام: سادنا

در تاریخ : چهارشنبه، 9 بهمن ماه، 1392
یک مشکل دارم، وقتی کلید esc را در مرحله سوم میزنم سیستم به طور خودکار در درایو دیگری ویندوز را نصب میکند. در صورتی که من میخواهم روی ویندوز قبلی نصب شود. لطفا راهنمایی کنید.


سرزمین دانلود :
ممکن است با توجه به مشخصات سیستم و اینکه چه نسخه دیگری از ویندوز روی سیستم شما نصب بوده، یکی از مراحل با چیزی که در این راهنما نوشته شده متفاوت باشد. اما در هر صورت در همان مراحل اولیه صفحه ای ظاهر میشود که میتوانید انتخاب کنید تا ویندوز در کدام درایو نصب شود.
نام: ویندوز

در تاریخ : چهارشنبه، 9 بهمن ماه، 1392
سیستمم وقتی دیلیت میزنم خودش میاد بالا. چیکار کنم؟


سرزمین دانلود :
ممکن است نحوه باز شدن Bios Setup در سیستم شما متفاوت باشد. دکمه F1 را نیز امتحان کنید. البته معمولا به محض اینکه سیستم را روشن میکنید طی پیغام کوتاهی نحوه دسترسی به Setup نوشته میشود.
نام: جواد

در تاریخ : پنجشنبه، 1 اسفند ماه، 1392
در جواب سادنا باید بگم که شما باید در همان مسیری که ویندوز قبلیتان نصب است ویندوز جدید را نصب کنید. احتمالا شما درایو دیگری را برای نصب ویندوز انتخاب کرده اید. برای اینکه خیالتان راحت شود که ویندوز قبلیتان پاک شود درایوی که ویندوز روی آن نصب است را فرمت کنید و سپس مسیر نصب ویندوز جدید را همان درایوی را که فرمت کردید انتخاب کنید. در جواب ویندوز نیز برای دسترسی به صفحه بایوس شما میتوانید از کلید F11 یا F2 نیز استفاده کنید. که این با توجه به مدل بایوس شما ممکن است یکی از این کلیدها انتخاب شده باشد.
نام: امیر عباس

در تاریخ : دوشنبه، 5 اسفند ماه، 1392
خیلی ممنون. اگر اینا رو خلاصه تر میگفتین بهتر بود. ولی باز هم ممنون از کسایی که این رو نوشتن
نام: محمد

در تاریخ : چهارشنبه، 14 اسفند ماه، 1392
سلام. اگر ویندوز بالا نیامد برای نصب و یا عوض کردن آن چه کاری باید انجام شود؟ تشکر


سرزمین دانلود :
باید کامپیوتر خود را با استفاده از یک DVD بوتیبل ویندوز راه اندازی کرده و اقدام به نصب ویندوز کنید. نسخه های مختلف ویندوز را میتوانید از سایت سرزمین دانلود دریافت کنید. این ویندوز ها به صورت ISO هستند و بعد از اینکه روی DVD رایت شوند Bootable خواهند بود.
نام: مسعود

در تاریخ : جمعه، 16 اسفند ماه، 1392
با سلام و ممنون از توضیحات خوبتون. خواستم بپرسم واسه پارتیشن بندی اعداد رو باید به کیلو بایت وارد کرد یا مگابایت؟ مرسی.


سرزمین دانلود :
باید بر حسب مگابایت وارد شود. هر گیگابایت حدود 1000 مگابایت است (به طور دقیق 1024) . بنابر این اگر خواستید پارتیشن 50 گیگابایتی داشته باشید باید اندازه آن را 50.000 MB تعیین کنید.
نام: علی

در تاریخ : دوشنبه، 18 فروردين ماه، 1393
با سلام. بنده سیستم عامل XP 2002 دارم. وقتی کلید Del را فشار میدهم منو باز می شود اما درخواست پسورد می کند. در حالی که سیستم من هیچ پسوردی ندارد. برای رفع این مشکل چه باید بکنم؟ با تشکر.


سرزمین دانلود :
احتمالا بایوس سیستم شما پسورد دارد. به همین دلیل وقتی در شروع به کار سیستم کلید Del را میزنید تا وارد تنظیمات بایوس شود از شما درخواست پسورد میکند. ممکن است جایی که سیستم را از آنجا تهیه کرده اید روی بایوس پسورد گذاشته باشند. راحت ترین راه برای پاک کردن پسورد بایوس این است که درب کیس را باز کرده و باتری بایوس را دربیاورید و بعد از چند دقیقه دوباره سر جای خود قرار دهید.
نام: محمد

در تاریخ : پنجشنبه، 8 خرداد ماه، 1393
ببخشید. من وقتی می خواهم مرحله اول را بگذرم وقتی CD ویندوز رو می گذارم CD رو نمیخونه. چکار کنم؟


سرزمین دانلود :
ابتدا از سالم و بوتیبل بودن CD مطمئن شوید. سپس تنظیمات بایوس را کنترل کنید که گزینه اول بوت روی CD/DVD تنظیم باشد.
نام: ایلیا

در تاریخ : دوشنبه، 7 مهر ماه، 1393
با سلام. من ویندوز 7 داشتم. الان XP نصب کردم اما وقتی سیستمو روشن میکنم خودش رو ویندوز XP میاد بالا. هر ویندوزم در یک درایو جدا نصب کردم و جفتشم نیاز دارم. چطوری می تونم الان به ویندوز 7 برم؟


سرزمین دانلود :
به دلیل قدیمی تر بودن ویندوز XP، اگر آن را بعد از ویندوز 7 یا 8 نصب کنید بوت ویندوز قبلی را از بین میبرد. به همین دلیل همیشه توصیه میشود که اگر میخواهید چند ویندوز داشته باشید، آنها را به ترتیب از قدیم به جدید نصب کنید تا منوی بوت چندگانه ایجاد شود.
در حال حاضر شما میتوانید کامپیوتر خود را با DVD بوت ویندوز 7 راه اندازی کنید و از گزینه Repair استفاده کنید تا اطلاعات بوت ویندوز 7 را برگرداند.
نام: محراب

در تاریخ : شنبه، 17 آبان ماه، 1393

خیلی خیلی ممنون

نام: هيوا

در تاریخ : سه شنبه، 20 آبان ماه، 1393

سلام. جريان product key چيه؟

 

سرزمین دانلود:

Product Key همان سریال نصب ویندوز است. برخی از ویندوزها برای نصب به سریال احتیاج دارند. و برخی از به صورت کرک شده هستند و نیازی به شماره سریال ندارند.

نام: نازنین

در تاریخ : چهارشنبه، 3 دی ماه، 1393

با سلام. برای اینکه سیستم از روی CD بوت شود باید وقتی سی دی ویندوز رو میذاریم دکمه Delete رو بزنیم؟ یا قبل از اینکه سی دی رو میزنیم این عملیات رو انجام بدیم و بعد سی دی ویندوز رو در سی رام قرار بدیم؟

 

سرزمین دانلود:

هیچ کدام. زدن دکمه Del یا F1 در هنگام روشن کردن سیستم فقط برای ورود به تنظیمات Bios و قرار دادن CD/DVD به عنوان گزینه اول بوت است.

بعد از اینکه تنظیمات انجام شد، CD یا DVD بوت ویندوز را در دستگاه قرار دهید و سیستم را ریستارت کنید. کامپیوتر از روی CD/DVD راه اندازی میشود و میتوانید شروع به نصب ویندوز کنید.

نام: سمانه

در تاریخ : جمعه، 5 دی ماه، 1393

عالی بود ممنون

نام: کاربر

در تاریخ : يكشنبه، 28 دی ماه، 1393

سلام. خیلی ممنون از راهنماییتون.

نام: مهرناز

در تاریخ : دوشنبه، 20 بهمن ماه، 1393

سلام. اگر کامپیوتر هک شده باشه، با عوض کردن ویندوز مشکلش حل میشه؟ میشه لطفا راهنماییم کنید.

 

سرزمین دانلود:

بله. به شرط اینکه این مراحل را رعایت کنید:

- در شروع نصب ویندوز، درایو ویندوز قبلی را فرمت کنید.

- بلافاصله بعد از نصب ویندوز و قبل از نصب هر نرم افزاری، ابتدا یک آنتی ویروس قوی نصب کنید.

- آنتی ویروس را آپدیت کنید و سیستم را به صورت کامل اسکن کنید.

- ویندوز را ریستارت کنید و دوباره کل سیستم را اسکن کنید.

نام: محمد

در تاریخ : شنبه، 1 فروردين ماه، 1394

من طریقه عوض کردن ویندوز رو بلدم ولی برای کسی که مبتدیه اصلا قابل فهم نیست. یک سوال دارم موقعی که سی دی رو میزاریم در یک قسمت باید گزینه ای بیاد که اینتر یا هر دکمه ای زده بشه وارد سی دی ویندوز بشه، که الان مشکل من اینه که این قسمت اصلا بالا نمیاد.

 

سرزمین دانلود:

برای آموزش تصویری، این مقالات را مطالعه کنید:

آموزش نصب ویندوز 7

آموزش نصب ویندوز 8

آموزش تنظیمات بایوس برای بوت از روی DVD

آموزش تنظیمات بایوس برای بوت از فلش مموری USB

نام: محمد

در تاریخ : جمعه، 21 فروردين ماه، 1394

فقط میتونم بگم دمتون گرم. عالی هستین.

نام: محمد

در تاریخ : چهارشنبه، 6 خرداد ماه، 1394

سلام سوال داشتم. اگر بخواهیم ویندوز را نصب کنیم در صورتی که ویندوز و اطلاعات قبلی پاک نشود در مرحله اول چه باید بکنیم؟ می شود راهنماییم کنید؟

 

سرزمین دانلود:

ابتدا از همه اطلاعات مهم موجود در درایو ویندوز یک کپی در درایو دیگری تهیه کنید. چون اطلاعات این درایو بعد از نصب ویندوز حذف خواهند شد.

(مخصوصا از فایل های مهم موجود دسکتاپ و Documents کپی بگیرید)

 

سپس سیستم را توسط DVD ویندوز بوت کنید. درایو ویندوز قبلی خود را فرمت کنید و شروع به نصب ویندوز کنید.

نام: Amin

در تاریخ : شنبه، 27 تير ماه، 1394

با سلام. اگر ما در قسمت مراحل نصب و در مرحله 1 بخواهیم ویندوز جدید نصب شود و این ویندوز را روی درایو C نصب کنیم آیا اطلاعات موجود روی درایو D پاک میشود؟ به طور کلی هنگام تعویض ویندوز کنترل درایو ها برای حذف و یا نگهداشتن اطلاعات دست ما هست یا نه؟

 

سرزمین دانلود:

در هنگام نصب ویندوز، فقط درایوی که ویندوز را در آن نصب میکنید (معمولا درایو C) شامل تغییر میشود. یعنی فایل های آن حذف میشوند و فایل های ویندوز جدید روی آن قرار میگیرند.

نام: سعید

در تاریخ : دوشنبه، 19 مرداد ماه، 1394

با سلام و تشکر از شما. من خیلی وقت بود دنبال این مطلب در اینترنت و سایت ها بودم که در هیچ جایی به درستی نبود. ولی شما آن را به طور کامل و دقیق قرار دادید. واقعا از شما متشکرم.

نام: morteza

در تاریخ : جمعه، 27 آذر ماه، 1394

سلام. سيستم من الان ويندوز 8 داره و می خوام عوضش کنم با ویندوز xp . لطفا روش این کار رو رو بهم بگید چون ویندوز 8 نمی زاره ویندوز اکس پی نصب بشه

 

سرزمین دانلود:

سیستم خود را توسط CD یا DVD ویندوز XP بوت کنید. سپس درایو ویندوز قبلی را فرمت کنید و ویندوز جدید را روی آن نصب کنید.

نام: s

در تاریخ : شنبه، 12 دی ماه، 1394

درود بر شما SM Bus Controller روی سيستم من نصب نشده است. آيا نصب آن خيلي ضروريه؟

 

سرزمین دانلود:

اگر همه قسمت های سیستم کار میکند مشکلی نیست.

نام: s

در تاریخ : شنبه، 12 دی ماه، 1394

با سلام و تشکر از شما. چطور با صفحه کلید قسمت Num Lock میشه کار موس را انجام داد؟ و آيا اینکار ربطی به عدم نصب SM Bus Controller دارد؟

 

سرزمین دانلود:

ربطی به SM Bus Controller ندارد. این مقاله را مطالعه کنید:

آموزش استفاده از کیبورد به جای ماوس

نام: کیانا

در تاریخ : پنجشنبه، 29 بهمن ماه، 1394

واسه من که اولین بارم بود عالی عالی بود

نکات مهم :

- قبل از طرح سوال یا مشکل خود، کامنت سایر کاربران و پاسخ آنها را مطالعه کنید.
- لطفا فارسی تایپ کنید. امکان بررسی کامنت های پینگلیش وجود ندارد.
- پاسخ سوالات از طریق ایمیل و SMS نیز ارسال میشود. لطفا مشخصات خود را دقیق وارد کنید.
 
نام *  
آدرس ايميل (برای دریافت پاسخ از طریق ایمیل)
شماره موبایل * (برای دریافت پاسخ از طریق SMS)
توجه: ایمیل و موبایل شما فقط برای دریافت پاسخ سایت بوده و نمایش داده نمیشود.
متن *

کد امنیتی *
کد امنیتی


(اگر کد امنیتی واضح نیست، روی آن کلیک کنید تا عوض شود)

 

توجه : نظر شما بعد از تایید از طرف سایت، نمایش داده خواهد شد.

تبلیغات
دسته بندی مقالات


سرزمین دانلود را دنبال کنید !

عضویت در خبرنامه سرزمین دانلود

با وارد کردن ایمیل خود و سپس تایید آن، جدیدترین مطالب و نرم افزار ها برای شما ارسال می شود:------------------------------------------